Tour de Pologne, kolarstwo

i

Autor: Paweł Skraba Tour de Pologne

Gwałty, wymuszenia, molestowanie. Seksafera w kolarstwie

2017-11-27 8:21

Gwałt na nieletniej, molestowanie, środki farmaceutyczne o właściwościach pigułek gwałtu podawane zawodniczkom z alkoholem oraz wymuszanie korzyści finansowych. Skandaliczne praktyki stosowane wobec kolarek i kolarzy przez "wysoko postawione osoby" w Polskim Związku Kolarskim ujawnił jego były wiceprezes Piotr Kosmala (50 l.).

Działacz wywiadem dla wp.pl wywołał burzę, mówiąc, że osoby pokrzywdzone przekazały mu szokujące informacje. Chodzi m.in. o gwałt. Były również wątki dotyczące podawania bez wiedzy poszkodowanej środka farmaceutycznego o nazwie Stilnox w połączeniu z alkoholem. Kosmala dodał też, że ma wiedzę o zastraszaniu ludzi i wymuszaniu od zawodników korzyści finansowych.

Piotr Kosmala, który na początku listopada wraz z Adamem Wadeckim złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa PZKol, powiedział "Super Expressowi", że zarzuty dotyczą jednej osoby. I ten człowiek nie pracuje już w związku. - Dowiedziałem się o wszystkim z audytu zleconego przez prezesa Dariusza Banaszka zewnętrznej firmie. Miał na celu przecięcie spekulacji dotyczących nieprawidłowości finansowych w Związku. Na posiedzeniach zarządu apelowałem o upublicznienie tych szokujących informacji. Prezes jednak się na to nie zdecydował. Może się bał? - stwierdził Kosmala.

Co godne podkreślenia, rezygnacja Kosmali zbiegła się w czasie z wycofaniem się ze sponsorowania związku przez firmę CCC, która przekazywała na polskie kolarstwo 1,5-1,8 mln zł rocznie.

Kosmala ujawnił też, że audyt na polecenie prezesa Banaszka został przerwany, ale lawina ruszyła. Minister sportu Witold Bańka wstrzymał już finansowanie Związku i w specjalnie wydanym oświadczeniu wezwał do natychmiastowej dymisji zarząd PZKol. Zapowiedział też wprowadzenie do Związku kuratora. Ponadto MSiT przesłało do Prokuratury Krajowej informacje na temat zarzutów zawartych w audycie.

Stanowisko ministerstwa poparł srebrny medalista olimpijski z IO w Moskwie w 1980 roku Czesław Lang: - Skoro na audyt wydano grube tysiące złotych, to należało zwołać konferencję prasową, podać nazwiska podejrzanych, złożyć zawiadomienie do prokuratury, a zarząd podać do dymisji. Trzeba ratować honor polskiego kolarstwa! - powiedział nam mocno zdenerwowany całą sytuacją Lang.

Zapytaliśmy prezesa Polskiego Związku Kolarstwa Dariusza Banaszka dlaczego po zapoznaniu się z wynikami audytu nie zawiadomił prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Dlatego, że pan Kosmala się myli, twierdząc, że znałem wyniki audytu. To nieprawda! - przekonuje.

Związek wydał oświadczenie podpisane przez czterech z dziewięciu członków zarządu. Odciął się w nim od wypowiedzi Kosmali. W nieoficjalnych rozmowach ludzie ze środowiska kolarskiego zgodnie twierdzą, że zarzuty dotyczą jednego z najbardziej znanych polskich trenerów. - O tym jurnym szkoleniowcu krążyło wiele opowieści. Wszyscy wiedzieli, że lubi dziewczyny - wyznał nam jeden z wielkich kolarskich autorytetów.

Kalendarium wydarzeń w PZKol

sierpień 2017 - audyt w Polskim Związku Kolarskim
wrzesień  2017 – A. Piątek został zwolniony z funkcji dyrektora sportowego Związku, A. Tołomanow ze stanowiska trenera kadry torowców, a posadę szkoleniowca reprezentacji młodzieżowej stracił M. Leśniewski.
17-24 września - mistrzostwa świata w Bergen. Skład kadry Polek: K. Niewiadoma, A. Nerlo, E. Szybiak, E. Bujak, M. Jasińska, M. Lach, A. Plichta, A. Skalniak. Trener: Mariusz Mazur.
wrzesień 2017 - Piotr Kosmala rozmawia z jedną z zawodniczek polskiej kadry, która mówi mu o haniebnych praktykach jakich dopuszczano się wobec kolarek 
6 listopada - prezes D. Banaszek zostaje wezwany przez członków zarządu PZKol do ujawnienia wyników audytu. Odmawia.
8 listopada - firma CCC wycofuje się ze sponsorowania PZKol
9 listopada - P. Kosmala i A. Wadecki składają rezygnacje z funkcji wiceprezesów PZKol
13 listopada - członek zarządu PZKol F. Harbacewicz i sekretarz związku T. Jasionek wysyłają pismo do członków zarządu z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia
25 listopada – P. Kosmala w wywiadzie dla wp.pl ujawnia szokujące praktyki stosowane wobec kolarek
26 listopada - Ministerstwo Sportu i Turystyki w specjalnym piśmie wzywa zarząd PZKol do podania się do dymisji i zawiadamia Prokuraturę Krajową o wynikach audytu
26 listopada - Zarząd wydaje oświadczenie, że nie poda się do dymisji i ogłasza termin nadzwyczajnego zgromadzenia delegatów na 22 grudnia.

Zobacz również: Wielki skandal w Polskim Związku Kolarskim! Gwałt, seks z nieletnimi, prokuratura

Najnowsze