Transpłciowa siatkarka zagra w reprezentacji kraju na igrzyskach? Selekcjoner: To możliwe

2020-07-17 18:02
Tifanny Abreu
Autor: Instagram Tifanny Abreu

W przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio po raz pierwszy na arenie mogą się pojawić osoby, które dokonały zmiany płci. Jedną z nich ma szanse zostać Tifanny Abreu, 35-letnia brazylijska siatkarka, urodzona jako chłopiec o imieniu Rodrigo.

Historia brazylijskiej siatkarki jest dość dobrze znana w środowisku. Urodziła się jako chłopiec i w pierwszym okresie kariery sportowej występowała w ligach męskich w kilku krajach, pod imieniem Rodrigo. Po tym jak dokonała operacji zmiany płci w Europie, zmieniła imię na Tifanny i w 2016 r. już jako kobieta grała we Włoszech w niższej lidze (Serie A2).

Serbska miss siatkówki wraca do Polski. Zjawiskowa Jovana Brakocević zagra w Chemiku [ZDJĘCIA]

Wtedy pojawiły się pierwsze wątpliwości czy może jak równa z równą rywalizować w gronie kobiet. Uważano, że silnie zbudowana osoba o wzroście ponad 190 cm może dysponować nieuzasadnioną przewagą w żeńskim volleyu. Niektóre rywalki Tifanny w Italii mówiły o tym wprost. Jej ówczesny trener bronił jej i zauważał, że po transformacji Abreu straciła 60 procent siły i zamiast odbijać się na wysokość 3,60 m, doskakuje do 3,15 m.

Niemka o WYJĄTKOWEJ urodzie szuka partnerki przez Internet. Nie ma z kim TEGO robić

Super Sport 16 VII

Od 2017 gra w Brazylii jako pierwsza transpłciowa siatkarka najwyższej klasy rozgrywkowej w historii. Jest jedną z czołowych postaci żeńskiej ligi. Bardzo szybko stała się gwiazdą, a w jednym z meczów swojego klubu Sesi Volei Bauru zdobyła 39 pkt.

Tandara Caixeta, zawodniczka, której rekord pobiła wtedy Tifanny, zgłaszała jednak zastrzeżenia i utrzymywała, że Abreu nie powinna grać z kobietami. – To nie homofobia, tylko kwestia fizjologii – tak skwitowała Caixeta swoje wątpliwości.

Joanna Wołosz wróciła do Italii pełna radości. Piękne siatkarki wykąpały się w jacuzzi

Słynny trener Ze Roberto, prowadzący reprezentację Brazylii, nie wykluczył w udzielonym w tym tygodniu wywiadzie, że Tifanny mogłaby znaleźć się w składzie na przyszłoroczne, przełożone igrzyska olimpijskie w Tokio. Jego zdaniem, jest siatkarką prezentująca poziom absolutnie uprawniający do gry w kadrze i wystarczający do powołania. Selekcjoner chciałby jednak usłyszeć jaśniejsze stanowisko Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) na temat dopuszczenia transpłciowych zawodniczek do reprezentacji narodowych.

Ta SEKSOWNA siatkarka wie jak kusić. Jej wyzywające ZDJĘCIA ociekają SEKSEM

– To skomplikowany problem, który muszą rozstrzygnąć fachowcy – powiedział Ze Roberto. – Potrzebne byłyby dodatkowe ekspertyzy. Federacja czeka na takie badania, zanim wypowie się na temat transpłciowych sportowców. I powinny zostać ukończone szybko, tak by nie było żadnych wątpliwości. Trwa to zbyt długo i to nie jest dobre ani dla niej, ani dla innych. Nie wiadomo czy można ją powołać czy nie.

Jeśli chodzi o możliwość występu osób transpłciowych na igrzyskach, to MKOl dopuszcza taką opcję, ale muszą one legitymować się odpowiednio obniżonym poziomem testosteronu – poniżej 10 nanomoli na litr, przy czym typowa wartość dla kobiet wynosi od 0,5 do 3 nmol/l. Abreu obniżyła poziom do 0,2 nmol/l. Po czym w 2017 otrzymała zgodę FIVB i brazylijskiej federacji na występy w żeńskiej lidze Brazylii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze