Z kim gramy?
Irlandia Północna. Niedawny piłkarski słabeusz. Zespół pozbawiony wielkich gwiazd. Banda rzemieślników, stawiających przede wszystkim na przewagę fizyczną. Wzrost, masa, centra, wyskok - tak w skrócie wygląda taktyka Wyspiarzy. Piekielnie skuteczna, bo zawodnicy z Ulsteru w eliminacjach zdystansowali Rumunów i z pierwszego miejsca awansowali na turniej we Francji. Ranking FIFA? Dwa miejsca przed Polakami. Lokata 25.
Największe gwiazdy rywali?
Duże nazwiska, chociaż najlepsze lata za nimi. W bramce Roy Carroll. Kiedyś Manchester United, dzisiaj raczej rezerwowy i zmiennik Michaela McGoverna. W obronie Johnny Evans, kiedyś również pupilek sir Alexa Fergusona, dzisiaj podstawowy stoper West Bromwich Albion. Klubowy kolega Gary'ego McAuleya, irlandzkiej wieży, zdolnej przeskoczyć w walce o górną piłkę niemal każdego rywala. Druga linia to Steven Davis, kiedyś gracz Rangersów, dzisiaj lider środka pola Southampton. I wreszcie atak. Najlepszy strzelec, największa gwiazda, największy playboy. Ulubieniec tabloidów. Kyle Lafferty, który miał leczyć kontuzję, ale ponoć jest zdrowy i gotowy do gry. W kwalifikacjach to on strzelił niemal połowę bramek drużyny (7 z 16).
Więcej o grze Irlandczyków w tym miejscu.
Jak grali w eliminacjach?
1. miejsce w grupie. Pewny awans, zdystansowanie Rumunów. Wygrali 6 razy, 3 razy zremisowali i raz przegrali. W Bukareszcie, przeciwko kadrze Rumunii właśnie. Pokazali przy tym typowo brytyjski futbol, oparty na stałych fragmentach gry i mocnych centrach w szesnastkę. Jeśli chcemy z nimi wygrać, defensorzy biało-czerwonych muszą być niezwykle czujni. I nieustępliwi.
Historia meczów Polska - Irlandia Północna
Ujemny bilans. Polacy wygrywali z Irlandczykami 3 razy. 2 razy zremisowali i 4 razy przegrali. Bramki 13-13. Ostatnie dwa starcia to remis i porażka, w eliminacjach mistrzostw świata 2014. Na wyjeździe, w Belfaście, po fatalnych błędach Artura Boruca, przegraliśmy 2:3, a na swoim obiekcie udało nam się wywalczyć tylko remis. Poza tym, w XXI wieku, jeszcze tylko trzy pewne triumfy: 4:1 (najwyższe zwycięstwo) przed mundialem w Korei i Japonii, oraz 3:0 i 1:0 w kwalifikacjach mistrzostw świata 2006.
Gdzie gramy?
Stadion w Nicei, Allianz Riviera, budowany z roboczą nazwą "Nice Eco Stadium". Skąd pomysł? To prawdziwy pomnik walki z ociepleniem klimatu. 4000 ogniw fotowoltanicznych na dachu. Konstrukcja w części drewniana. Murawa podlewana z deszczówki zbieranej w specjalnych basenach. Podgrzewanie i chłodzenie z energii geotermalnej. Mieści 35 tys. ludzi na trybunach, zbudowany w ledwie dwa lata. Oddany do użytku w 2013 roku, kosztował 245 milionów euro.
O której?
Mecz rozpocznie się w niedzielę, 12 czerwca 2016 roku, o godzinie 18:00.
Ciekawostka
Patrick Nelson, dyrektor północnoirlandzkiej federacji piłkarskiej, ma w rodzinie Polkę. Żonę swojego syna. Ostatnio urodził mu się też wnuk, Benedykt. Nelson o naszym kraju sporo wie. Przede wszystkim, że potrafimy wypić hektolitry wódki i wciąż prosto stać. Regularnie też odwiedza nasze rodzinne strony. - Byłem już w Krakowie i Gdańsku. W tym roku planuję kolejną podróż.
Pocieszające. Przynajmniej jeden mieszkaniec wyspy na północy Starego Kontynentu nie będzie w niedzielny wieczór nieszczęśliwy.