Pekin 2022. Zaskakująca prognoza medalowa dla Polski: skoczkowie na podium, Maliszewska nie!

2022-01-20 10:16
Natalia Maliszewska
Autor: East News Natalia Maliszewska

To mogą być pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie od blisko ćwierćwiecza, z których wrócimy bez dorobku medalowego. Chociaż sportowi analitycy dają nam na Pekin 2022 cień nadziei na jeden krążek, to realnie rozpatrując, reprezentacja Polski może się obejść smakiem i gdybyśmy wywalczyli jakiekolwiek miejsce na podium, byłoby wielkie święto.

Poprzednia prognoza olimpijska znanej sportowej firmy analitycznej Gracenote/Nielsen została przedstawiona dwa tygodnie temu. Wówczas typy statystyków mówiły o złocie Piotra Żyły na normalnej skoczni oraz brązie Dawida Kubackiego na tym samym obiekcie, a także trzecim miejscu drużyny męskiej. Wiadomo w jakim miejscu są obecnie polskie skoki, więc było oczywiste, że takie przewidywania nie mają szans się utrzymać. Przyznawał to zresztą wówczas w rozmowie z „SE” szef zespołu prognozującego Gracenote, Simon Gleave.  – Oceniamy to ponownie i jest duże prawdopodobieństwo, że Polacy, którzy są obecnie na miejscach medalowych, w kolejnym notowaniu, 19 stycznia, spadną zarówno z podium jak i wylecą z pierwszej ósemki – mówił nam Gleave na początku stycznia. Jak zapowiadał, tak się stało.

Dawida Kubackiego w takim wydaniu widzicie rzadko. Żona skoczka wszystko pokazała, nic nie dało się ukryć

W ostatnim zestawieniu Gracenote próżno już szukać medali Biało-Czerwonych w konkurencjach indywidualnych. Ostał się jedynie brązowy krążek drużyny skoczków, ale kibice i co do tego muszą mieć uzasadnione obawy, patrząc na ostatnie rezultaty podopiecznych Michala Doleżala. Zapewne i te prognozy mogą ulec korekcie, kiedy Gracenote opublikuje (1 lub 2 lutego) finalną tabelę medalową na Pekin 2022.

Pekin 2022. Dwa nowe miejsca dla Polski. 29 osób w ekipie PZN

Najwyższą pozycję w olimpijskich zawodach indywidualnych przyznano najlepszej polskiej specjalistce od łyżwiarskiego short tracku, Natalii Maliszewskiej. Trzecia panczenistka PŚ w sezonie 2021/22 na 500 m, która dwa razy lądowała na podium zawodów pucharowych (1. i 2. m.), miałaby zająć czwartą pozycję na swoim koronnym sprinterskim dystansie. Jedynym skoczkiem narciarskim wymienianym w pierwszej ósemce prognoz jest Kamil Stoch (typ: 8. pozycja w konkursie olimpijskim na dużej skoczni).

Prognoza nie uwzględnia w czołowej ósemce najlepszej naszej alpejki Maryny Gąsienicy-Daniel. Miejmy jednak nadzieję, że dziewiąta obecnie zawodniczka Pucharu Świata w gigancie sprawi wszystkim psikusa w Pekinie. W ostatnich mistrzostwach świata zajęła 6. miejsce i jest krok od czołówki. Praktycznie w każdych zawodach może wystrzelić i znaleźć się na podium. Czemu nie na olimpijskiej trasie gigantowej?

Horngacher sabotował pracę w polskiej kadrze? Ziobro rzuca poważne oskarżenia

Prognoza Gracenote/Nielsen na miejsca reprezentantów Polski w pierwszej ósemce zimowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022 (dane z 19.01.22):

  • 3. miejsce – drużyna męska (skoki narciarskie)
  • 4. miejsce – Natalia Maliszewska (short track 500 m)
  • 6. miejsce – drużyna pań (łyżwy szybkie)
  • 6. miejsce – drużyna mieszana (skoki narciarskie)
  • 7. miejsce – Andżelika Wójcik (łyżwy szybkie 500 m)
  • 8. miejsce – Kamil Stoch (skoki narciarskie, konkurs na dużej skoczni)

Prognoza medalowa Gracenote/Nielsen na zimowe igrzyska olimpijskie Pekin 2022 (dane z 19.01.22):

1. Norwegia      46 medali (21 zł – 14 sr – 11 br)

2. Rosyjski Komitet Olimpijski 30 (10 – 12 – 8)

3. Niemcy        29 (12 – 9 – 8)

4. Kanada      23 (6 – 6 – 11)

5. USA           22 (7 – 7 – 8)

26. Polska     1 (0 – 0 – 1)

Sonda
Ile medali zdobędą polscy sportowcy w zimowych igrzyskach olimpijskich Pekin 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze