Alar Karis i Andrzej Duda

i

Autor: EAST NEWS Alar Karis i Andrzej Duda

Prezydent zbojoktuje Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022! Będzie skandal? W tle "zbrodnia przeciw ludzkości"

2022-01-18 8:35

Kolejne ważne persony ze świata polityki decydują się nie jechać na Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Do coraz bardziej licznego grona, w którym znajdują się między innymi Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia czy Wielka Brytania dołączyła także Estonia. Prezydent Alar Karis powołał się na czynniki polityczne.

Prezydent Alar Karis i inni przedstawiciele władz Estonii nie udadzą się do Pekinu na zimowe igrzyska olimpijskie, które rozpoczynają się 4 lutego - podaje w poniedziałek estoński portal informacyjny ERR News. Rzeczniczka estońskiego ministerstwa spraw zagranicznych Kristina Ots przekazała, że resort "nie ma informacji o planach wzięcia udziału w igrzyskach w Pekinie przez jakiegokolwiek członka rządu". Wcześniej rzecznik rządu Sten Otsmaa potwierdził, że premier Kaja Kallas nie poleci do Pekinu.

Pekin 2022: "Bojkot to sprawa polityków"

Estońska minister spraw zagranicznych Eva-Maria Liimets powiedziała w listopadzie, że estońscy atleci mogą sami zdecydować o swoim udziale w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Jak dodała, bojkot dyplomatyczny to sprawa polityków. Już w grudniu prezydent Karis ogłosił, że nie zamierza brać udziału w igrzyskach, powołując się na bliżej nieokreślone "czynniki polityczne".

NIE PRZEGAP! Znamy skład na Pekin! Asystent Doleżala nie poleci na igrzyska olimpijskie!

Zobacz, jak wygląda dom Kamila Stocha w galerii poniżej. Kliknij i sprawdź.

Bojkotują IO Pekin 2022. W tle "ludobójstwo"

W tym samym miesiącu rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że amerykańscy dyplomacji zamierzają zbojkotować zimowe igrzyska w Chinach z powodu "trwającego ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w regionie autonomicznym Sinciang i innych przypadków łamania praw człowieka". Do bojkotu przyłączyły się Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Kanada, Belgia, Dania, Holandia i Litwa.

NIE PRZEGAP! Stefan Horngacher nabrał wody w usta. Wypiął się na kibiców, w Polsce jest to nie do pomyślenia

Litwa i Chiny są uwikłane w spór dyplomatyczny od lata, gdy Litwini pozwolili na otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie. Region Sinciang, który znajduje się na zachodzie Chin, zamieszkują głównie Ujgurzy, muzułmańska mniejszość etniczna. Regularnie pojawiają się doniesienia o represjonowaniu Ujgurów przez chiński rząd, m.in. o pracy przymusowej.

Chińczycy krytykują bojkot

Chiny wielokrotnie krytykowały decyzje o bojkocie igrzysk olimpijskich w Pekinie jako naruszanie neutralności politycznej, wymaganej w ramach Karty Olimpijskiej (zbioru podstawowych zasad ruchu olimpijskiego). Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego i będą trwały dwa tygodnie.

Sonda
Czy prezydent Andrzej Duda powinien zbojkotować IO Pekin 2022?
Mocne słowa Doleżala o formie Stocha i Żyły. Padło ważne słowo
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze