Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen

Autor: AP, EAST NEWS Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen

PŚ w Bad Mitterndorf. Klęska Polaków na mamucie! Kamil Stoch nie przeleciał 200 metrów

2018-01-13 22:10

Zimny prysznic po magicznym zakończeniu Turnieju Czterech Skoczni. Polscy skoczkowie, na mniej niż miesiąc przed igrzyskami w Pjongczang, kompletnie zawiedli na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf. Kamil Stoch zajął dopiero 21. miejsce, a najlepszy z biało-czerwonych, Stefan Hula, zajął 14. lokatę.

Polacy w Bad Mitterndorf skakali źle od samego początku. W sobotę już na treningach nasi skoczkowie mieli problemy. Konkurs potwierdził obawy. Zawodnicy Stefana Horngachera, dla których kolejne konkursy są już tylko przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w Pjongczang, nie radzili sobie na mamucim obiekcie w Austrii.

Do drugiej serii w ogóle nie awansowali Jakub Wolny i Dawid Kubacki. Ten pierwszy jeszcze w kwalifikacjach bił swoje rekordy życiowe. W konkursie wylądował jednak dwadzieścia metrów bliżej. Ten drugi w piątek zajął w kwalifikacjach 14. miejsce. Wydawał się naturalnym kandydatem do bycia polskim liderem w lotach. W weekend gigant w Kulm zwiał go jednak z drugiej serii.

Przyzwoicie spisali się tylko Stefan Hula i Piotr Żyła. Obaj nie liczyli się w walce o podium, ale miejsca w drugiej dziesiątce to akurat ich standard. Odwrotnie do Kamila Stocha, który tydzień temu dołączył do Svena Hannavalda, wygrał w Bischofshofen czwarty - i zarazem ostatni - konkurs Turnieju Czterech Skoczni, a w sobotę zajął dopiero 23. miejsce, które po dyskwalifikacji Jerneja Damjana i Johanna Andre Forfanga zostało zaktualizowane na 21. Utrzymał jednak pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, bo w Kulm nie latał Richard Freitag, na którym Polak ma w tej chwili 20 punktów przewagi.

Konkurs Pucharu Świata w Bad Mitterndorf wygrał Norweg Andreas Stjernen, który wyprzedził swojego rodaka Daniela Andre Tandego oraz Szwajcara Simona Ammanna. Sobota była w ogóle znakomitym dniem dla Norwegów, bo w czołowej dziesiątce znalazło się ich ostatecznie aż czterech.