Marcin Oleksy

i

Autor: ARCHIWUM PRYWATNE

Kto z golem roku?

Marcin Oleksy wśród gwiazd. Dzisiaj wielka gala FIFA The Best.

2023-02-27 16:23

Marcin Oleksy ma 36 lat. Jest zawodnikiem drużyny amp futbolu Warty Poznań i reprezentacji Polski. Do tej dyscypliny trafił w 2019 roku, w dziewięć lat po tym, jak w wypadku stracił prawą nogę. Obecnie jest czołowym amp futbolistą reprezentacji Polski, a jego gol strzelony w meczu ligowym Warty ze Stalą Rzeszów został nominowany do wyróżnienia gola roku przez FIFA. Jest to nagroda im. Ferenca Puskasa.

Przed wypadkiem Oleksy był bramkarzem czwartoligowej drużyny Korony Kożuchów. Po tragicznym zdarzeniu dwa lata spędził na wózku inwalidzkim. Już z protezą na nodze szybko wrócił do sportowej aktywności, i został trenerem bramkarzy (dzieci i młodzieży) w Czarnych Rudno. Do amp futbolu trafił dzięki namowom trenera Dariusza Sylwestrzaka. Jak mówił w rozmowie z Super Expressem, najwięcej problemów w nowej dyscyplinie stwarzało mu poruszanie się na kulach. Ale już po kilku miesiącach treningów zaczął grać w drużynie Warty występującej w PZU Amp Futbol Ekstraklasie, i strzelał pierwsze gole.

Od kilku lat jest piłkarzem reprezentacji Polski amp futbolu. W listopadzie ubiegłego roku w meczu ligowym Warty ze Stalą Rzeszów strzelił gola z przewrotki, który przyniósł mu rozgłos i nominację do bramki roku w plebiscycie FIFA. Pierwszy raz w historii, gol strzelony przez zawodnika amp futbolu został nominowany do gola roku, obok tych strzelanych przez najlepszych zawodników i zawodniczki na świecie 11-osobowej piłki nożnej. W ścisłym finale o nagrodę "Gola Roku", będzie rywalizował z trafieniami Brazylijczyka Richarlisona i Francuza Dmitrija Payeta.Oleksy mieszka w małej miejscowości Ługi pod Zielona Górą. Ma dwoje dzieci, pracuje jako operator koparki. Dzisiaj podczas gali w Paryżu okaże, się które z trafień zostanie wyróżnione nagrodą im. Ferenca Puskasa. Transmisja gali FIFA The Best na żywo dzisiaj od 21.00 w TVP.

Nominowani do nagrody Ferenca Puskasa:

Marcin Oleksy (Warta Poznań, za gol ze Stalą Rzeszów w PZU Amp Futbol Ekstraklasie)

Dimitri Payet (Olympique Marsylia, za gol z PAOK w Lidze Konferencji)

Richarlison (Brazylia, za gol z Serbią w MŚ 2022)

Zachwycił piłkarski świat i rywalizuje z gwiazdami. AMP futbolista Marcin Oleksy przeżył wielką tragedię, nam opowiada o pasji do piłki

Najnowsze