Biatlon, korupcja, Anders Besseberg

i

Autor: AP Anders Besseberg

Surowy wyrok

Przyjaciel Rosjan skazany za korupcję. Sąd nie miał litości dla wysokiego działacza sportowego

2024-04-14 21:41

W jednej z czołowych sportowych federacji dyscyplin zimowych nie działo się dobrze w ostatnich kilkunastu latach. Teraz potwierdził to już oficjalnie sąd. Były prezes Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) Anders Besseberg został skazany na trzy lata i miesiąc więzienia za korupcję – poinformowała norweska prokuratura.

Tamtejszy Krajowy Urząd ds. Dochodzeń i Ścigania Przestępstw Gospodarczych i Środowiskowych postawił w ubiegłym roku 78-letniemu obecnie Bessebergowi, który kierował IBU w latach 1992–2018, zarzuty tzw. ciężkiej korupcji. W okresie 2009–18 miał on przyjmować od rosyjskich działaczy korzyści majątkowe m.in. w postaci łapówek i drogich prezentów, np. zegarków.

Sensacyjne wieści o Kamilu Stochu. Informacja gruchnęła jak grom z jasnego nieba. To może być przełom

Rosjanie przekupywali prezesa

Rosjanie mieli też zabierać Norwega na luksusowe wycieczki łowieckie oraz opłacać mu prostytutki. Zarzuty dotyczyły również wynajmowanego samochodu, którym jeździł w Norwegii w latach 2011–2018.

Rok Wojny: Władysław Kozakiewicz

Wyrok to ważny sygnał, że korupcja jest wykrywana i ścigana, także w międzynarodowych federacjach sportowych – stwierdziła w oświadczeniu prokurator Marianne Djupesland. – Międzynarodowy sport najwyższej klasy generuje duże przychody i zarządza dużymi aktywami. Federacje zarządzają dużymi aktywami i podejmują ważne decyzje, które mają wpływ zarówno na sportowców, jak i biznes. Mamy zatem nadzieję, że ten wyrok będzie miał skutki zapobiegawcze – dodała.

Adam Małysz totalnie zaskoczył Niemców. Nie mieli pojęcia, że to się stanie. Doszło do zaskakującej zmiany

Quiz: W jakim kraju znajdują się te zimowe kurorty? To raje sportów zimowych

Pytanie 1 z 12
Słynny ośrodek turystyczny i narciarski w Aspen znajduje się w jakim kraju?
Quiz: W jakim kraju znajdują się te zimowe kurorty? To raje sportów zimowych

Besseberg zaprzeczył nieprawidłowościom i zapowiedział złożenie apelacji. – Oczywiście jestem rozczarowany i zaskoczony wyrokiem. Odwołuję się od niego – zapowiedział skazany działacz w norweskiej telewizji publicznej NRK.

Najnowsze