Piorunująca końcówka "Świętej Wojny"! Wisła wygrywa z Cracovią 1:0.

2010-11-05 22:40

Wisła ponownie najlepsza w Krakowie, choć zwycięstwo w 182. derbach, zwanych "Świętą Wojną", łatwo piłkarzom Roberta Maaskanta nie przyszło. Przez cały mecz na boisku niewiele się działo, a bramka dającą gościom komplet punktów padła dopiero w doliczonym czasie gry. Przeczytaj zapis relacji na żywo.

Wymęczony triumf Wisły i wielki dramat Cracovii - tak można określić to, co stało się dziś na boisku przy ulicy Kałuży. Gdy wydawało się, że nudny mecz skończy się remisem 0:0, gola na wagę zwycięstwa strzelił Boukhari. Wcześniej więcej okazji do zdobycia gola miała Wisła, ale "Pasy", które zanotowały 10 porażkę w tym sezonie, również potrafiły się momentami odgryźć. Remis byłby najbardziej sprawiedliwym wynikiem.

KONIEC 2. POŁOWY

95 min. - koniec meczu! Sędzia dał jeszcze szansę na rozgranie piłki Cracovii, ale dośrodkowanie Janusa poleciało wysoko ponad bramką! Niesamowite zwycięstwo Wisły w ostatnich sekundach!!!!!!

94 min. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Niesamowite, Wisła chyba wygrywa derby!!! Kirm zagrywa wzdłuż bramki, a w polu bramkowym dopada do piłki Boukhari i mamy 1:0!!!!!!

93 min. - tym razem spokojnie interweniuje Cabaj.

93 min. - Łuczak w pole karne, jednak jego dośrodkowanie kończy w rękach Pawełka.

92 min. - w Krakowie bez goli póki co, a przed nami sama końcówka. W Lubinie natomiast koniec meczu i Zagłębie inakasuje 3 punkty, ogrywając Widzew 1:0.

90 min. - 182. derby Krakowa zostają przedłużone o 4 minuty. Emocji mieliśmy jak na lekarstwo i pewnie niewiele się już w tej kwestii zmieni.

89 min. - zmiana w Wiśle. Za Gargułę wchodzi Maciej Żurawski. Czy oby nie za późno?

89 min. - Ślusarski zgrywa piłkę w polu karnym do Pawlusińskiego. Ten jednak strzela ponad bramką.

86 min. - na boisku zawrzało, ale nie z powodów sportowych. Niemal doszło do przepychanek piłkarzy po tym, jak Sasina faulował Kirm. Sytuację uspokoili arbitrzy, a obaj piłkarze dostali po żółtej kartce.

86 min. - fatalnie Łuczak, który zwolnił całą akcję Cracovii, a na dodatek podał bardzo niecelnie.

85 min. - po drugiej połowie oczekiwaliśmy znacznie więcej, biorąc pod uwagę końcówkę pierwszej. Zawiedliśmy się.

83 min. - Garguła "miękko" wrzuca w pole karne, do piłki dopada Kirm, jednak jest na dwumetrowym spalonym.

81 min. - tym razem Małecki znów próbował strzelać, jednak jego wątpliwej jakości uderzenie obija się od obrońców.

79 min. - rzut rożny dla Wisły. Dośrodkowuje Garguła, piłka ląduje pod nogami Małeckiego, ten jednak fatalnie strzela. Cracovia rozpoczyna od własnej bramki.

77 min. - kolejna zmiana w Wiśle. Schodzi Paweł Brożek, w jego miejsce Andres Rios. Chwilę potem żółtą kartkę dostaje Boukhari, który fauluje... przy pierwszej próbie przejęcia piłki.

76 min. - aut dla Cracovii na wysokości pola karnego po dobrej akcji Dudzica. Ślusarski po wrzutce niespodziawanie znalazł się przed obrońcą, a na wprost Pawełka, jednak nie trafił w piłkę!

75 min. - Wisła konstruuje powolny atak, jednak znów nic z niego nie wynika. W drużynie Roberta Maaskanta jest za mało ruchu, ponieważ zawodnik będący przy piłce nie ma do kogo zagrać, a koledzy nie wystawiają się na pozycje.

73 min. - zmiana w zespole Wisły. Schodzi Piotr Brożek, w jego miejsce Nourdin Boukhari, który nie pokazał kompletnie nic w poprzednim meczu, gdy Wisła przegrała z Lechem Poznań.

72 min. - Dudzic faulowany podczas kontrataku Cracovii. Dośrodkowanie w pole karne jednak nieudane. Piłkarz Cracovii co prawda zdołał uderzyć piłkę głową, ale ta poszybowała ponad bramką.

70 min. - Ntibazonkiza nie da jednak rady wrócić do gry, zatem mamy zmianę w zespole Cracovii. W jego miejsce na boisku pojawia się Wojciech Łuczak.

68 min. - na boisku tymczasem nic się nie zmienia. Strzałów nie ma, akcji nie ma i tak się składa, że emocji również brakuje.

67 min. - Ntibazonkiza poza boiskiem, chwilowo Cracovia w dziesiątkę.

65 min. - teraz na murawę padł Ntibazonkiza. Zawodnik zwija się z bólu i krzyczy, pomagają mu masażyci, choć wydaje się, że nic groźnego mu się nie stało.

63 min. - na boisku leży Kosanović, który był faulowany w powietrzu przez Gargułę. Piłkarz Wisły staranował rywala, czego nie zauważył sędzia.

61 min. - kontra Wisły po nieudanym wolnym Pawlusińskiego. Małecki chciał podać do środka, ale piłka odbiła się od jednego z obrońców i trafiła pod nogi Pawła Brożka. Sędziowie odgwizdali spalonego, choć chyba niesłusznie, bo piłkę dotknął przecież piłkarz "Pasów".

60 min. - Ślusarski do Pawlusińskiego, ten przebiegł kawałek prawą stroną boiska, a potem naciągnął jednego z rywali na faul i padł w narożniku boiska.

59 min. - zmiana w zepsole Cracovii. Schodzi Suvorov, w jego miejsce na boisku pojawia się Bartłomiej Dudzic.

58 min. - na boisku znów dzieje się niewiele. Szarpane akcje z obu stron i brak zagrożenia pod bramkami. W Lubinie również bez zmiany rezultatu. Zagłębie prowadzi z Widzewem 1:0.

55 min. - kolejny błąd Palijcia! Piłka spadła wprost pod nogi Ntibazonkizy, ale ten strzela z 5 metrów wprost w Pawełka!!!

54 min. - ... podchodzi Pawlusiński, jednak strzela wprost w mur.

53 min. - Sasin faulowany i wrzut wolny dla Cracovii z ponad 25 metrów...

52 min. - kolejna kiepska akcja Ntibazonkizy. Zawodnik "Pasów" nie potrafi dziś wykonać ani jednego celnego podania i zawodzi na całej lini.

50 min. - z boiska wieje nudą, tyczasem rozgrzewkę ponownie rozpoczął Filip Kurto. Z ławki Wisły dochodzą słuchy, że Pawełek może jednak nie dać rady grać do końca spotkania.

48 min. - okazja dla Wisły, Małecki strzelał sprzed pola karnego, piłka zablokowana przez obrońców szybuje wysoko w górę, po czym piąstkuje ją Cabaj.

46 min. - początek drugiej połowy meczu. Obyśmy doczekali się bramek!

Trwa przerwa również w Lubinie. Przypominamy, że Zagłębie prowadzi z Widzewem 1:0.

Za nami pierwsza połowa krakowskiej "świętej wojny". Mecz powoli się rozkręcał, jednak pod koniec obie drużyny miały swoje okazję. Póki co mamy zatem remis z lekkim "wskazaniem" na Wisłę, która miała te okazje nieco lepsze. Jeśli chodzi o statystyki, to obie drużyny oddały po 3 celne strzały (4 razy ogólnie próbowali strzelać gospodarze, 9 - goście). Posiadanie piłki: 45% Cracovia,  55% - Wisła. Czekamy na początek drugiej odsłony.

49 min. - koniec 1. połowy.

49 min. - wolny dla Wisły. Zanim piłka trafiła do gry, sędzia musiał uspokić przepychających się w polu karnym piłkarzy. Szansę jednak zepsuł Małecki, który wrzucił fatalnie w pole karne.

48 min. - teraz okazję miał Kirm. Słoweniec nieco się jednak zawachał i zamiast podawać do Pawła Brożka, uderzył z narożnika pola bramkowego. Piłka w rękach Cabaja.

47 min. - Ślusarski uderza lewą nogą zza pola karnego, jednak strzał jest zbyt lekki i ląduje wprost w rękach ustawionego z środku bramki Pawełka.

45 min. - sędzia dolicza 5. minut.

45 min. - Brożkowi przeszkodził jednak też Cabaj, gdyż piłka odbiła się od jego wyciągniętej ręki. Niesamowite!

45 min. - fatalnie Paweł Brożek!!!! Lewą stroną boiska popędził Andraż Kirm, wrzucił nisko i mocno w pole brakowe, niczym Gareth Bale w meczu Tottenhamu z Interem, jednak strzał Brożka leci ponad poprzeczką!!!

43 min. - szybki atak wisły, Małecki został jednak zatrzymany przez rywali.

40 min. - świetna interwencja Cabaja. Małecki wyprzedził Pawlusińskiego, strzelił w ostatniej chwili, ale broni bramkarz "Pasów"! Wreszcie na boisku przy Kałuży coś się dzieje.

40 min. - zmiana w Cracovii. Schodzi Holender Suart, wchodzi Dariusz Pawlusiński. Szatałow chyba był wyjątkowo niezadowolony z postawy Suarta.

37 min. - Chavez zmarnował wyborną okazję! Po dośrodkowaniu Garguły obrońca Wisły oddał strzał głową, ale piłka minęła słupek!

37 min. - obudziła się Wisła, która wreszcie podchodzi pod pole karne "Pasów". Mamy rzut rożny dla gości.

35 min. - Pawełek ratuje Wisłę, tymczasem w Lubienie równocześnie toczy się mecz Zagłębia z Widzewem. Gospodarze prowadzą 1:0 po golu Dawida Plizgi.

33 min. - ależ szansa Cracovii!!!! Polczak idealnie do Ntibazonkizy, który był sam na sam z Pawełkiem. Bramkarz wybiegł jednak daleko poza pole karne i wślizgiem zabrał piłkę czarnoskóremy pomocnikowi!

32 min. - Cracovia znów w polu karnym rywali. Szliga groźnie uderzył, jednak piłka nieco mu zeszła i spadła na głowę Ślusarskiego. Ten jednak był na spalonym, poza tym taka szansa go zaskoczyła i przestrzelił.

29 min. - dwa auty dla Cracovii z rzędu, oba na wysokości pola karnego. Potem dośrodkowanie Janusa wprowadza nieco zamieszania w polu karnym Wisły, ale sprawe wyjaśniją obrońcy, wybijają daleko w siną dal.

27 min. - na boisku nadal niewiele się dzieje. Wrzutki próował Suart, ale faulował Cikosa i od rzutu wolnego rozpocznie Wisła.

23 min. - na spalonym Kirm.

23 min. - Małecki dośrodkowuje z prawej strony boiska, ale piłka nie dociera do Pawła Brożka i ląduje w rękach Cabaja.

20 min. - kontuzja wyglądała na poważną, gdyż podczs uderzenia o ziemie Pawełek trochę wykręcił sobie stopę, jednak będzie grał dalej.

18 min. - rozgrzewa się Filip Kurto, rezerwowy bramkarz. Kurto wszedł już w meczu z Jagiellonią i spisał się dobrze mimo opatrunku na głowie, kóry miał... po zderzeniu się w szatni z szafką.

16 min. -  wolny dla Cracovii z około 30 metrów, Suvorov lekko uderza z lewej nogi, piłka szybuje w powietrzu, ale trafia w ręce Pawełka, który pelcami uderzył się w słupek. Bramakrz Wisły jest opatrywany przez lekarzy.

