Weronika Biela-Nowaczyk

Autor: Paweł Skraba / SE Weronika Biela-Nowaczyk

Polska olimpijka zdecydowała się na trudny krok. Przed nią ogromne wyzwanie, występ w Pekinie zaważył na jej decyzji

2022-02-08 10:16

Występ na igrzyskach olimpijskich to dla wielu sportowców spełnienie marzeń. Przez lata wkładają oni wielki wysiłek w codzienne treningi, by choć raz złożyć olimpijskie ślubowanie i stanąć na starcie najważniejszej imprezy czterolecia. Weronika Biela-Nowaczyk przeżyła to dwa razy, a we wtorek (8 lutego) w Pekinie po raz ostatni walczyła na trasie snowboardowego slalomu giganta równoległego. 30-latka zajęła 22. miejsce i postanowiła zakończyć karierę.

Igrzyska w Pekinie idą pełną parą. W niedzielę polscy kibice cieszyli się z medalu Dawida Kubackiego, w poniedziałek kibicowali m.in. Marynie Gąsienicy-Daniel, a na wtorek zaplanowano start, w którym można było liczyć na niespodzianki. Na starcie snowboardowego slalomu giganta równoległego stanęły trzy reprezentantki Polski. W tej dynamicznej konkurencji wszystko jest możliwe, ale największe nadzieje wiązano z występem Aleksandry Król. Zawodniczka, która podczas ceremonii otwarcia zastąpiła w roli chorążego zakażoną Natalię Czerwonkę, wygrała w styczniu premierowe zawody Pucharu Świata i jechała na igrzyska walczyć o marzenia. Ale w tej emocjonującej konkurencji rywalizowały też Weronika Biela-Nowaczyk i Aleksandra Michalik. Ostatecznie to faktycznie Król okazała się z nich najlepsza i jako jedyna Polka przebrnęła eliminacje.

Pekin 2022. Andrzej Kozak, legendarny trener: - Maryna na cztery z minusem

Ile Polacy zdobędą medali na Igrzyskach w Pekinie 2022?

Snowboardzistka Biela-Nowaczyk kończy karierę

Zanim rozpoczęła się finałowa rywalizacja w turniejowym systemie, odbyły się eliminacje. Aleksandra Król zajęła w nich 8. miejsce i pewnie awansowała do 1/8 finału, ale dwie pozostałe Polki odpadły już w tej fazie zawodów. Biela-Nowaczyk uzyskała 22. czas przejazdu, a Michalik była 24. Tym samym pozostało im kibicowanie koleżance, której udało się później przejść do ćwierćfinału, ale w nim nie ukończyła wyścigu. Rywalką Król w ¼ finału była słynna Ester Ledecka, która później wywalczyła kolejne olimpijskie złoto. Już po zakończeniu eliminacji Biela-Nowaczyk wyznała, że był to jej ostatni występ.

Ziobro bezwzględnie o sytuacji w polskich skokach. Zero wątpliwości, wbił szpilkę Kruczkowi

W galerii poniżej poznasz bliżej Aleksandrę Król:

30-latka poinformowała PAP o zakończeniu kariery. Była to dla niej trudna decyzja, ale nie zamierza już startować w Pucharze Świata. Postanowiła zamknąć sportowy etap startem na igrzyskach, a teraz chce się skupić na dokończeniu doktoratu z fizyki. Studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim i to właśnie ze środowiskiem naukowym wiąże swoją przyszłość. Trudno było jej pogodzić fizykę i sport, więc postawiła na jedną kartę. Start w Pekinie był jej drugim olimpijskim występem – w Pjongczangu zajęła 24. miejsce.