Szkocja - Szwajcaria

Autor: AP PHOTO Szkocja - Szwajcaria

Euro 2024

Szkoci podnieśli się po klęsce z Niemcami, ale Szwajcarii nie pokonali. Cudowny gol Shaqiriego dał Helwetom remis

2024-06-19 22:54

Szkoci po pierwszym meczu na Euro 2024 mieli być prawo załamani. Porażka 1:5 z Niemcami mocno utrudniła im sytuację w grupie A, jednak wciąż mieli dwa spotkania do rozegrania. I w rywalizacji ze Szwajcarią zaprezentowali się zdecydowanie lepiej. Mimo tego nie zdołali zdobyć kompletu punktów. Ozdobą meczu była bramka Xherdana Shaqiriego, która okazała się trafieniem an wagę punktu.

Szkocja - Szwajcaria 1:1 (1:1)

Bramki: McTominay 13' - Shaqiri 26'

Żółte kartki: McTominay, McKenna, McGinn - Rodriguez, Sierro

Szkocja: Gunn - Ralston, Hendry, Hanley, Tierney (61. McKenna), Robertson - McTominay, Gilmour (79. McLean), McGregor, McGinn (90. Chrisite) - Adams (90. Shankland)

Szwajcaria: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer (86. Stergiou), Xhaka, Freuler (75. Sierro), Shaqiri (59. Embolo) - Aebischer, Vargas (75. Rieder)  - Ndoye (86. Amdouni)

Szkocja już na samym starcie postawiła się w niebywale trudnej sytuacji. Porażka 1:5 w pierwszym spotkaniu na tak dużym turnieju zawsze sprawia, że kwestia wyjścia z grupy robi się niebywale trudna. Zwłaszcza, że w drugim meczu Szkoci również nie byli faworytami. Szwajcaria w środowy wieczór mogła zapewnić sobie awans, ale warunkiem koniecznym było zwycięstwo.

Rywalizacja w Kolonii lepiej zaczęła się jednak dla zespołu z Wysp Brytyjskich. Po szybkiej akcji strzał z piętnastu metrów oddał Scott McTominay. Pechowo interweniował Fabian Schar i piłka po tym, jak odbiła się od nogi defensora, wpadła do szwajcarskiej bramki. Helweci nie mieli innego wyjścia, jak ruszyć do ofensywy. Na wyrównującego gola długo czekać nie musieli. Akcja bramkowa zaczęła się od błędu Anthony’ego Ralstona.

Czy Szwajcaria odniesie sukces na Euro 2024?

Obrońca grał piłkę wprost pod nogi Xherdana Shaqiriego, a ten bez zastanowienia huknął z osiemnastu metrów. Pomocnik przymierzył idealnie i piłka wpadła w okienko szkockiej bramki. W 33. minucie mogło być 2:1 dla Helwetów, ale świetną interwencją po strzale Dana Ndoye popisał się Angus Gunn, ratując Szkotów przed utratą drugiej bramki.

Druga połowa przez dłuższy czas była nieco mniej obfita w sytuacje podbramkowe i gra toczyła się przede wszystkim w środku pola. Dopiero w 60. minucie Ndoye znalazł się w świetnej sytuacji, jednak w sytuacji sam na sam z Gunnem nie trafił w światło bramki. Chwilę później to Szkocja miała swoją szansę, a konkretnie Grant Hanley.

Po dośrodkowania Andrew Robertsona z rzutu wolnego Hanley oddał strzał głową, a piłka zatrzymała się na słupku szwajcarskiej bramki. Szkoci do ostatnich minut próbowali wydrzeć zwycięstwo i spychali rywali do defensywy, jednak nie zdołali po raz drugi pokonać Sommera. Szwajcaria zrobiła duży krok do 1/8 finału, a Szkocja musi wygrać z Węgrami, aby marzyć o awansie.