Kamil Stoch, Janne Ahonen

i

Autor: Artur Hojny/Super Express, Marek Zieliński/Super Express

Janne Ahonen dla "SE". Zaskoczony formą Kamila Stocha, zdradził szczegóły powrotu

2022-01-05 15:45

Kiedyś aż pięć razy wygrywał Turniej Czterech Skoczni, teraz jest ekspertem fińskiej telewizji YLE. Janne Ahonen w rozmowie z "Super Expressem" skomentował plotki na temat powrotu do skakania. Wystąpi w zbliżających się mistrzostwach Finlandii. O Kamilu Stochu mówi nam: Zawsze przeszkadzają mu jakieś małe rzeczy na dojeździe, jeśli je poprawi, to z miejsca będzie skoczkiem z czołówki.

– Zacznijmy od tego, że dotarła do nas łamiąca wiadomość o twoim powrocie do skoków.

– Nie nazwałbym tego powrotem do skoków. Minęło cztery lata, odkąd zakończyłem karierę. W zeszłym tygodniu oddałem sobie dwa skoki w Lahti.

– Jak było?

– Jak na próby po takiej przerwie, to było dobrze. Nie były to jakieś rewelacyjne skoki, daleko mi było do poziomu sprzed lat, ale bawiłem się świetnie. Mamy niedługo mistrzostwa Finlandii i po tych dwóch skokach postanowiłem wziąć udział w tej imprezie. Po tych zawodach znów sobie odpuszczę, skaczę tylko dla przyjemności.

Legendarny skoczek prosto z mostu. To sądzi o Stochu i Doleżalu. Istotne zdanie Ammanna

– Polacy na razie nie mogą znaleźć przyjemności ze skakania, Kamil Stoch po kwalifikacjach w Innsbrucku pojechał do domu…

– Trudno znaleźć jeden kluczowy problem, dlaczego tak to wygląda. Kamil zaskoczył mnie swoimi skokami w Innsbrucku, na początku sezonu wyglądał dobrze. W Niżnym Tagile oddał kilka solidnych prób i wyglądało to dobrze. Teraz wygląda na skoczka, który ma duże problemy techniczne. Skoki narciarskie są właśnie takie, że czasem trudno nam wam wytłumaczyć, co jest nie tak.

– Upraszczając skoki, dzielimy je na pracę na skoczni i w powietrzu Gdzie twoim zdaniem leży większy problem u Kamila?

– Wyjście z progu na pewno nie jest trafione. Zawsze Kamilowi przeszkadzają jakieś małe rzeczy. Musi je wszystkie poprawić, bo to są szczegóły, które rujnują cały dojazd do progu. Jeśli je poprawi, to z miejsca stanie się zawodnikiem ze ścisłej czołówki.

Adam Małysz o kryzysie Stocha, Doleżalu i odpuszczeniu TCS. "Czasem potrzebny jest porządny ochrzan"

– Na miesiąc przed igrzyskami da się doprowadzić do formy, będąc w totalnym kryzysie?

– Oczywiście. Nie jest to prosta droga, ale Kamil ma już tyle doświadczenia, tyle oddał skoków… Jeśli przeprowadzi kilka spokojnych treningów w domu, to w końcu znajdzie rozwiązanie. Potrzebna jest mu taka przerwa.

– Zakopane pojawia się w kalendarzu Pucharu Świata w idealnym momencie…

– Zdecydowanie tak. Teraz może wziąć sobie kilka dni wolnego i się zrelaksować. Odpocząć i trenować już pod konkursy w Zakopanem. On tam zawsze skakał dobrze, będzie miał zdecydowanie łatwiej niż teraz na wszystkich obiektach, które za nim. Myślę, że w Polsce może odzyskać formę.

Znany skoczek zakończył karierę! Podjął tę decyzję mając zaledwie 29 lat

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze