Szykują się ogromne kłopoty dla piłkarzy grających w Europie! Wszystko przez nietypowy termin MŚ 2022

2021-10-13 15:30
Gareth Southgate i Paulo Sousa
Autor: Cyfra Sport Gareth Southgate i Paulo Sousa

Mistrzostwa świata w Katarze budzą wiele emocji już od momentu przyznania ich państwu znad Zatoki Perskiej. Problemem są m.in. wysokie temperatury panujące w Katarze, co spowodowało przesunięcie mundialu z okresu letniego na zimowy. Okazuje się jednak, że termin ten może przysporzyć gigantycznych problemów zawodnikom, którzy występują w Europie, o czym informuje francuski „L’Equipe”.

Wybór Kataru na gospodarza mundialu od początku budził wiele kontrowersji. Część z nich była związana m.in. z fatalnymi warunkami, w jakich pracują tam robotnicy-imigranci, o czym szerzej rozpisywał się „Guardian” czy podejrzenia, że wybór padł na Katar dzięki łapówkom. Od początku było też wiadomo, że jeśli dojdzie do rozegrania tych mistrzostw, to problemem będą wysokie temperatury. Aby ograniczyć wpływ tego czynnika na przebieg zawodów, postanowiono, że mundial nie odbędzie się tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca, lecz w listopadzie i grudniu – czyli nie po zakończeniu sezonu w największych ligach świata, ale w jego środku. To z kolei może przysporzyć klubom, reprezentacjom oraz samym piłkarzom sporo problemów. „L’Equipe” dotarło do informacji, jakoby piłkarze z lig europejskich, czyli m.in. tych najmocniejszych za świecie, mieliby być puszczeni na zgrupowania reprezentacji dopiero 14 listopada 2022 roku. Mundial rozpoczyna się zaś… 21 listopada.

Bohater meczu z Albanią mówi wprost. To zadecydowało u sukcesie

Zobacz, jak polscy piłkarze zostali zaatakowani na stadionie w Tiranie

Piłkarze z Europy będą mieli tylko tydzień na przygotowania? Kuriozalna decyzja

Francuski dziennik opublikował list, który UEFA wysłała do zrzeszonych w niej federacji krajowych, w których informuje, że piłkarze występujący w Europie zostaną zwolnieni z obowiązków klubowych dopiero 14 listopada 2022. Dopiero wtedy rozpoczną się rozliczenia między federacją a klubami w związku z udziałem piłkarzy w zgrupowaniach i samym mundialu. To oznacza jednak, że piłkarze występujący w Europie będą mieli ledwie tydzień na przygotowania do mistrzostw, w tym sparingi. Dla porównania – zgrupowanie reprezentacji Polski przed Euro 2020 rozpoczęło się 24 maja, a pierwsze spotkanie nasza kadra rozegrała 14 czerwca – Paulo Sousa miał więc trzy tygodnie na przygotowanie drużyny.

Stanowcze stanowisko FIFA w sprawie skandalu w meczu Albania - Polska. Będzie walkower?

UEFA na tę chwilę nie potwierdza doniesień „L’Equipe”. Gdyby jednak faktycznie piłkarze z Europy mogli udać się na zgrupowania dopiero po 14 listopada, mieliby niezwykle mało czasu na odpoczynek po pierwszej części sezonu i przygotowanie do mundialu. MŚ 2022 w Katarze rozpoczną się 21 listopada, a zakończą 14 grudnia. Polacy wciąż walczą o awans na mundial, ale najprawdopodobniej droga do niego będzie wiodła przez baraże, w których możemy zmierzyć się z zespołami z europejskiego topu.

Sonda
Czy reprezentacja Polski awansuje na mundial w Katarze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze