Siatkówka, reprezentacja Polski, siatkarze, MŚ 2022

i

Autor: FIVB Reprezentacja Polski siatkarzy

Kwalifikacje olimpijskie w siatkówce

Polscy siatkarze powalczą o igrzyska 2024 w Paryżu. System nam sprzyja, wyjaśniamy zasady

2022-09-13 7:58

Międzynarodowa Federacja Siatkówki już kilka miesięcy temu obwieściła, że do kwalifikacji olimpijskich w gronie siatkarzy przystąpią 24 najlepsze federacje według rankingu na 12 września 2022, czyli dzień po zakończeniu MŚ, w których Polacy zdobyli srebrny medal po finałowej porażce 1:3 z Włochami. Wiemy już zatem jak powinien wyglądać skład ekip uczestniczących w zmaganiach o IO Paryż 2024. Polscy siatkarze będą w uprzywilejowanej sytuacji!

Tu trzeba poczynić dwie uwagi: w gronie walczących o kwalifikację nie bierzemy pod uwagę gospodarzy turnieju olimpijskiego Francuzów mających miejsce z urzędu (pozostaje więc do zapełnienia 11 miejsc), a ponadto na ten moment nie można również rozważać udziału Rosji, jako kraju-agresora wojennego wykluczonego ze sportowego świata. O ile nie zajdą tu żadne zmiany, w kwalifikacjach olimpijskich wezmą zatem udział następujące 24 kraje: Polska, Włochy, Brazylia, USA, Japonia, Argentyna, Słowenia, Iran, Serbia, Kuba, Holandia, Turcja, Kanada, Ukraina, Niemcy, Meksyk, Tunezja, Egipt, Belgia, Czechy, Bułgaria, Finlandia, Katar i Chiny.

Nikola Grbić wyjawił, jak przeżył porażkę w finale MŚ. Zdradził, że czuł się jak po nokdaunie

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy odbędą się dwuetapowo. Najpierw w dniach 30 września – 8 października 2023 r. zostaną rozegrane trzy turnieje kwalifikacyjne. W każdym wystąpi osiem zespołów i rozegra rundę każdy z każdym (7 spotkań). Dwie najlepsze drużyny z każdej imprezy – łącznie 6 ekip – dostaną przepustkę do Paryża.

Bartosz Kurek podsumowuje siatkarskie MŚ: Nie róbmy tragedii, dla mojego taty finał mundialu to była abstrakcja, dla mnie rzeczywistość

Bardzo prawdopodobne, że będziemy gospodarzem jednej z takich imprez, a wtedy pozostali uczestnicy zostaną do nas dolosowani na zasadzie siatkarskiej serpentyny, stosowanej powszechnie w podobnych przypadkach.

QUIZ. Ile wiesz o siatkarskich mistrzostwach świata?!

Pytanie 1 z 15
Ile razy reprezentacja Polski siatkarzy została mistrzem świata?

Drugi etap kwalifikacji będzie polegał na wyłonieniu pięciu pozostałych uczestników igrzysk olimpijskich. I tu kluczem będzie miejsce w rankingu światowym na dzień 24 czerwca 2024 r., co oznacza, że w razie wpadki w turnieju kwalifikacyjnym Polska byłaby uprzywilejowana. W pierwszej kolejności wybrano by co prawda zespoły z kontynentów niereprezentowanych jeszcze w wyniku dotychczasowego procesu kwalifikacyjnego, niemniej Polacy, jako czołowy zespół rankingu, byliby w korzystnej sytuacji – o ile oczywiście utrzymają wysoką lokatę do połowy 2024 roku.

Vital Heynen po porażce Polaków w finale MŚ. Zwrócił się do kibiców, niepotrzebne zachowanie

Siatkarski turniej olimpijski w Paryżu 2024

Siatkówka, turniej olimpijski, Paryż 2024, igrzyska, system

i

Autor: FIVB System rozgrywania turnieju olimpijskiego w Paryżu w 2024 roku

Przypomnijmy, że zmianie uległy też zasady rozgrywania samego siatkarskiego turnieju olimpijskiego. Igrzyska w Paryżu odbędą się między 26 lipca a 11 sierpnia 2024 roku. Zamiast dotychczasowych dwóch grup po sześć zespołów, drużyny podzielone będą na trzy grupy po cztery. To oznacza, że w fazie grupowej odbędą się tylko trzy mecze zamiast dotychczasowych pięciu. Awans do ćwierćfinałów uzyskają po dwie najlepsze reprezentacje z każdej grupy oraz dwie z trzecich miejsc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze