Siatkówka, Tomasz Fornal, Aleksander Śliwka, MŚ siatkarzy

i

Autor: FIVB Tomasz Fornal i Aleksander Śliwka

Kontrowersje personalne w kadrze siatkarzy

Czy Nikola Grbić zmieni Śliwkę na Fornala? Prezes PZPS Sebastian Świderski zabrał głos, zdecydowane stanowisko

2022-09-01 13:44

– Ta tak ostatnio nagłaśniana „pomoc” FIVB za dużo nam nie dała. Bo gdyby nie było preferencji w rozstawieniu dla gospodarzy przed fazą pucharową, to nasza droga w mistrzostwach świata byłaby nawet łatwiejsza – mówi w rozmowie z „Super Expressem” prezes PZPS Sebastian Świderski. Szef związku odniósł się także do najgorętszych wśród kibiców dyskusji o tym czy Tomasz Fornal powinien grać za Aleksandra Śliwkę.

„Super Express”: – Niektórzy twierdzą, że mistrzostwa nie zaczęły się dla nas 26 sierpnia, ale że ruszą tak naprawdę 8 września, w dniu ćwierćfinału.

Sebastian Świderski: – A o 4 września i 1/8 finału nie pamiętają? Najpierw trzeba przejść tę rundę.

– Chyba nie obawiamy się starcia z Tunezją?

– Tego nie mówię. A przy okazji dodam, że przewrotnie zdarzyło się, iż ta tak ostatnio nagłaśniana „pomoc” FIVB za dużo nam nie dała. Bo gdyby nie było preferencji w rozstawieniu dla gospodarzy, to zdaje się, że nasza droga byłaby nawet łatwiejsza. Ale zostawmy to. Absolutnie nie należy rozpaczać, trzeba wyjść na boisko i wygrać z każdym, budować mental zwycięzców, co Nikola Grbić uznaje za główne zadanie i stale powtarza. On zawsze dąży do tego, by osiągać sukcesy w sposób wyłącznie sportowy. To bardzo dobre podejście.

Semeniuk wywołał burzę wśród kibiców. Teraz wyjaśnia

Tomasz Fornal: Dobrze się czuję jako dżoker

– Zapewne zagramy w ćwierćfinale z Amerykanami, których pokonaliśmy w fazie grupowej. To nas wzmocni?

– Zawsze lepiej wygrać mecz, bez względu na okoliczności. Teraz to tym bardziej ważne, że gdyby przytrafiła się nam we wtorek porażka z USA, to z jednej strony może poszlibyśmy inną ścieżką do kolejnych rund, ale z drugiej zaczęłoby się roztrząsanie wyniku: że przegrana, że jakiś syndrom, bo drugi raz z rzędu ulegamy Jankesom, że nam nie leżą, że zawodnicy wpadli w dołek fizyczny lub psychiczny, że z formą coś nie tak, i tak dalej. A nasi wyszli i zrobili swoje, bez względu na to, kto był po drugiej stronie siatki. I widać było po zachowaniu Amerykanów, że mocno im zależało na tym meczu, bo po ostatnim gwizdku jeszcze długo kłócili się z sędziami. Trochę dziwnie się zachowali, jak nie oni. Jedna piłka by wiele nie zmieniła, nikt tu nikomu nie ułatwił zwycięstwa.

Były trener dobitnie o Aleksandrze Śliwce. Nie zostawił żadnych złudzeń, użył wymownego porównania

– Co się panu najbardziej podoba w grze Polaków, a gdzie mamy rezerwy?

– To jest gra błędów, zawsze można wiele rzeczy poprawić. Da się wskazać wiele elementów, które w jednym meczu funkcjonują, a w kolejnym przestają działać. W jednym spotkaniu potrafimy zaserwować trzynaście asów, by w następnym popełnić osiemnaście błędów na zagrywce. Konieczna jest powtarzalność, jeśli czegoś nie wykonałeś na treningu, ciężko jest utrzymać poziom w czasie meczu. Nie chcę nikogo ani chwalić, ani ganić, wskazywać, że jest w lepszej, czy gorszej formie. Nikola prowadzi tę drużynę tak jak chce i jak sobie założył. Zgadzam się z takim podejściem. Natomiast nie podobają mi się te wszystkie dyskusje wokół jego wyborów personalnych, dlaczego gra ten, a nie inny. Jeśli nie jesteśmy przy zespole, nie bierzemy udziału w treningach, nie widzimy tego, co się dzieje w środku, nie słuchamy rozmów między nimi, to dajmy spokojnie pracować trenerowi. Nie bądźmy kibicami, którzy znają się na wszystkim.

Były trener polskich siatkarzy nie mógł się powstrzymać. Ostro skomentował MŚ w Polsce

Siatkówka, drabinka, faza pucharowa, MŚ siatkarzy 2022

i

Autor: Info SE Faza pucharowa MŚ 2022

– Nawiązuje pan do gorących debat wokół nierównej gry Aleksandra Śliwki w pierwszej szóstce i zmieniającego go z powodzeniem Tomasza Fornala. Pan dobrze zna Grbicia. Jak on rozwiąże tę sytuację?

– Zdziwiłbym się, gdyby nastąpiły zmiany w szóstce. Nikola udowadniał niejednokrotnie, że potrafi budować zespół i dbać o stronę mentalną graczy. Myślę, że każdy trener chciałby mieć takiego dżokera, asa w rękawie, jak Tomek Fornal. I teraz pytanie: co byłoby, gdyby wchodził od początku, a w którymś meczu by mu nie poszło? Czy wchodzący z kwadratu Olek potrafiłby zagrać tak samo, nie wiemy. Dotychczasowa taktyka się sprawdza i według mnie Grbić będzie się jej trzymał. Znając Olka, wiem natomiast, że w następnym spotkaniu wyjdzie od początku z chęcią zagrania jak najlepszej siatkówki w tym turnieju. Taki ma charakter i wielokrotnie go pokazywał. On zawsze mocno analizuje swoją grę, szuka błędów, ale wie też, że na kolejne starcie trzeba wyjść z wyczyszczoną głową, bez zmartwień związanych z poprzednimi występami.

Z kim zagra Polska w 1/8 finału MŚ siatkówka 2022? Znamy rywala Polski

QUIZ. Ile wiesz o siatkarskich mistrzostwach świata?!
Pytanie 1 z 15
Ile razy reprezentacja Polski siatkarzy została mistrzem świata?

– Co wiemy o reprezentacji Tunezji?

– Ja wiem tyle, że Tunezyjczyków prowadzi niezwykle doświadczony włoski trener, który, jak sobie przypominam, kierował tą kadrą jeszcze za moich zawodniczych czasów. Czyli szkoła włoska i gracze, z których sporo gra chyba w zagranicznych ligach. Nie analizowałbym zbyt pilnie gry reprezentacji Tunezji, pamiętając oczywiście przy tym, że to rywal, do którego, jak do każdego, należy wyjść z pełnym szacunkiem. To, że jest się lepszym, trzeba udowodnić na boisku, a nie na papierze.

Dżoker? Niech będzie, przyzwyczaiłem się – mówi Tomasz Fornal

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze