MŚ Planica mikst WYNIKI

i

Autor: AP PHOTO MŚ Planica mikst WYNIKI

Szalony mikst

Polska była o włos od spektakularnej wpadki, ale Żyła uratował honor. Niemcy mistrzami świata w mikście [WYNIKI]

2023-02-26 19:31

MŚ Planica mikst WYNIKI. Przed niedzielnym konkursem drużyn mieszanych było wiadomo, że Polska nie powinna liczyć się w walce o medale, ale nikt nie zakładał, że Biało-Czerwonych zabraknie w drugiej serii. Tymczasem było bardzo blisko, by tak się stało. Piotr Żyła ostatnim skokiem w pierwszej serii wyprowadził Polskę na 8. miejsce, wyprzedzając Włochów o... 0,3 pkt po odrobieniu kilkunastu pkt straty. Mistrz świata z Planicy i Kamil Stoch zrobili sporo dobrego, jednak Kinga Rajda i Nicole Konderla nie skakały dobrze. Walka o medale była pasjonująca, a ostatecznie po raz piąty z rzędu w mikście wygrali ją Niemcy. Druga była Norwegia, a trzecia Słowenia.

MŚ Planica - mikst 26.02 wyniki:

  • 1. Niemcy 1017,2 pkt (Freitag, Geiger, Althaus, Wellinger)
  • 2. Norwegia 1004,5 pkt (Stroem, Forfang, Bjoerseth, Granerud)
  • 3. Słowenia 1000,4 pkt (Kriznar, Zajc, Klinec, Lanisek)
  • 4. Austria 987,5 pkt
  • 5. Japonia 944,9 pkt
  • 6. Finlandia 885,5 pkt
  • 7. Szwajcaria 879,2 pkt
  • 8. Polska 846 pkt (Rajda, Stoch, Konderla, Żyła)

------------------------

  • 9. Włochy 431,9 pkt
  • 10. USA 412,2 pkt
  • 11. Czechy 391,5 pkt
  • 12. Chiny 382 pkt
  • 13. Rumunia 375,1 pkt
  • 14. Kazachstan 324 pkt
  • 15. Ukraina 316,4 pkt

Niedzielny mikst zaczął się dla Polski najgorzej jak mógł. Kinga Rajda zawaliła skok w pierwszej grupie, po której Biało-Czerwoni zajmowali dopiero 13. miejsce wśród 15 zespołów i tracili ok. 20 punktów do rywali w walce o awans do finału. Sygnał do ataku bardzo dobrym skokiem dał Kamil Stoch, który wyprowadził drużynę na 10. pozycję, a jeszcze lepiej było po trzeciej grupie, w której Nicole Konderla skoczyła lepiej od koleżanki i sprawiła, że Polska była dziewiąta. Jedynym problemem była duża strata do będących wyżej reprezentacji Finlandii, Włoch i Szwajcarii. W ostatniej grupie mieliśmy jednak Piotra Żyłę, a mistrz świata pokazał, że zasłużenie obronił tytuł. "Wiewiór" w pięknym stylu huknął 101 m i przy słabszej próbie Alexa Insama z Włoch wyprowadził zespół na 8. miejsce. Zadecydowały 0,3 punktu, a Żyła pokonał Włocha o niemal 20 pkt! Na tym dobre informacje się jednak skończyły, ponieważ w finale Polska stanowiła jedynie tło dla pozostałych drużyn.

Pasjonująca walka miała miejsce w czołówce, gdzie sytuacja zmieniała się po niemal każdej grupie. Na półmetku drugiej serii wydawało się, że Słowenia zmierza po złoto, jednak w trzeciej grupie Ema Klinec miała sporo pecha do warunków, a do tego zepsuła swój skok. Wykorzystali to Niemcy, którzy wyszli na prowadzenie i nie oddali go już do końca. Dla naszych zachodnich sąsiadów było to piąte zwycięstwo w mikście na MŚ z rzędu, a do tego trzeci złoty medal w skokach w Planicy. Tylko Żyła pozbawił ich najcenniejszego krążka we wczorajszym konkursie. Niedzielny mikst sprawiał dużo problemów sędziom ze względu na trudne i zmienne warunki, jednak ostatecznie udało się go doprowadzić do końca. Był to też ostatni konkurs tych MŚ na normalnej skoczni, a w przyszłym tygodniu skoczkowie i skoczkinie będą już rywalizować na większym obiekcie w Planicy. Poniżej nasza relacja na żywo z miksta:

Sonda
Czy lubisz konkursy mieszane w skokach?
Na żywo

MŚ w Planicy - mikst 26.02

Witamy w relacji na żywo z konkursu drużyn mieszanych podczas mistrzostw świata w Planicy! Na starcie stanie 15 zespołów, w tym Polska w składzie: Kinga Rajda, Kamil Stoch, Nicole Konderla i Piotr Żyła. Początek konkursu zaplanowano na 17:00, a o 15:30 ma odbyć się seria próbna przed zawodami.

Za nami już seria próbna, która została rozegrana w bardzo trudnych warunkach. Kilkukrotnie była wstrzymywana, a wiatr wiał nawet z uśrednioną siłą ponad 2 m/s w plecy. Problemy sprawiał też świeży śnieg, który spadł w Planicy. 

Na starcie serii próbnej nie pojawili się jedynie Kamil Stoch i Piotr Żyła. Thomas Thurnbichler podjął decyzję, że dziś wystąpią od razu w konkursie. 

W Planicy trwa już oficjalna prezentacja drużyn. Za chwilę początek konkursu!

Realnie i obiektywnie patrząc, Polska może liczyć dziś na maksymalnie 6. miejsce. Ale igrzyska w Pekinie pokazały, że wszystko jest możliwe, a warunki w Planicy zapowiadają się iście loteryjnie!

Zaczynamy konkurs! Panie w pierwszej grupie będą skakać z 16. belki.

Maria Judakowa z Kazachstanu nie poradziła sobie z mocnym wiatrem w plecy o sile blisko 1,5 m/s. Skoczyła zaledwie 66,5 m.

16-letnia Żanna Hłuchowa z Ukrainy skoczyła niewiele dalej od reprezentantki Kazachstanu. Uzyskała zaledwie 68 m i wyprzedziła rywalkę o 0,1 pkt.

Zdecydowanie lepszy skok Karoliny Indrackovej. Czeszka uzyskała 85 m przy nieco słabszym wietrze w plecy, który nie przekraczał metra na sekundę.

Xueyao Li minimalnie przegrała z Indrackovą po skoku na 84,5 m. Chiny są za Czechami o 0,9 pkt.

Alessia Mitu-Cosca z Rumunii nawiązała bardziej do dwóch pierwszych prób. Tylko 75,5 m 18-letniej Rumunki i obecnie trzecie miejsce dla jej drużyny.

Emely Torazza niezbyt dobrze otworzyła konkurs dla Szwajcarii. Skoczyła 77,5 m przy wietrze wiejącym ponad 1,7 m/s w plecy. To pozwoliło zająć Szwajcarii trzecie miejsce, 5,2 pkt za Czechami.

Annika Belshaw w podobnych warunkach do Szwajcarki skoczyła 79 m i teraz to Stany Zjednoczone są trzecie, 3,4 pkt za Czechami.

I już. Nadeszła pierwsza z zapewne wielu dzisiejszych przerw. Na razie zgody na start z powodu zbyt silnego wiatru nie otrzymała Jenny Rautionaho z Finlandii.

Rautionaho drugi raz musiała zejść z belki startowej.

Można żałować, że polskie skoczkinie nie prezentują poziomu jak mistrz świata Żyła i szósty zawodnik wczorajszego konkursu, Stoch. Wtedy Polska na pewno walczyłaby o medale.

Rautionaho wreszcie doczekała się zgody na start i popisała się bardzo dobrym skokiem. Finka skoczyła 87,5 m w dobrym stylu, za który otrzymała najwyższe na razie noty i to Finlandia objęła prowadzenie o 8,5 pkt przed Czechami.

Jessica Malsiner szybko usiadła na belce, ale miała znacznie gorsze warunki od Finki. Otrzymała najwyższą na razie rekompensatę w wysokości 22,6 pkt za wiatr o sile blisko 1,9 m/s w plecy. Włoszka skoczyła w tych warunkach 79,5 m i to wystarczyło do zajęcia 2. miejsca. Czas na pierwszą Polkę!

Kinga Rajda fatalnie wyszła z progu i szybko musiała lądować. Skoczyła zaledwie 75 m, a nie otrzymała aż tak dużej rekompensaty jak Włoszka. Po dziesięciu skokach Polska jest dopiero ósma, jedynie przed Ukrainą i Kazachstanem...

Nozomi Maruyama miała dużo szczęścia do warunków, bo wiatr praktycznie przestał wiać w plecy. Japonka wykorzystała tę sytuację i skoczyła aż 98,5 m, dzięki czemu wyprzedziła Finkę o 11 pkt.

Kolejna przerwa w konkursie. Polska niemal na pewno będzie po pierwszej grupie na 13. miejscu wśród 15 zespołów. Kamil Stoch będzie musiał odrobić co najmniej 20 punktów do ósmej drużyny...

Nika Kriznar otrzymała zielone światło i trafiła na bardzo dobre warunki - delikatny wiatr pod narty (-1,3 pkt). Słowenka potrafiła je wykorzystać i poleciała aż 101 m! Miała lekkie problemy przy lądowaniu, podobnie jak wcześniej Japonka, ale i tak otrzymała najwyższe na razie noty (51 pkt). Słowenia wyprzedziła Japonię o 5 pkt.

W Planicy obecny jest Richard Freitag, który zakończył już karierę, ale wspiera swoją siostrę, która czeka na zgodę, żeby usiąść na belce.

Niemka również zbliżyła się do rozmiaru skoczni! Freitag wylądowała na 99 m, choć miała z tym spore problemy i lądowała na dwie nogi w głębokim przykucu. Przez to wyraźnie przegrała z Kriznar i minimalnie z Maruyamą, Niemcy są na razie trzecie.

Świetny skok Anny Odine Stroem! Wiatr ponownie mocniej powiał w plecy (+14,5 pkt), a Norweżka nawiązała do wyników Słowenki, Japonki i Niemk, lądując na 97 mi. Wobec tego Norwegia wyraźnie objęła prowadzenie o 7,3 pkt nad Słowenią.

Chiara Kreuzer miała lepsze warunki, ale nie doleciała do punktu K. Austriaczka uzyskała 93,5 m przy lekkim wietrze w plecy (+3,8 pkt). Wobec tego jej drużyna jest na 5. miejscu, ze stratą blisko 17 pkt do Norwegii.

Wyniki po 1 z 4 grup:

  • 1. Norwegia 129 pkt
  • 2. Słowenia 121,7 pkt
  • 3. Japonia 116,7 pkt
  • 4. Niemcy 116,1 pkt
  • 5. Austria 112,3 pkt
  • 6. Finlandia 105,7 pkt
  • 7. Włochy 97,6 pkt
  • 8. Czechy 97,2 pkt

-----------------------

  • 13. Polska 76,5 pkt

Czas na pierwszą grupę mężczyzn. Sędziowie obniżyli rozbieg do 9. belki.

Sabirżan Muminow nie poradził sobie z mocnym wiatrem w plecy. Zaledwie 76 m doświadczonego Kazacha, który miał być mocnym punktem drużyny.

Jewhen Marusiak był jednym z bohaterów wczorajszego konkursu, ale tym razem nie nawiązał do rekordowego przez chwilę skoku na 103 m. Wczoraj był 17., a dziś skoczył zaledwie 79,5 m przy mocnym wietrze w plecy. Jedynym pozytywem dla niego jest to, że Ukraina wyprzedziła Kazachstan.

Radek Rydl miał nieco lżejszy, ale wciąż mocny, wiatr w plecy (+12,5 pkt) i skoczył trochę lepiej. Czech uzyskał 83,5 m i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie.

Solidny skok Weijie Zhena na 85,5 m, ale w bardzo dobrych warunkach, za które odjęto mu 0,2 pkt. Wobec tego Chiny tracą do Czechów już 12,1 pkt.

Pierwsza przerwa wśród mężczyzn przed skokiem reprezentanta Rumunii.

Mihnea Alexandru Spulber doczekał się zielonego światła i wykorzystał dobre warunki. Podobnie jak Chińczyk miał minimalny wiatr pod narty, a skoczył jeszcze dalej - 89,5 m. Lot w pobliże punktu K odbił się na stylu, za który Spulber otrzymał jedynie 45,5 pkt. Rumunia jest trzecia ze stratą 18,8 pkt do Czech.

Tak wyglądało wyjście z progu Kingi Rajdy. Już wtedy było jasne, że nie będzie to udany skok... 

Kolejna przerwa, tym razem trafiło na Simona Ammanna.

Sędziowie obniżyli rozbieg do 7. belki! Najwyraźniej warunki ich zdaniem znacznie się poprawiły.

Świetny skok Simona Ammanna! Wydawało się, że potwierdził decyzję jury, ale nie potwierdzają tego przeliczniki. Za wiatr w plecy otrzymał aż 13,9 pkt, a i tak skoczył aż 95 m z obniżonego rozbiegu! Wobec tego Szwajcar uzyskał znakomitą notę i przyłożył dużą cegiełkę do awansu Szwajcarii do drugiej serii.

Casey Larson w teoretycznie nieco lepszych warunkach (+8 pkt) skoczył 89 m. USA przegrywają ze Szwajcarią o 15,6 pkt!

Z kolei Antti Aalto trafił według przeliczników na delikatny wiatr pod narty, a skoczył 90 m. Finlandia traci do Szwajcarii 8,4 pkt.

Giovanni Bresadola miał jeszcze lepszy wiatr pod narty od Fina i skoczył trochę dalej - 92 m. Włochy są jednak trzecie, także za Finlandią. Czas na Kamila Stocha, który musi poprawić fatalną sytuację Polski po skoku Rajdy!

Stoch, żeby Polska objęła prowadzenie, musiałby skoczyć w tej chwili 109 m... Sędziowie dali mu zgodę na start dopiero po 50 sekundach!

Stoch nie przeskoczył skoczni, mimo że miał lekki wiatr pod narty (-1,5 pkt). Skoczył 97,5 m w bardzo ładnym stylu, za co otrzymał najwyższe na razie noty, ale Polska jest dopiero piąta ze stratą 18,9 pkt do Szwajcarii.

Naoki Nakamura nieco zawiódł japońskich kibiców. Tylko 91,5 m i przewaga Japonii nad Szwajcarią zmalała do nieco ponad 10 pkt.

Bardzo dobry skok Timiego Zajca. Wiatr ponownie odwrócił kierunek i Słoweniec otrzymał 6,5 pkt rekompensaty za wiatr, a poleciał 96,5 m w ładnym stylu. Słowenia wyprzedziła Japonię o 21,6 pkt!

Karl Geiger zawiódł! Brązowy medalista z soboty skoczył tylko 92,5 m w nieco gorszych warunkach od Zajca (+8,8 pkt). Do tego otrzymał niższe noty i Niemcy są za Słowenią o 13,3 pkt.

Johann Andre Forfang skoczył podobnie jak Geiger. Też uzyskał 92,5 m, ale uczynił to w lepszym stylu i przy minimalnie mocniejszym wietrze w plecy (+9 pkt). Dzięki temu Norwegia zachowała przewagę nad Słowenią, choć zmalała ona do 1,3 pkt!

Jan Hoerl zamknął drugą grupę słabym skokiem na zaledwie 89,5 m! Otrzymał 5,9 pkt rekompensaty, wobec czego strata Austrii jeszcze się powiększyła. Piąta drużyna traci do liderów już 27,3 pkt!

Wyniki po 2 z 4 grup:

  • 1. Norwegia 256,7 pkt
  • 2. Słowenia 255,4 pkt
  • 3. Niemcy 242,1 pkt
  • 4. Japonia 233,8 pkt
  • 5. Austria 229,4 pkt
  • 6. Szwajcaria 223,6 pkt
  • 7. Finlandia 215,2 pkt
  • 8. Włochy 210,6 pkt
  • 9. USA 208 pkt
  • 10. Polska 204,7 pkt

Czas na drugą grupę pań, które będą skakać z 15. belki. Weronika Szyszkina skoczyła tylko 74 m i Kazachstan po trzech skokach przegrywa z 5 drużynami bez tej próby.

Fatalny skok Tetiany Pyłypczuk. Najkrótszy dziś skok - 63,5 m i Ukraina jest dopiero jedenasta po trzech próbach.

Klara Ulrichova skoczyła 85,5 m i utrzymała dobrą pozycję Czechów.

Co za skok Chinki! Qi Liu przy odczuwalnym wietrze w plecy poleciała 92 m i Chiny przegrywają przed ostatnią grupą z Czechami o zaledwie 1,3 pkt.

Doświadczona Daniela Haralambie przegrała z Chinką i Czeszką. W nieco lepszych warunkach od nich skoczyła 87 m i Rumunia traci do Czechów 20 pkt.

Kolejna przerwa w konkursie. Teraz wiatr wstrzymał Sinę Arnet ze Szwajcarii.

Sędziowie obniżyli rozbieg do 14. belki.

Arnet całkiem nieźle poradziła sobie z obniżonym rozbiegiem. Miała delikatny wiatr w plecy (+1 pkt), a mimo to 17-latka uzyskała 84 m w dobrym stylu. Szwajcaria wyprzedza Czechy o 27 pkt!

Paige Jones wylądowała nieco bliżej. 82 m Amerykanki i USA są 19,6 pkt za Szwajcarią oraz tylko 7,4 pkt przed Czechami.

Doświadczona Julia Kykkaenen wyraźnie przeskoczyła dwie wcześniejsze rywalki. Finka uzyskała 87,5 m w ładnym stylu i wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie o 2,1 pkt przed Szwajcarią.

Lara Malsiner skoczyła podobnie jak Finka, ale miała jeszcze mocniejszy wiatr w plecy (+8,4 pkt). Włochy minimalnie przegrywają z Finlandią o 0,2 pkt! Czas na drugą z Polek!

Nicole Konderla również nie najlepiej wyszła z progu, ale skoczyła zdecydowanie lepiej od Rajdy. Polka uzyskała 83 m przy rekompensacie 6 pkt i przed ostatnią grupą nasza reprezentacja traci 19,5 pkt do Finlandii, 19,3 pkt do Włoch oraz 17,4 pkt do Szwajcarii. Piotr Żyła będzie musiał odrobić którąś z tych strat, by Polska wzięła udział w drugiej serii.

Bardzo dobry skok Yuki Ito. Przy mocnym wietrze w plecy skoczyła 92,5 m, za co otrzymała nawet "19" od jednego z sędziów! Japonia wyprzedziła Finlandię o 38,1 pkt.

Słabsza próba Emy Klinec. Reprezentantka gospodarzy miała duże wsparcie kibiców, ale skoczyła tylko 88 m przy nieco słabszym wietrze w plecy. Słowenia ma 8,2 pkt przewagi nad Japonią.

Katharina Althaus pokazała, dlaczego jest mistrzynią świata. 94,5 m Niemki w trudnych warunkach w bardzo dobrym stylu, najlepszym wśród kobiet, za co otrzymała 53,5 pkt od sędziów. Niemcy wyprzedziły Słowenię o 3,3 pkt!

Thea Minyan Bjoerseth poradziła sobie z trudnymi warunkami. 90,5 m Norweżki pozwoliło jej drużynie objąć prowadzenie o 5,4 pkt nad Niemcami.

Eva Pinkelnig zamknęła trzecią grupę kapitalnym skokiem! Austriaczka poleciała 98 m i odrobiła dużą część strat swojej drużyny po dwóch grupach. Austria dalej jest piąta, ale traci do Norwegii 17,3 pkt.

Klasyfikacja po 3 z 4 grup:

  • 1. Norwegia 377,9 pkt
  • 2. Niemcy 372,5 pkt
  • 3. Słowenia 369,2 pkt
  • 4. Japonia 361 pkt
  • 5. Austria 360,6 pkt
  • 6. Finlandia 322,9 pkt
  • 7. Włochy 322,7 pkt
  • 8. Szwajcaria 320,8 pkt
  • 9. Polska 303,4 pkt
  • 10. USA 301,2 pkt

Nikita Dewiatkin rozpoczął ostatnią grupę z 9. belki. Kazach spisał się najlepiej ze swojej drużyny i skoczył 89 m przy delikatnym wietrze w plecy, ale Kazachstan i tak jest dopiero szósty pomimo kompletu skoków.

Przed Piotrem Żyłą bardzo trudne zadanie, by wprowadzić Polskę do drugiej serii...

Witalij Kaliniczenko w trudnych warunkach (+14,4 pkt) skoczył 88 m, ale to nie wystarczyło, by wyprzedzić Kazachstan. Ukraina zajęła 10. miejsce po czterech skokach, choć do końca serii zostało jeszcze trzynastu zawodników.

Kolejna przerwa z powodu wiatru. Teraz to Roman Koudelka czeka na zielone światło.

Koudelka wreszcie się doczekał, ale nie skoczył zbyt daleko. 85 m w lepszych warunkach od Kaliniczenki, ale gorszych od Dewiatkina. Czechy są obecnie pierwsze, ale nie mają szans na awans do finału.

Qiwu Song zamknął naprawdę udany występ reprezentacji Chin słabym skokiem. Skoczył 79 m przy mocnym wietrze w plecy (+14 pkt), ale otrzymał zbyt niskie noty, by wyprzedzić Czechy. Chiny przegrały z obecnymi liderami o 9,5 pkt, ale wyraźnie wyprzedziły Kazachstan i Ukrainę.

Dłuższa przerwa przed skokiem ostatniego z reprezentantów Rumunii.

Tak wyglądała przed chwilą sytuacja na normalnej skoczni w Planicy. Czas pokaże, czy uda się przeprowadzić drugą serię... 

Daniel Andrei Cacina długo czeka już na skok i nie może się doczekać. Zaczynał marznąć na górze skoczni i został przykryty kocem.

Jury dyskutowało o zmianie rozbiegu w związku z mocnym wiatrem w plecy. Rozmowy skończyły się decyzją o wydłużeniu najazdu do 11. belki.

Cacina wreszcie usiadł na belce i otrzymał zielone światło! Zmierzył się z potężnym wiatrem w plecy, za który dostał aż 21,6 pkt rekompensaty, ale skoczył całkiem solidnie - 85,5 m. To nie wystarczyło jednak na Czechy i Chiny, a nawet na Norwegię mającą na koncie tylko trzy próby.

Świetny skok Gregora Deschwandena! W trudnych warunkach (+19,9 pkt) poleciał aż 97 m! Wydaje się, że Żyła nie ma szans odrobić do niego kilkunastu punktów.

Andrew Urlaub również nie zawiódł, choć nie doleciał do punktu K. Amerykanin uzyskał 92 m przy nieco słabszym wietrze w plecy (+16,8 pkt), ale jego drużyna przegrała ze Szwajcarią o 35,7 pkt!

Niko Kytosaho nie popisał się przy wietrze w plecy. 91 m Fina przy 22,4 pkt rekompensaty i Finlandia przegrała ze Szwajcarią o 8,9 pkt. To chyba z nim będzie walczył Żyła o awans do drugiej serii.

Alex Insam skoczył podobnie jak Kytosaho w lepszych warunkach. Włoch uzyskał 92 m i otrzymał 14 pkt rekompensaty, wobec czego jego drużyna przegrała z Finlandią! Żyła musi go pokonać...

KAPITALNY SKOK PIOTRA ŻYŁY! Mistrz świata poleciał 101 m w pięknym stylu i otrzymał najwyższe dziś noty (56 pkt). CUDEM URATOWAŁ POLSKĘ! Zadecydowały 0,3 pkt nad Włochami!

Polska jest pewna awansu do drugiej serii z 8. miejsca, choć dziewiątych Włochów wyprzedziła o zaledwie 0,3 pkt! Strata do Szwajcarii to 15,7 pkt, a do Finlandii 6,8 pkt. Uffff!

Warunki się poprawiły, więc sędziowie wrócili do 9. belki.

Ryoyu Kobayashi wyraźnie przegrał z Piotrem Żyłą. Japończyk skoczył tylko 94 m, choć miał jedynie 5 pkt rekompensaty za wiatr. Jego drużyna objęła oczywiście prowadzenie o 30,1 pkt nad Szwajcarią, ale najgroźniejsi rywale dopiero za chwilę.

Anze Lanisek pokazał moc! 100 m Słoweńca, a sędziowie przyznali mu aż 56,5 pkt! Słowenia wyprzedziła Japonię o 23,6 pkt!

Andreas Wellinger również zachwycił kibiców! Podobnie jak Lanisek skoczył 100 m w dobrym stylu, ale otrzymał nieco słabsze noty (54,5 pkt). Niemcy wyprzedziły Słowenię o 0,1 pkt!

Największy przegrany wczorajszego konkursu, Halvor Egner Granerud, tym razem nie zawiódł. Skoczył 99 m w trochę trudniejszych warunkach, ale miał problemy przy lądowaniu, co odbiło się na notach. Mimo to, Norwegia objęła prowadzenie o 4,4 pkt nad Niemcami!

Stefan Kraft zawalił skok! Miał być liderem drużyny, ale skoczył tylko 95 m i strata Austrii jeszcze się powiększyła. Po pierwszej serii Austriacy tracą 21,5 pkt do liderów!

Wyniki pierwszej serii:

  • 1. Norwegia 506,1 pkt
  • 2. Niemcy 501,7 pkt
  • 3. Słowenia 501,6 pkt
  • 4. Austria 484,6 pkt
  • 5. Japonia 478 pkt
  • 6. Szwajcaria 447,9 pkt
  • 7. Finlandia 439 pkt
  • 8. Polska 432,2 pkt

------------------------

  • 9. Włochy 431,9 pkt
  • 10. USA 412,2 pkt
  • 11. Czechy 391,5 pkt
  • 12. Chiny 382 pkt
  • 13. Rumunia 375,1 pkt
  • 14. Kazachstan 324 pkt
  • 15. Ukraina 316,4 pkt

Indywidualnie Słoweńcy zdominowali pierwszą serię, a Simon Ammann zanotował trzeci rezultat! Żyła i Stoch także błysnęli formą.

W drugiej serii zawodnicy będą skakać według odwróconej kolejności po 1. serii. To Kinga Rajda otworzy finał.

Czas na drugą serię! Kinga Rajda ruszy z 16. belki.

Rajda znowu nie najlepiej wyszła z progu, a do tego miała problemy przy lądowaniu. Na szczęście skoczyła trochę dalej - 79,5 m. Polska po pięciu próbach minimalnie wyprzedziła Norwegię z czterema skokami. 

Jenny Rautionaho wyraźnie przeskoczyła Polkę. Finka uzyskała 92 m przy podobnym wietrze i Finlandia ma już 33,9 pkt przewagi nad Biało-Czerwonymi.

Emely Torazza również nie zawiodła. Szwajcarka uzyskała 90 m i utrzymała przewagę nad Finlandią, która wynosi teraz 3,4 pkt. Może być z siebie zadowolona, a 6. miejsce wyraźnie oddaliło się od Polski.

Nozomi Maruyama została wstrzymana przed skokiem. Kolejna przerwa z powodu wiatru.

Wyraźnie zła Rajda jak najszybciej opuściła zeskok.

Warunki się poprawiły, więc sędziowie obniżyli rozbieg do 15. belki. Maruyama ponownie dobrze trafiła na wietrznej loterii, tym razem miała nawet delikatny wiatr pod narty (-2,5 pkt)! Japonka to wykorzystała i poleciała 99 m!

Chiara Kreuzer długo czekała na zielone światło, ale wreszcie je otrzymała i także wykorzystała wiatr pod narty! 97,5 m w znacznie lepszym stylu od Japonki, Austriaczka otrzymała aż 54,5 pkt od sędziów. Austria wyprzedziła zespół z Azji o 9,1 pkt!

Drugi kapitalny skok Niki Kriznar! Słowenka prawie przeskoczyła skocznię, więc lądowała w przysiadzie! 101 m przy lekkim wietrze w plecy (+3 pkt) oznacza, że jest to atak Słowenii na pierwsze miejsce! Aż 23 pkt przewagi nad Austrią.

Selina Freitag chwilę odczekała przed wejściem na belkę, ale dostała zielone światło i doleciała do punktu K. Niemka skoczyła 95 m przy wietrze w plecy, ale wyraźnie przegrała ze Słowenką. Niemcy tracą teraz 5,7 pkt do gospodarzy!

Anna Odine Stroem zamknęła pierwszą grupę drugiej serii w bardzo trudnych warunkach! Z niższej belki zmagała się z wiatrem o sile blisko 1,4 m/s w plecy (+16,6 pkt)! Norweżka uzyskała jednak 91 m, ale przez to jej drużyna spadła ze Słowenię o 0,9 pkt!

Klasyfikacja po 5 z 8 skoków:

  • 1. Słowenia 629,9 pkt
  • 2. Norwegia 629 pkt
  • 3. Niemcy 624,2 pkt
  • 4. Austria 606,9 pkt
  • 5. Japonia 597,8 pkt
  • 6. Szwajcaria 556,3 pkt
  • 7. Finlandia 552,9 pkt
  • 8. Polska 519 pkt

Kamil Stoch otworzy drugą grupę z 8. belki.

Niestety, słabszy skok wyraźnie niezadowolonego Stocha. Polski mistrz uzyskał 92 m przy lekkim wietrze w plecy (+6,4 pkt) i od razu otrzymał niższe noty - 53 pkt. Chyba nie uda się już poprawić ósmej pozycji Polski...

Antti Aalto skoczył bardzo podobnie do Stocha - 92,5 m. Miał nieco lepsze warunki i otrzymał niższe noty, więc Polak minimalnie odrobił stratę do Finlandii, ale ta wciąż wynosi 31,2 pkt.

Ufff! Simon Ammann mocno rozjechał się po lądowaniu na dwie nogi po skoku na 94 m, ale ustał tę próbę. Przez jego niskie noty przewaga Szwajcarii nad Finlandią wynosi już tylko 0,8 pkt.

Naoki Nakamura skoczył tylko 89,5 m i chyba ostatecznie pogrzebał szanse Japonii na medal.

Jan Hoerl oddał najlepszy skok w tej grupie. Austriak przy rekompensacie 9,5 pkt za wiatr skoczył 95 m i otrzymał 54 pkt od sędziów. Powiększył przewagę nad Japonią do 24,5 pkt, ale czy to pozwoli zbliżyć się Austrii do podium?

Karl Geiger wyraźnie poprawił się względem pierwszej serii! Brązowy medalista z wczoraj skoczył 98 m i wyprowadził Niemcy na prowadzenie. Przewaga nad Austrią to 18 pkt.

Johann Andre Forfang również skoczył 98 m! Co za walka o medale! Norwegia wyprzedza Niemcy o 3,1 pkt.

KAPITALNY SKOK TIMIEGO ZAJCA! Słowenia idzie po złoto! Zajc przeskoczył skocznię przy delikatnym wietrze pod narty (-0,8 pkt)! 103 m i same "19" od sędziów! Przewaga gospodarzy nad Norwegią to już 10,6 pkt, a do końca zostały dwie grupy!

Klasyfikacja po 6 z 8 skoków:

  • 1. Słowenia 762,1 pkt
  • 2. Norwegia 751,5 pkt
  • 3. Niemcy 748,4 pkt
  • 4. Austria 730,4 pkt
  • 5. Japonia 705,9 pkt
  • 6. Szwajcaria 664,4 pkt
  • 7. Finlandia 663,6 pkt
  • 8. Polska 632,4 pkt

Nicole Konderla skoczy w trzeciej grupie z 15. belki.

Konderla niespokojnie wyszła z progu i nie wykorzystała zbytnio wiatru pod narty (-1,8 pkt). Ponownie skoczyła 83 m i otrzymała niezbyt wysokie noty. Polska po siedmiu skokach jest dopiero piąta...

Julia Kykkaenen ostatecznie pogrzebała szansę Polski na coś więcej niż 8. miejsce. Finka uzyskała 91 m i przewaga Finlandii nad Biało-Czerwonymi przed ostatnią grupą to już 52,2 pkt.

Sina Arnet powalczyła z Finką. Młoda Szwajcarka uzyskała 88,5 m przy minimalnym wietrze w plecy. Jej drużyna spadła za Finlandię, ale Deschwanden może powalczyć z Kytosaho, do którego traci 5,2 pkt.

Yuki Ito skoczyła 93 m, ale Japonia jest spokojna o 5. miejsce - nikt jej nie zaatakuje i raczej nikogo też nie wyprzedzi.

Eva Pinkelnig dała sygnał Austrii do ataku! Wicemistrzyni świata skracała swój lot i lądowała "z drugiego piętra" na 102 m! Odbiło się to na notach, ale ta odległość robi wrażenie. Austria wyprzedza Japonię o 29,6 pkt.

Mistrzyni świata, Katharina Althaus, odpowiedziała rywalce jeszcze lepszym skokiem! Niemka również skoczyła 102 m, ale zrobiła to w zdecydowanie lepszym stylu. Althaus otrzymała aż 57,5 pkt od sędziów - najwyższe dziś noty! Niemcy są 29,5 pkt przed Austrią.

Thea Minyan Bjoerseth miała ogromne problemy przy lądowaniu! Przechyliła się do przodu, ale na szczęścia ustała skok na 99,5 m. Norwegia spadła za Niemcy o 7,3 pkt!

Ależ pech Emy Klinec! Słowenka trafiła na fatalne warunki (+9,8 pkt), a do tego prawie upadła po skoku na 91 m! Otrzymała tylko 44 pkt od sędziów i sprawiła, że gospodarze spadli z pierwszego na trzecie miejsce, a przed ostatnią grupą tracą aż 11,6 pkt do Niemiec.

Klasyfikacja po 7 z 8 skoków:

  • 1. Niemcy 884,3 pkt
  • 2. Norwegia 877 pkt
  • 3. Słowenia 872,7 pkt
  • 4. Austria 854,8 pkt
  • 5. Japonia 825,2 pkt
  • 6. Finlandia 769,6 pkt
  • 7. Szwajcaria 764,4 pkt
  • 8. Polska 717,4 pkt

Czas na ostatnią grupę, którą otworzy Piotr Żyła. Sędziowie postawili na 9. belkę.

Świetny skok mistrza świata! Żyła przy mocnym wietrze w plecy (+9 pkt) skoczył 99,5 m! Ponownie uczynił to w bardzo dobrym stylu, za co dostał 55,5 pkt. Polska jest dopiero piąta po wszystkich skokach przed 7 rywalami, ale "Wiewiór" może być zadowolony z dzisiejszych prób!

Gregor Deschwanden jest dziś naprawdę mocny! Miał trochę lepsze warunki od Żyły (+4,2 pkt) i w dobrym stylu skoczył 96,5 m. Zobaczymy, czy to wystarczy na Finlandię.

Finlandia czy Szwajcaria? Niko Kytosaho skoczył 95 m przy nieco wyższej rekompensacie i lepszych notach... Ostatecznie Finowie wyprzedzili Szwajcarów o 6,3 pkt i są już pewni 6. miejsca!

Ryoyu Kobayashi postawił stempel na 5. miejscu Japonii, choć nie skakał dziś wybitnie. Wczoraj został zdyskwalifikowany po bardzo dobrym drugim skoku, a teraz uzyskał tylko 95 m w warunkach podobnych do Żyły.

Stefan Kraft wyprowadził ostatni atak Austrii w dzisiejszym konkursie! W trudnych warunkach (+14,6 pkt) skoczył 98,5 m i uczynił to w świetnym stylu. Strata Austrii do podium była jednak duża i trudno spodziewać się, by to wystarczyło do medalu.

Do końca pozostały trzy drużyny, ale Anze Lanisek musiał zejść z belki z powodu zbyt mocnego wiatru w plecy. Kolejna przerwa w dzisiejszym mikście... Czy ostatnia?

Lanisek drugi raz usiadł na belce i tym razem dostał zielone światło. Lider Słoweńców zrobił swoje i zapewnił im medal! W pięknym stylu poleciał 98 m i utrzymał przewagę nad Austrią, która ostatecznie wyniosła 12,9 pkt. Pierwszy medal gospodarzy na tych MŚ!

Już wiemy, że przerwa przed skokiem Laniska nie była ostatnia. Wiatr odwrócił kierunek i sędziowie wstrzymali Halvora Egnera Graneruda.

Wczorajszy wielki przegrany drugi raz został cofnięty z belki.

Do trzech razy sztuka i Granerud doczekał się zielonego światła. Wiatr ponownie mocniej wiał w plecy, a Norweg zrobił swoje. Skoczył 97,5 m i dostał wysokie noty, dzięki czemu zapewnił swojej drużynie przynajmniej srebro. Wszystko jest teraz w rękach i nogach Andreasa Wellingera!

Niemcy mistrzami świata! Andreas Wellinger nic nie zrobił sobie z mocnego wiatru w plecy i skoczył 98 m! Piąty z rzędu tytuł MŚ dla naszych zachodnich sąsiadów.

Niemcy wygrali trzeci z czterech dotychczasowych konkursów MŚ w skokach. Jedynie Piotr Żyła pozbawił ich złota, choć Wellinger i Geiger uzupełnili wczoraj podium.

Końcowe wyniki miksta:

  • 1. Niemcy 1017,2 pkt
  • 2. Norwegia 1004,5 pkt
  • 3. Słowenia 1000,4 pkt
  • 4. Austria 987,5 pkt
  • 5. Japonia 944,9 pkt
  • 6. Finlandia 885,5 pkt
  • 7. Szwajcaria 879,2 pkt
  • 8. Polska 846 pkt

Polska na szczęście awansowała do finału, wyprzedzając o 0,3 pkt Włochów, ale na więcej niż 8. miejsce nie było szans. 

To już koniec naszej relacji na żywo. Dziękujemy wszystkim za śledzenie jej razem z nami i zapraszamy na kolejne wydarzenia w portalu sport.se.pl!

Listen on Spreaker.

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze

Materiał sponsorowany