Siatkówka, trener, siatkarka, Andriej Woronkow, Ailama Cese Montalvo

i

Autor: TV screen, Instagram/ailamacese Trener Andriej Woronkow udziela rad podopiecznej. Obok Kubanka Ailama Cese Montalvo

Rasistowski skandal na siatkarskim parkiecie, trener nazwał rywalkę MAŁPĄ [WIDEO]

2022-05-13 10:23

Były klub Malwiny Smarzek Lokomotiw Kaliningrad został siatkarskim mistrzem Rosji po pokonaniu 3:2 w decydującym meczu finału Urałoczki Jekaterynburg. Więcej niż o złocie mówi się jednak o zachowaniu trenera mistrzyń. Prowadzący Lokomotiw Andriej Woronkow pozwolił sobie na rasistowski przytyk w stosunku do kubańskiej gwiazdy przeciwnika, Ailamy Cesé Montalvo.

Woronkow to znana postać w trenerskim światku Rosji, w przeszłości prowadził nawet męską reprezentację tego kraju. Jego córka Irina jest jedną z liderek Lokomotiwu, a do niedawna podopieczną szkoleniowca była reprezentatka Polski Malwina Smarzek. Po agresji Rosji na Ukrainę nasza siatkarka – choć nie od razu – rozwiązała kontrakt i wróciła do Polski. Do końca sezonu była zawodniczką Developresu Rzeszów. Tymczasem jej koleżanki z klubu doszły po raz drugi z rzędu do finału ligi rosyjskiej i znowu okazały się najlepsze, choć seria o złoto przeciągnęła się aż do pięciu spotkań. Ostatecznie o mistrzostwie decydował tie-break, wygrany przez „Loko” 15:7 z ekipą prowadzoną przez legendarnego 84-letniego Nikołaja Karpola.

Dramat reprezentanta Polski w siatkówce. Fatalne wieści, kibice będą zdruzgotani

Sebastian Świderski opowiada jak wybierano trenerów siatkarskich reprezentacji

W trzecim secie decydującego meczu nie popisał się, delikatnie mówiąc, trener Woronkow. Podczas jednej z przerw najpierw tłumaczył coś całej grupce podopiecznych, po czym wziął na bok środkową Walerię Zajcewą. Odsunął się, sądząc, że jego uwag nie zarejestrują kamery i mikrofony, ale wszystko co powiedział się nagrało.

Zaksa wreszcie pokonana przez Jastrzębski Węgiel. Pierwszy raz po siedmiu miesiącach!

„Dlaczego znowu łapiesz tę małpę?” – rzucił w stronę swojej zawodniczki, która dawała się obijać w bloku 21-letniej Ailamie Cesé Montalvo, gwieździe Urałoczki. Kubanka robiła w tym spotkaniu co chciała. Zdobyła aż 30 pkt i dawała się mocno we znaki Lokomotiwowi.

Rasistowska uwaga szkoleniowca spotkała się z ogólnym potępieniem. Urałoczka szybko podzieliła się nagraniem w sieciach społecznościowych. Zażądano przeprosin od Woronkowa. Słowa młodszego kolegi skrytykował Karpol, swoją drogą znany z brutalnych metod prowadzenia drużyn.

Bartosz Bednorz opuszcza Rosję! Mamy oficjalne potwierdzenie

Opisujące incydent lokalne media stwierdziły, że jeśli federacja zachowa się konsekwentnie i właściwie, trener powinien stracić premię za mistrzostwo oraz zostać odsuniętym od prowadzenia zespołu na kilka spotkań na początku przyszłego sezonu. Podobne kary były już orzekane przez siatkarskie władze Rosji za skandaliczne zachowania szkoleniowców.

Sonda
Czy polskie siatkarki odniosą sukces na mistrzostwach świata?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze