Autor: Cyfrasport Rafał Wolski

Ekstraklasa

Warta Poznań zmiażdżona przez Wisłę Płock! Grad bramek, udany początek sezonu "Nafciarzy"

2022-07-22 20:52

Wisła Płock po raz kolejny udowodniła, że może być wyjątkowo groźną ekipą w tym sezonie Ekstraklasy! Klub z Mazowsza nie pozostawił cienia wątpliwości poznańskiej Warcie, którą bez najmniejszego problemu ograł aż 4:0! Świetny mecz dla "Nafciarzy" rozegrali Davo i Rafał Wolski, którzy zdobyli po dwie bramki i powiedli swój klub do okazałego zwycięstwa.

Warta Poznań - Wisła Płock 0:4 (0:3).

Bramki: 0:1 Rafał Wolski (14), 0:2 Rafał Wolski (21), 0:3 Davo (44), 0:4 Davo (47).

Żółta kartka - Warta Poznań: Milan Corryn, Wiktor Pleśnierowicz. Wisła Płock: Piotr Tomasik.

Sędzia: Paweł Malec (Łódź). Widzów: 1 575.

Warta Poznań: Adrian Lis - Jan Grzesik, Robert Ivanov (60. Wiktor Pleśnierowicz), Dawid Szymonowicz, Dimitris Stavropoulos, Konrad Matuszewski - Miłosz Szczepański (60. Kajetan Szmyt), Michał Kopczyński, Niilo Maenpaa (60. Mikołaj Rakowski), Michał Jakóbowski (60. Szymon Sarbinowski) - Milan Corryn (32. Jakub Kiełb).

Wisła Płock: Bartłomiej Gradecki - Aleksander Pawlak, Damian Michalski, Steve Kapuadi, Piotr Tomasik (51. Adam Chrzanowski) - Kristian Vallo (51. Damian Rasak), Mateusz Szwoch (51. Dawid Kocyła), Rafał Wolski (66. Damian Warchoł), Dominik Furman, Davo - Łukasz Sekulski (60. Marko Kolar).

Wisła w imponującym stylu rozpoczęła sezon, po dwóch kolejkach ma dwa zwycięstwa na koncie i bilans brammkowym 7-0. Na przeciwległym biegunie jest w tej chwili Warta. O ile porażka na inaugurację z Rakowem Częstochowa (0:1) mogła być wkalkulowana, to piątkowa przegrana ma rozmiary katastrofy.

Płocczanie przyjechali do Grodziska Wielkopolskiego podbudowani wysoką wygraną nad Lechią Gdańsk 3:0. Już w pierwszych minutach pokazali, że zwycięstwo na inaugurację sezonu nie było przypadkiem. Od początku posiadali inicjatywę i zepchnęli warciarzy do głębokiej defensywy. A gdy poznaniacy próbowali wyprowadzić akcję, szybko tracili piłkę, gdyż nie radzili sobie z agresywnym pressingiem przeciwnika.

Już pierwsze akcje podopiecznych Pavlo Stano sprawiały sporo kłopotów defensywie gospodarzy. W 14 min. po podaniu Kristiana Vallo Rafał Wolski w sytuacji sam na sam z Adrianem Lisem posłał piłkę przy samym słupku. Asystent Pawła Malca pokazał jednak pozycję spaloną napastnika gości, a wideowerfikacja trwała blisko pięć minut. Ostatecznie główny arbiter pokazał na środek boiska.

"Zieloni" nie zdążyli zareagować na stratę gola, a już po chwili Lis znów musiał wyjmować piłkę z siatki. Dwie minuty po wznowieniu gry znów Wolski przymierzył precyzyjnie, tyle, że lewą nogą, a VAR tym razem nie musiał już nic sprawdzać.

Szybko stracone gole mocno podcięły skrzydła gospodarzom, którym wobec absencji Adama Zrelaka brakuje atutów w ofensywie. Na domiar złego występujący w tym meczu na pozycji napastnika Milan Corryn doznał kontuzji i już w 32. minucie musiał opuścić boisko. Szkoleniowiec Warty Dawid Szulczek nie miał już praktycznie wartościowego zmiennika za Belga i na murawę desygnował… obrońcę Jakuba Kiełba, a rolę napastnika przejął Michał Jakóbowski.

Płocczanie łatwo rozbijali ataki warciarzy, a swoich szans szukali w kontratakach. Po jednym z nich Aleksander Pawlak odegrał piłkę do Vallo, ten wprawdzie nieczysto trafił w piłkę, ale stojący obok Hiszpan wpakował z bliska piłkę do siatki.

Warta fatalnie zakończyła pierwszą połowę i tak samo zaczęła drugą odsłonę. Koszmarny błąd przed własnym polem karnym popełnił Dawid Szymonowicz, piłkę przejął Łukasz Sekulski, który wyłożył ją jak na tacy Davo. Hiszpan mocnym uderzeniem zdobył już trzeciego gola w tym sezonie w ekstraklasie.

Trener gości mając na uwadze wynik, ale także ponad 30-stopniowy upał, postanowił oszczędzić swoich podopiecznych i szybko dokonał trzech zmian. Poznaniacy szukali honorowego gola, bliski jego zdobycia był Dimitris Stavaropoulos, który minimalnie spóźnił się ze wślizgiem po całkiem dobrym dośrodkowaniu Kiełba.

Szulczek też w końcu sięgnął po zmienników i na boisko posłał aż czterech młodzieżowców. Dzięki temu piłkarze mogli "nabić" minuty niezbędne do wypełnienia nowego przepisu o młodzieżowcu.

Tempo meczu mocno spadło, ale nie brakowało sytuacji, po których mogły paść kolejne gole. Damian Warchoł po indywidualnej akcji był bliski zmuszenia do kapitulacji Lisa, ale ten nie dał się zaskoczyć. W Warcie z dobrej strony pokazał się Szymon Sarbinowski, po którego podaniu Konrad Matuszewski mógł wpisać się na listę strzelców, lecz jego uderzenie w ostatniej chwili zablokował Aleksander Pawlak. Sarbinowski kilka minut później z dystansu próbował pokonać Bartłomieja Gradeckiego, ale bramkarz gości zachował czyste konto. (PAP)