15 min. - mecz może nabierze tempa, bo... zaczyna padać. Piłka zatem będzie śliska, podobnie jak nawierzchnia.

14 min. - tym razem akcja z prawej strony boiska. Ponownie "Pasy" zaatakowały, piłkę rzucał Janus, ale nie doskoczył do niej Ślusarski.

13 min. - Ślusarski ładnie przyjmuje piłkę, uwalnia się spod obrony i podaje do Suvorovwa. Mołdawianin jednak jest na spalonym.

11 min. - wolny dla Wisły, po faulu na Małeckim. Piotr Brożek trafił jednak z około 20 metrów wprost w ręca Cabaja.

10 min. - Suart dośrodkowuje z lewej strony boiska, ale wybijają obrońcy Wisły.

9 min. - póki co gra toczy się głównie w środku pola. Cracovia nieco cofnięta, natomiast Wisła podchodzi po pole karne rywala, ale daje przebić się nie daje rady.

8 min. - szczęścia próbował Szeliga, ale jego strzał przeleciał ponad bramką Pawełka.

7 min. - Paweł Brożek faulował Piotr Polczaka.

5 min.  - Sobolewski do Małeckiego, ten przerzuca do Kirma, ale Słoweniec został zatrzymany przez obronę Cracovii.

4 min. - przypominamy, że dzisiejszy mecz jest debiutem na trenerskiej ławce Cracovii Juriego Szatałowa.

2 min. - póki co słychać gwizdy, a na spalony, po podaniu Kirma, był Małecki.

1 min. - początek meczu. Zaczęła Cracovia. Niestety, dziś nie mamy "kompletu" na trybunach, a mecz odbywa się bez kibiców Wisły, którzy otrzymali kary za zeszłotygodniowe brudy na stadionie Lecha.

Piłkarze obu drużyn są już na murawie. W tle leci hym Cracovii, a po boisku biega również Lajkonik. Miło popatrzeć też na nowy stadion przy Kałuży. Sędziuje dziś Marcin Szulc.

Jeśli chodzi o wspomnianą sytuację w tabeli obu drużyn, to Wisła zajmuje 8. pozycję i ma na koncie 11 punktów. Cracovia jest na 16, ostatnim miejscu, i ma 4 zdobyła "oczka". "Biała Gwiazda" zatem traci 10 punktów do prowadzącej Jagiellonii. "Pasy" z kolei są zdane na desperacką walkę o utrzymanie, bo do gwarantującej im pozostanie w lidze 11. pozycji, tracą aż 7 punktów. Co ciekawe, ostatnie miejsce gwarantujące pozostanie w Ekstraklasie zajmuje... Lech, który wczoraj ograł Manchester City 3:1.

Oto składy obu drużyn

Cracovia:
Cabaj - Janus, Polczak, Kosanović, Suart - Sasin, Szeliga, Suvorov, Radomski, Ntibazonkiza - Ślusarski
Wisła: Pawełek - Cikos, Chavez, Bunoza, Palijć - Garguła, Sobolewski, Piotr Brożek - Małecki, Paweł Brożek, Kirm

Już za kwadrans początek wielkich derbów Krakowa. Jeśli chodzi o statystki, to obie drużyny spotykają się po raz 182. Do tej pory 80 razy triumfowała Wisła, 59 - Cracovia, a 42 mecze skończyły się remisem. Jak będzie dziś? O tym przekonamy się niebawem.

W ligowej tabeli sytuacja Wisły jest kiepska, Cracovii - beznadziejna. Ale w kontekście derbowego meczu to... dobrze.

Przeczytaj koniecznie: Niesamowita historia Osmana Chaveza z Wisły Kraków: Kiedyś nie miałem nawet butów

Oba zespoły będą grały z nożem na gardle. Wisła, po to, by nie stracić dystansu do czołówki; Cracovia, żeby zacząć wygrzebywać się z dna tabeli.  A to gwarantuje walkę i emocje godne krakowskiej "świętej wojny".