SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Mały Messi uciekł terrorystom z ISIS [ZDJĘCIA]

Mały Messi uciekł terrorystom z ISIS [ZDJĘCIA]

27.04.2017, godz. 13:09
Mały Messi uciekł ISIS
foto:

Messi miał zaledwie trzy lata, gdy porwali go żołnierze ISIS. Ojciec nadał mu imię na cześć znakomitego piłkarza FC Barcelona, ale w niewoli trzeba było je zmienić, bo poprzednie kojarzyło się z "niewiernymi". Po wielu miesiącach chłopca, jego siostrę oraz matkę udało się uwolnić, ale trauma związana z tym dramatycznym okresem pozostanie na całe życie. Poznajcie małego Messiego - młodego Irakijczyka, który uciekł Państwu Islamskiemu.

To historia bardzo smutna, choć z pozornie szczęśliwym zakończeniem. Bo młodziutki Messi uciekł z niewoli ISIS, ale te dramatyczne wydarzenia pozostaną w jego pamięci do końca życia.

Ojciec dał mu imię na cześć Leo Messiego, wybitnego piłkarza Barcelony i reprezentacji Argentyny. Często grywał z chłopcem w piłkę, zapewne chciał, by ten choć po części podzielał jego zamiłowania i pasje. Spokój radosnego dzieciństwa został jednak brutalnie zmącony w 2014 roku, gdy Messiego, a także jego mamę i siostrę z domu w miejscowości Sindżar (północno-zachodni Irak) porwali żołnierze Państwa Islamskiego.

W niewoli pozostawali aż dwa lata. Porywacze żądali okupu mimo tego, że rodzina była bardzo biedna i nie miała pieniędzy, by im zapłacić. W końcu jednak chłopca i jego najbliższych udało się uwolnić, ale to, co przeżył z ekstremistyczną grupą islamistów, spowodowało u niego traumę, o której w reportażu telewizji Kurdistan 24 opowiadał jego ojciec.

Gdy Messiego porwano, natychmiast kazano zmienić jego imię. Zdaniem żołnierzy ISIS poprzednie kojarzyło się z "niewiernymi". Przez wiele miesięcy mówiono na niego Hassan i choć po uwolnieniu znów był Messim i zamieszkał w obozie dla uchodźców w Dahuk w Kurdystanie, to nie wrócił do normalności, uśmiechu i beztroskiej zabawy. Wcześniej uwielbiał biegać za piłką i kopać ją z tatą, teraz nerwowy i zamknięty w sobie bawi się jedynie plastikowym karabinem.

Zdjęcia ubranego w koszulkę Barcelony młodziutkiego Irakijczyka, który uciekł Państwu Islamskiemu, szybko obiegły świat. I kto wie, może i w tym przypadku z chłopcem skontaktuje się sam argentyński piłkarz, który jakiś czas temu spotkał się ze swoim wielkim fanem z Afganistanu - Murtazą Ahmadim. Oby ta historia zakończyła się dobrze, bo widok tak smutnego dziecka, które tyle przeżyło, po prostu rozdziera serce.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: