Gimnastyka, Agnes Keleti

i

Autor: Shutterstock, AP Photo/Laszlo Balogh Agnes Keleti

Bardzo przykra informacja

Zmarła słynna olimpijka. Przeżyła holokaust, zdobyła 10 medali igrzysk, stała się legendą za życia

2025-01-02 14:13

Smutna wiadomość nadeszła w czwartek 2 stycznia w południe. Tego dnia rano zmarła w Budapeszcie Ágnes Keleti, ocalała z holokaustu najstarsza żyjąca medalistka olimpijska. Przeżyła 103 lata. Zdobyła 10 medali olimpijskich w gimnastyce. Keleti 25 grudnia trafiła do szpitala w stanie krytycznym z zapaleniem płuc.

Była niezwykle utytułowaną sportsmenką. W sumie miała na koncie 10 medali olimpijskich w gimnastyce, w tym pięć złotych. Zdobyła je dla Węgier na igrzyskach w Helsinkach w 1952 r. i w Melbourne w 1956 r. W prywatnym życiu przeżyła wielkie tragedie związane z wojną: śmierć ojca i kilkorga krewnych w holokauście. Stała się jedną z najbardziej uhonorowanych zawodniczek żydowskiego pochodzenia. Kiedy kończyła 100 lat, powiedziała agencji AP: „Te 100 lat wydawało mi się jak 60. Żyję dobrze. I kocham życie. To wspaniale, że nadal jestem zdrowa”.

Mistrzyni olimpijska Aleksandra Mirosław najpierw poprawiła rekord świata, potem cyfry na murze

Pracowała jako pokojówka pod fałszywym nazwiskiem

Urodziła się w 1921 roku w Budapeszcie jako Ágnes Klein. Jej kariera została przerwana przez II wojnę światową i fakt odwołania igrzysk olimpijskich w 1940 i 1944 roku. Zmuszona do opuszczenia drużyny gimnastycznej w 1941 roku z powodu żydowskiego pochodzenia, ukrywała się na węgierskiej wsi, gdzie przeżyła holokaust, przyjmując nazwisko Keleti i pracując jako pokojówka.

Niesamowite, jak podobny do ojca jest Lukas Podolski! Tak wygląda tata gwiazdora

Jej matka i siostra przeżyły wojnę dzięki pomocy słynnego szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga, który, gdy zaczęło się prześladowanie węgierskich Żydów pod koniec wojny, ukrywał ich w Budapeszcie w tworzonych specjalnie w tym celu placówkach dyplomatycznych.

Afera jajkowa w Barcelonie. Zwolnili ludzi przez Lewandowskiego. Źle gotowali mu jajka

Nie wszyscy członkowie rodziny Agnes mieli tyle szczęścia: jej ojciec i inni krewni zginęli w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i znaleźli się wśród ponad pół miliona węgierskich Żydów zabitych w niemieckich obozach zagłady i przez węgierskich kolaborantów Hitlera.

Keleti wznowiła karierę po zakończeniu wojny, ale w pierwszych powojennych igrzyskach olimpijskich w 1948 roku w Londynie nie wzięła udziału z powodu urazu kostki. Potem przyszły jej wielkie lata olimpijskie.

Ze względu na żonę Kuba Rzeźniczak odrzucił tę propozycję. "Dosyć intymna sprawa"

Zadebiutowała na igrzyskach w Helsinkach w 1952 roku w wieku 31 lat, zdobywając złoty medal w ćwiczeniach wolnych, a także srebrny i dwa brązowe. Cztery lata później została najbardziej utytułowaną sportsmenką na igrzyskach olimpijskich w Melbourne, z czterema złotymi i dwoma srebrnymi krążkami. Stała się wówczas w wieku 35 lat najstarszą złotą medalistką w historii gimnastyki.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Kto jest na zdjęciu? Dopasuj nazwisko sportowca do fotografii
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kto jest na tym zdjęciu?
Iga Świątek

Po interwencji ZSRR na Węgrzech w 1956 roku związanej z powstaniem antysowieckim, Keleti pozostała w Australii i ubiegała się o azyl polityczny. W kolejnym roku wyemigrowała do Izraela, gdzie osiedliła się, założyła rodzinę i do lat 90. pracowała jako trenerka, m.in. drużyny olimpijskiej w gimnastyce.

Najnowsze