Nowe fakty w sprawie śmierci Dawida Kosteckiego. Prokuratura mówi o śladach na szyi

2019-08-12 12:38 JWa
Dawid Kostecki
Autor: Tomasz Radzik Dawid Kostecki

Dawid Kostecki zmarł w piątek 2 sierpnia. Do tragicznej śmierci polskiego pięściarza doszło w areszcie na warszawskiej Białołęce. Według Służby Więziennej "Cygan" popełnił samobójstwo. W poniedziałek w "Gazecie Wyborczej" opisano tajemnicze ślady na szyi Kosteckiego, których rzekomo nie badano podczas sekcji zwłok. Na te doniesienia szybko zareagowała prokuratura.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" podała, że Dawid Kostecki mógł zostać odurzony przed śmiercią. Dziennikarze powołali się na opinię prokuratora, który uważa, że tajemnicze ślady na szyi zmarłego pięściarza mogą być spowodowane nakłuciem igłą. Więcej o tym możecie przeczytać TUTAJ. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, badająca sprawę śmierci sportowca, szybko odpowiedziała na te doniesienia. "Biegli we wskazanej wyżej opinii stanowczo wykluczyli, że są to ślady powstałe na skutek ukłucia, wkłucia lub nakłucia. Są one jedynie zadawnionymi strupami nie mającymi związku ze śmiercią denata" - napisano.

"09 sierpnia 2019 r. prokurator uzyskał opinię z sądowo – lekarskich oględzin zwłok sporządzoną przez biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, z której jednoznacznie wynika, że do zgonu Dawida Kosteckiego doszło w wyniku ucisku pętli zawiązanej przez denata na szyi. W opinii nie stwierdzono żadnych zmian urazowych wskazujących na stoczoną walkę bądź aktywną obronę" - napisano także w komunikacie, zamieszczonym na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Pełna treść oświadczenia Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga:

"W związku z nieprawdziwymi doniesieniami zawartymi w publikacji Gazety Wyborczej z 12 sierpnia 2019 r. dotyczącymi okoliczności zgonu Dawida Kosteckiego, Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w Warszawie informuje, że:

- 09 sierpnia 2019 r. prokurator uzyskał opinię z sądowo – lekarskich oględzin zwłok sporządzoną przez biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, z której jednoznacznie wynika, że do zgonu Dawida Kosteckiego doszło w wyniku ucisku pętli zawiązanej przez denata na szyi. W opinii nie stwierdzono żadnych zmian urazowych wskazujących na stoczoną walkę bądź aktywną obronę.

- 02 sierpnia 2019 r. prokurator przy udziale biegłego dokonał szczegółowych oględzin ciała denata. W ich trakcie stwierdzono dwie zmiany skórne w obrębie szyi denata. Zostały one ujawnione przez prokuratora w trakcie skrupulatnie przeprowadzonych oględzin zwłok. Prokurator zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok, która miała na celu również ustalenie mechanizmu powstania ujawnionych zmian. Działania te świadczą o skrupulatności oraz profesjonalizmie prokuratury, a nie wynikają z aktywności innych uczestników postępowania. Biegli we wskazanej wyżej opinii stanowczo wykluczyli, że są to ślady powstałe na skutek ukłucia, wkłucia lub nakłucia. Są one jedynie zadawnionymi strupami nie mającymi związku ze śmiercią denata. Każdy ślad na ciele denata był zweryfikowany przez biegłych, którzy stanowczo wskazali jednoznaczną przyczynę śmierci Dawida Kosteckiego.

- dotychczasowe ustalenia śledztwa poczynione m.in. w oparciu o zabezpieczoną dokumentację oraz zeznania świadków wskazują, że w przeszłości Dawid Kostecki podejmował próby samobójcze (w 2015 roku), a w związku z obniżonym nastrojem psychicznym w lipcu 2019r. był konsultowany psychologicznie oraz psychiatrycznie.

Należy zaznaczyć, iż wbrew doniesieniom medialnym oraz stanowisku pełnomocnika rodziny zmarłego śledztwo jest prowadzone ze szczególną rzetelnością, czynności były i są przeprowadzane niezwłocznie, zaś prokurator w sposób skrupulatny i szeroki zabezpiecza materiał dowodowy pod kątem ustalenia okoliczności towarzyszących zdarzeniu z dnia 02 sierpnia 2019 r."