Drugie zwycięstwo Kubackiego w Titisee-Neustadt! Ósme podium z rzędu

2020-01-19 17:01 MSo
Skoki w Titisee-Neustadt RELACJA NA ŻYWO
Autor: EastNews Skoki w Titisee-Neustadt RELACJA NA ŻYWO

Tylko dwóch skoczków w historii stawało na podium aż osiem razy z rzędu! Do Thomasa Morgensterna i Gregora Schlierenzauera dołączył także Dawid Kubacki. Polak wygrał oba konkursy w Titisee-Neustadt, ale zabrakło mu kilku punktów do zwycięstwa w całym cyklu. O wszystkim zadecydowała nieco słabsza próba w kwalifikacjach. A szkoda, bo koło nosa naszemu skoczkowi przeszło blisko 100 tysięcy złotych.

Dawid Kubacki od kilku tygodni imponuje formą. Zwycięzca tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni potwierdził bardzo wysoką dyspozycję w Titisee-Neustadt, gdzie zdecydowanie wygrał sobotni konkurs indywidualny. Dzięki świetnemu występowi zachował duże szanse na końcowe zwycięstwo w cyklu Titisee-Neustadt Five.

By zająć pierwsze miejsce, trzeba było wyprzedzić Ryoyu Kobayashiego o niemal sześć punktów. Niestety, warunki były bardzo loteryjne, przez co wielu zawodników straciło szanse na zajęcie wysokich miejsc. Na szczęście próbę nerwów wytrzymał Dawid Kubacki, który pofrunął na 143 metry w pierwszej serii.

Odpowiedź japońskiego samuraja była jednak znakomite. W blisko trzy razy lepszych warunkach pofrunął na 147 metrów. Mimo to, tracił ponad trzy oczka do triumfatora Turnieju Czterech Skoczni. Wysoko był także Piotr Żyła, który po pierwszym skoku był szósty. W drugiej dziesiątce znalazł się Kamil Stoch.

Druga odsłona była dla tego duetu dużo bardziej pechowa. Stochowi, jako jednemu z nielicznych, wiatr wiał w plecy. Żyła też wylądował w trudnych warunkach bliżej i skończył konkurs na ósmym miejscu. Wszystko miało się rozstrzygnąć w samej końcówce - w grze o triumf w Titisee-Neustadt Five zostali Dawid Kubacki i Ryoyu Kobayashi.

Japończyk pofrunął na 134 metry w nieco trudniejszych warunkach niż Dawid Kubacki. Lepiej wylądował, ale to nie wystarczyło do wygranej z Polakiem. Choć triumfator TCS wylądował pół metra bliżej, to wyprzedził Kobayashiego o 0,3 punktu i wygrał czwarte zawody w karierze. To, co starczyło do zwycięstwa w konkursie, nie pozwoliło wygrać w całym cyklu Titisee-Neustadt Five. 

Na żywo

PŚ Titisee-Neustadt 19.01

Zapraszamy na relację na żywo z niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Titisee-Neustadt! Początek zmagań o 15:15!

Dawid Kubacki jest wiceliderem klasyfikacji generalnej Titisee-Neustadt Five. Traci tylko pięć punktow do Ryoyu Kobayashiego, który jest liderem cyklu. Za triumf w turnieju można zarobić 25 tysięcy euro.

Dawid Kubacki odleciał w serii próbnej. Wyprzedził w niej Ryoyu Kobayashiego i zajął drugie miejsce, ustępując pola tylko Stefanowi Kraftowi.

Co więcej, świetnie poszło także Kamilowi Stochowi, który zajął ex aequo czwarte miejsce z Ryoyu Kobayashim.

Nie pogniewamy się na to! 

W konkursie weźmie udział sześciu Polaków: Andrzej Stękała, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Dawid Kubacki od zakończenia świąt nie schodzi z podium! 

Zaczynamy konkurs! Jako pierwszy na belce zasiadł Aleksander Zniszczoł. 117,5 metra w jego wykonaniu. To za mało, by marzyć o drugiej serii.

Jarkko Maatta poszybował na 128,5 metra. Fin wyprzedza Polaka o 12 punktów. Wiało mu jednak znacznie mocniej niż Polakowi. Teraz podmuchy dochodzą do pięciu/sześciu metrów na sekundę.

Philipp Raimund zawalił swój skok. 116,5 metra w pięciokrotnie lepszych warunkach niż Olek Zniszczoł to fatalny wynik.

Wiatr szarpie podczas dzisiejszego konkursu. Zapowiada się długa pierwsza seria. Roman Sergiejewicz Trofimow wylądował dość prosto, ale pofrunął na 127,5 metra i jest drugi. 

Vladimir Zografski pofrunął na 132 metry i jest nowym liderem. Prowadzi o pięć punktów przed Jarkko Maattą.

Trudne warunki miał Luca Roth. Niemiec poszybował na zaledwie 113 metrów. Dopiero ósme miejsce...

Anders Haare oddał drugi najdłuższy skok w tym konkursie. 131,5 metra w bardzo dobrym stylu daje mu pozycję wicelidera.

To, co dzieje się w Titisee-Neustadt może martwić polskich kibiców. Dawid Kubacki walczy o zwycięstwo w cyklu, ale wiele będzie zależało od warunków, które wylosuje na loterii.

Świetny skok Anttiego Aalto. 136 metrów w wykonaniu Fina! Wykorzystał świetne warunki i odleciał. Próbę docenili sędziowie i mamy nowego lidera.

Drugi z Biało-czerwonych oddał swoją próbę. 125 metrów, niezłe noty od sędziów. O drugą serię będzie jednak ciężko... Jest dziewiąty.

Wielkie problemy po wybiciu się z progu miał Maciej Kot. Ratował się przed upadkiem w powietrzu. 102 metry...

Naoki Nakamura zasiadł na belce, ale miał tak mocny wiatr, że aby prowadzić musiałby polecieć poza hill-size, czyli punkt bezpiecznego lądowania. 

Japończyk poleciał za drugim podejściem. 132 metry w bardzo dobrym stylu dają mu pozycję wicelidera. Po chwili znakomitą próbę oddaje Keiichi Sato. 137 metrów daje mu... drugie miejsce. Jury opuszcza belkę o jeden poziom.

Z niższej belki Cene Prevc pofrunął na 133 metry. Mamy nowego lidera! 

Świetny skok Simona Ammanna! 136 metrów to znakomita odległość. Sędziowie dali wysokie noty, choć Szwajcar wylądował fatalnie... 

Drugą połowę skoczków rozpoczął Michael Hayboeck. Bardzo przeciętna próba Austriaka - nie doleciał nawet do punktu konstrukcyjnego... Awansował do czołowej trzydziestki, bo wiatr całkowicie ucichł podczas jego próby.

Ładnie odfrunął Timi Zajc. Słoweniec w niemal bezwietrznych warunkach poszybował na 137 metrów. Bardzo dobra próba w jego wykonaniu! Jest nowym liderem.

Wiatr rozdaje dziś karty. Na ten moment utrzymują się warunki niemal bezwietrzne. 

Jury właśnie podnosi belkę o dwa rozmiary. Konkurs będzie kontynuowany z poziomu numer 8.

Wiatr nagle się odwrócił. Minimalnie wiało Hoerlowi w plecy - ma dodane 0,9 punktu... Austriak jest siedemnasty. 

Dobry skok Gregora Schlierenzauera. 134 metry Austriaka, któremu minimalnie wiało pod narty. Jest trzeci!

I nagle powiało Domenowi Prevcowi! 143,5 metra Słoweńca i mamy nowego lidera. Belka zostaje opuszczona do rozmiaru numer sześć.

134 metry Constantina Schmida. Niemiec z niższej belki oddał dobry skok, także stylowo. Wskakuje na trzecie miejsce.

Robert Johansson ląduje w tym samym miejscu, co Constantin Schmid, ale jemu wiało dwa razy mocniej niż Austriakowi. Jest czwarty. 

Daleko szybuje Stephan Leyhe. 135 metrów Niemca to niezła próba. Dobre noty, ale jest dopiero czwarty.

Znakomity skok Piotra Żyły! Trudno się dziwić, że jest zadowolony. 141 metrów z szóstej belki daje mu drugie miejsce. 

Znakomity lot także w wykonaniu Yukiyi Sato! Japończyk pofrunął na 143 metry. Jest nowym liderem. Jury reaguje błyskawicznie i opuszcza belkę.

Ostatnią dziesiątkę otwiera Johann Andre Forfang.Zaledwie 132 metry nie pozwolą mu liczyć się w walce o czołowe miejsca.

Zaczął padać śnieg na skoczni w Titisee-Neustadt. 134 metry Petera Prevca. Dopiero jedenaste miejsce Słoweńca.

Mocno powiało pod narty Philippowi Aschenwaldowi. 139 metrów - ma odjęte trzynaście punktów, ale dodatkowo dodane siedem za obniżoną belkę. Rozbieg skrócony do czwartej belki...

Załamany Daniel Andre Tande. Rozłożył szeroko ręce, bo sędziowie popsuli mu próbę. Zaledwie 123,5 metra... Jest dopiero dwudziesty.

Walczył z warunkami Kamil Stoch. 128 metrów polskiego mistrza. To daje mu dziesiątą pozycję...

Trzy razy mocniej wiało Mariusowi Lindvikowi niż Kamilowi Stochowi. I to przekłada się na odległość. 135 metrów. Jest piąty!

Fatalne warunki miał Dawid Kubacki... Ale odpalił! Odleciał! 143 metry! Słaby wiatr pod narty, wysokie noty. 12,9 punktu przewagi!

Świetnie, daleko poleciał Ryoyu Kobayashi! 147 metrów w jego wykonaniu! Ale miał aż trzy razy mocniejszy wiatr niż Dawid Kubacki. Traci 3,4 punktu do Polaka.

I o jeszcze jeden poziom belki w dół - trudno się dziwić decyzji jury.

Niesamowite! Co za kuriozum! Jury nie było w stanie obniżyć belki na poziom trzeci... Kraft zasiada na czwartej belce. 139,5 metra Austriaka, ale to za mało, by powalczyć z Kobayashim i Kubackim. Jest czwarty.

Dawid Kubacki prowadzi po pierwszej serii! 137,5 metra w wykonaniu Karla Geigera. To za mało, by powalczyć o wysokie miejsca - jest dopiero ósmy.

Dawid Kubacki prowadzi o 3,3 punktu przed Ryoyu Kobayashim. Musiałby powiększyć swoją przewagę o niemal dwa punkty w drugiej serii, by wygrać Titisee-Neustadt Five.

Wyniki pierwszej serii konkursu w Titisee-Neustadt:
1. Dawid Kubacki
2. Ryoyu Kobayashi
3. Yukiya Sato
6. Piotr Żyła
15. Kamil Stoch
39. Stefan Hula
41. Aleksander Zniszczoł
49. Maciej Kot

ZACZYNAMY DRUGĄ SERIĘ! Ruszamy z piątej belki.

141,5 metra Vladimira Zografskiego na otwarcie drugiej rundy. Od razu jury obniża rozbieg o jedną belkę.

Paschke, Hayboeck i Nakamura nie byli w stanie zbliżyć się nawet do wyniku Vladimira Zografskiego.

Daniel Andre Tande odfrunął na 139,5 metra, wylądował dobrze. Jest nowym liderem.

Wiatr ucichł przy próbie Daikiego Ito. Zografskiemu odjęto piętnaście punktów, Japończyk stracił tylko dwa... Po skoku na 128,5 metra jest drugi.

134 metry Daniela Hubera. Dobre noty dla Austriaka i jest nowym liderem. Po chwili w trudnych warunkach nie poradził sobie Keiichi Sato. 120 metrów.

Wiatr nagle odwrócił się przed próbą Gregora Schlierenzauera. Kręci Austriakowi niemiłosiernie! Na razie musiał opuścić belkę.

Dobra próba Schlierenzauera. 133 metry Austriaka, dobre noty od sędziów i mamy nowego lidera. 

Peter Prevc poszybował na 133,5 metra. Słoweniec zajmuje czwarte miejsce i wyprzedza Cene, który wylądował cztery metry bliżej.

Niestety, w plecy miało wiać mocno Kamilowi Stochowi. Znowu musi poczekać na swoją próbę.

Śmieje się Kamil Stoch, bo wiało mu w plecy. W takich warunkach nie da się odlecieć... Jest dopiero jedenasty. 

140,5 metra Stephana Leyhe. Stoch miał dodane niemal dwa punkty za wiatr w plecy, Niemiec ma odjęte ponad osiem. Loteria...

Niezły skok Anże Laniska. 135 metrów w wykonaniu Słoweńca. To jednak za mało, by wskoczyć na fotel lidera. Traci 4,9 punktu do Stephana Leyhe.

Zaczynamy ostatnią dziesiątkę konkursu. Jako pierwszy - Philipp Aschenwald. 131 metrów w drugiej serii i jest czwarty.

133 metry Mariusa Lindvika i on również nie miesza w czołowej trójce. Jest tuż za podium.

Dobry skok Karla Geigera. Po locie na 134 metry duża radość w ekipie niemieckiej kadry. Traci trzy punkty do Stephana Leyhe.

Cisza nastała na skoczni przy próbie Timiego Zajca. Słoweniec skoczył 134 metry i... jest nowym liderem!

Za krótko skoczył Piotr Żyła. 129,5 metra to za mało, by utrzymać miejsce szóste. Starczyło jednak na TOP10. Jest piąty!

Tylko 113 metra w wykonaniu Domena Prevca. Totalny niewypał... Jest dopiero 23-ci. 

Wścieka się Stefan Kraft, bo wylądował za blisko, by nadrobić straty do Karla Geigera. Słabe warunki i po skoku na 127 metrów jest ósmy.

129 metrów Yukiyi Sato! Dopiero piąte miejsce Japończyka. Timi Zajc już na pewno stanie na podium! Zostało ich dwóch - Kobayashi i Kubacki.

134 metry Ryoyu Kobayashiego. Niezły skok. Zobaczymy, jak teraz odpowie Dawid! Może wygrać Titisee-Neustadt Five.

Dawid Kubacki wygrywa niedzielny konkurs w Titisee-Neustadt, ale... ma za małą przewagę, by wygrać cały cykl.

Najnowsze