Herve Renard, trener Arabia Saudyjska

i

Autor: AP PHOTO Selekcjoner Arabii Saudyjskiej - Herve Renard

Kierunek - Katar

Duży problem selekcjonera naszych mundialowych rywali. Ogłosił szeroką kadrę, jest w niej podopieczny polskiego trenera

2022-10-13 11:47

Już za niewiele ponad pięć tygodni rusza katarski mundial, selekcjonerzy poszczególnych reprezentacji uczestniczących w turnieju coraz bliżsi są dokonania ostatecznych wybór kadr na World Cup Qatar 2022. Czesław Michniewicz szeroką kadrę Biało-Czerwonych ogłosić ma 20 października. Uroczystość będzie elementem I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, odbywającego się przez trzy dni w Zakopanem. Pierwotnie zakładano, że selekcjoner zaprezentuje 55 nazwisk, zadeklarował on jednak ostatnio, że wskaże on około 40 zawodników.

Herve Renard, trener naszych grupowych rywali z Arabii Saudyjskiej, jeszcze bardziej zawęził pojęcie „szerokiej kadry”. Francuski szkoleniowiec, który ma... polskie korzenie, wybrał 32 piłkarzy na ostatnią prostą przygotowań do mundialu. Wszyscy wywodzą się z klubów występujących w lidze saudyjskiej. Jest wśród nich między innymi pięciu kolegów Grzegorza Krychowiaka z drużyny Al-Shabab z Rijadu. Najliczniej reprezentowany jest jednak mistrz kraju, Al-Hilal, z szeregów którego powołano aż 13 graczy.

Niezwykły kłopot selekcjonera Saudyjczyków

Wśród graczy mistrzowskiej ekipy z nominacją jest także bramkarz Mohamed Al-Owais, który jednak w obecnym sezonie jest w klubie wyłącznie rezerwowym! Taki sam status w Al-Shabab ma Fawaz Al-Qarni, a w Al-Nassr - Nawaf Al-Aqidi. Krótko mówiąc – trzech z czterech golkiperów powołanych przez Renarda nie posmakowąło jeszcze w tym sezonie gry ligowej. Czwarty zaś na co dzień gra w... drugiej lidze saudyjskiej! To zupełnie niezwykły problem, z którym zmierzyć się musi francuski szkoleniowiec.

Reprezentant Arabii podopiecznym polskiego trenera

Wśród powołanych przez Renarda zawodników jest także pomocnik Riyadh Sharahili, czyli podopieczny polskiego szkoleniowca. Mateusz Łajczak u progu obecnego sezonu był asystentem Svena Vandebroecka w Abha Club. Belga kilka dni temu zwolniono jednak z funkcji opiekuna drużyny, przekazując ją w ręce byłego członka sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski (w ekipie Jerzego Brzęczka)! Pod jego skrzydłami gracze Abha wygrali w niedzielę z trzecim w tabeli Al-Taawon, przed nimi teraz starcie z outsiderem rozgrywek.

Po najbliższej kolejce rozgrywki liga saudyjskiej zostaną przerwane na dwa miesiące, by umożliwić reprezentacji jak najlepsze przygotowanie się do mundialu. O tej przerwie wspominał kilka tygodni temu Czesław Michniewicz w kontekście przygotowania odpowiedniej formy na turniej przez Grzegorza Krychowiaka. Wiele wskazuje jednak na to, że problem ów zostanie rozwiązany, a doświadczony pomocnik Biało-Czerwonych trenować będzie w tym czasie w Warszawie!

W okresie przedturniejowym Saudyjczyków czeka jeszcze pięć spotkań kontrolnych, w których zmierzą się z Macedonią Północną, Albanią, Hondurasem, Islandią i Panamą. We wrześniowych grach podopieczni Renarda bezbramkowo remisowali z USA i Ekwadorem. W czerwcowych też nie zdołali zdobyć gola, przegrywając 0:1 z Kolumbią i Wenezuelą.

Sonda
Czekasz na mundial 2022 w Katarze?
Żenujące zachowanie Krychowiaka. Zakpił z dziennikarzy po meczu z Walią. Futbologia Przemka Ofiary
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze