Nikola Grbić

i

Autor: SYLWIA DABROWA/Polska Press/East News Nikola Grbić

Nikola Grbić już przeszedł do historii. Wspaniałe osiągnięcie polskich siatkarzy, nikt im tego nie zabierze

2022-06-12 21:53

Polscy siatkarze zakończyli już pierwszy turniej tegorocznej Ligi Narodów. Za oceanem rozegrali cztery mecze i mogą wrócić do kraju naprawdę szczęśliwi. Przegrali co prawda z Włochami (1:3), ale trzy pozostałe zwycięstwa dały mnóstwo radości. O ile wygrane z Argentyną i Bułgarią były raczej oczekiwane, o tyle niedzielny sukces z Francją (3:1) jest wyjątkowy. Tym bardziej, że dzięki temu polscy siatkarze mogą pochwalić się wspaniałym osiągnięciem. Nikt im tego nie zabierze, a Nikola Grbić już na początku pracy z Polską przeszedł do historii.

Reprezentacja Polski udała się na inauguracyjny turniej Ligi Narodów w teoretycznie słabszym składzie. Trenerzy postanowili oszczędzić kluczowych siatkarzy po wymagającym sezonie, co dotyczyło zwłaszcza zawodników ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy niedawno wygrali Ligę Mistrzów. Do tego Wilfredo Leon przeszedł operację, a Bartosz Kurek ładuje akumulatory na dalszą część reprezentacyjnego sezonu. Niektórzy kibice mogli widzieć pewne twarze powołane do reprezentacji na turniej w Ottawie po raz pierwszy w życiu. Jednak po raz kolejny okazało się, że polska siatkówka jest niesamowicie silna. "Rezerwowa" kadra wygrała 3 z 4 meczów, z czego na rozkładzie ma mistrzów olimpijskich z Tokio. W zamykającym kanadyjski turniej meczu Polacy ograli Francję 3:1, a "Trójkolorowi" po trzech kolejkach mieli na koncie komplet punktów! Wielkie zwycięstwo zachwyciło kibiców, a do tego miało ono jeszcze drugie, równie ważne, dno.

Wielkie zwycięstwo polskich siatkarzy z Francją! Mistrzowie świata lepsi od mistrzów olimpijskich w Lidze Narodów [WYNIK]

Sonda
Myślisz, że Polska wygra Mistrzostwa Świata w siatkówce 2022?

Nikola Grbić już przeszedł do historii. Wspaniałe osiągnięcie polskich siatkarzy

Już przed meczem Polska - Francja doszło do prawdziwej sensacji. Naszpikowana gwiazdami reprezentacja Brazylii przegrała przed własną publicznością z Chinami 0:3! Jest to szokujący wynik, gdyż Chińczycy przegrali wszystkie trzy wcześniejsze mecze - z Iranem, Japonią i Słowenią - wszystkie po 3:1. Z kolei "Canarinhos" wygrali 3:0 z Australią i 3:1 ze Słowenią, a dopiero w trzeciej kolejce ulegli USA 1:3. Jednak sensacyjna porażka z Chinami sprawiła, że Polacy grali z Francuzami o historyczny sukces. Już w czwartym meczu Nikola Grbić przeszedł do historii polskiej siatkówki.

Grbić sprawdził w kadrze siedmiu nowych siatkarzy. „Rączka trochę drżała” [WIDEO]

Karolina Szostak błyszczała na gali Polskiej Ligi Siatkówki

Dzięki zwycięstwu z Francją reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii została liderem rankingu FIVB! Wystarczyłyby nawet dwa wygrane sety, ale wygrana w meczu dała Polakom jeszcze więcej punktów. Brazylia została zdetronizowana po 20 latach. Mimo że polscy siatkarze od 2006 r. regularnie odnoszą sukcesy w największych imprezach, nigdy nie zajęli 1. miejsca w światowym zestawieniu. Aż do 12 czerwca 2022 roku. Jest to niezwykle prestiżowe osiągnięcie, a Grbić już na zawsze będzie selekcjonerem, pod którego wodzą do tego doszło. Ranking FIVB ma znaczenie w kontekście rozstawienia reprezentacji, m.in. w olimpijskich kwalifikacjach.

Aktualna czołówka rankingu FIVB:

  1. Polska 379 pkt
  2. Brazylia 370 pkt
  3. Francja 357 pkt
  4. Rosja 352 pkt
Nikola Grbić o rozgrywającym kadry: Widzę Janusza w pierwszej szóstce
Najnowsze