Jan-Krzysztof Duda

i

Autor: Paweł Skraba

Nie tym razem. Rozwiewają się nadzieje na szachownicy. Duda na końcu stawki turnieju pretendentów

2022-06-27 22:43

Szanse raczej przepadły. Już tylko cud mógłby pozwolić 24-latkowi z Wieliczki dać prawo gry o mistrzostwo świata w szachach. Jan-Krzysztof Duda spadł na ostatnią lokatę po 9 rundach turnieju pretendentów w Madrycie.

W 9. rundzie polski arcymistrz grał partię czarnymi z Chińczykiem Ding Lirenem. Grał bardzo długo, bo około sześciu godzin. Do 40. posunięcia zachowywał szansę na remis. Potem jednak popełnił błąd i poddał się po 61 ruchach.

W dziewięciu partiach Duda uzyskał sześć remisów i poniósł trzy porażki. Z dorobkiem 3 pkt. Zajmuje ostatnie miejsce w gronie ośmiu kandydatów, z których najlepszy stanie w przyszłym roku do meczu z mistrzem świata, Norwegiem Magnusem Cralsenem. Liderem jest Rosjanin grający w barwach federacji FIDE, Jan Niepomniaszczyj. W poniedziałkowej partii zremisował czarnymi bierkami z Fabio Cauaną. Własnie ci dwaj szachiści stoczyli mecze o światowy tytuł z Carlsenem w poprzednich dwóch edycjach (2018 i 2021). Bez powodzenia.

W klasyfikacji po dziewięciu z 14 rund prowadzi Niepomniaszczyj - 6,5 pkt przez Caruaną - 5,5, Hikaru Nakamurą (USA) i Lirenem - po 4,5. Duda pozostaje jedynym uczestnikiem bez zwycięstwa. Turniej ma trwać do 4 lipca. Gdyby potrzebna była dogrywka – ma się odbyć 5 lipca.

Pula nagród w turnieju pretendentów wynosi pół miliona dolarów. Tylko pierwszy zostanie rywalem Carlsena. Trzej pierwsi otrzymają nagrody: 48, 36 i 24 tys. dolarów. Natomiast każdy z ośmiu szachistów uhonorowany zostanie dorobkiem za wywalczone punkty – 3500 USA za każde pół punktu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze