W przeddzień startu MŚ 2022, w których nasze siatkarki grają po 12-letniej przerwie, nasz zespół miał wypełniony harmonogram od rana do wieczora. Jak informuje PZPS, w tym intensywnym dniu przed południem zawodniczki trenowały na stadionie, gdzie rozpocznie się turniej, a po nim były w Driel obok Arnhem. To tam w czasie operacji Market Garden w 1944 roku lądowała 1. Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa, wspierająca oddziały angielskie i amerykańskie, walczące o utrzymanie mostu na Renie. W tym mieście stanął pomnik dowódcy polskich oddziałów, generała Stanisława Sosabowskiego. Siatkarki obejrzały w muzeum bitwy film dokumentalny, wysłuchały krótkiej lekcji historii i dostały pamiątki.
Wieczorem dzień przed rozpoczęciem mundialu Biało-Czerwone wzięły udział w prezentacji w Apeldoornie – mieście, które będzie gościć finałową fazę imprezy. To tu odbędzie się w połowie października walka o medale MS 2022. Polki zaczynają turniej meczem z Chorwacją w Holandii, ale potem przenoszą się do Polski i cztery kolejne starcia grupowe odbędą w Gdańsku. Jeśli awansują do II rundy, rozegrają ją w Łodzi, a gdyby udało im się znaleźć w czołowej ósemce, miałyby szansę powalczyć w ćwierćfinale w Gliwicach. To jednak na razie odległa perspektywa, chociaż w naszym obozie nikt nie ukrywa, że miejsce w ósemce byłoby kapitalnym wynikiem. O medalach budowany na nowo zespół nie może raczej marzyć.
Polkom system nie sprzyja, trudna droga siatkarek w mundialu
W Apeldoornie przedstawiono kolejnych uczestników holenderskiej rundy i wśród drużyn jako przedostatnia prezentowała się Polska. Prowadzone przez rozgrywającą Joannę Wołosz polskie siatkarki wkroczyły na scenę przy wiwatach publiczności, która usłyszała w tym momencie wielki przebój zespołu Weekend „Ona tańczy dla mnie”, jeden ze sztandarowych hitów disco polo. Oby w takim samym radosnym rytmie podopieczne trenera Stefano Lavariniego szły przez mistrzostwa.
Kamil Semeniuk zagrał z Wilfredo Leonem, mocne wejście Polaka
Podział na grupy MŚ siatkarek
Grupa A (Arnhem): Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia
Grupa B (Arnhem, Gdańsk): POLSKA, Turcja, Dominikana, Korea Płd., Tajlandia, Chorwacja
Grupa C (Arnhem, Łódź): USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan
Grupa D (Arnhem): Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy
Po pierwszej fazie grupowej w turnieju pozostaną po cztery najlepsze drużyny każdej grupy. Stworzą one dwie kolejne grupy – E (Rotterdam, z grup A i D) oraz F (Łódź, z grup B i C). W tej rundzie każdy z zespołów ma zaliczone wyniki z drużynami pozostającymi w imprezie i rozegra cztery kolejne mecze. Do ćwierćfinałów awansują po cztery czołowe zespoły grup E i F i zagrają na krzyż, rozpoczynając klasyczną fazę pucharową. Ćwierćfinały i półfinały odbędą się w Apeldoornie i Gliwicach, a mecze o medale w Apeldoornie. Mistrzynie świata poznamy 15 października.
Mecze grupowe Polek w MŚ
Piątek, 23.09, o godz. 18 (Arnhem): Polska – Chorwacja
Wtorek, 27.09, o godz. 20.30 (Gdańsk): Polska – Tajlandia
Środa, 28.09, o godz. 20.30 (Gdańsk): Polska – Korea
Czwartek, 29.09, o godz. 20.30 (Gdańsk): Polska – Dominikana
Sobota, 1.10, o godz. 20.30 (Gdańsk): Polska – Turcja