Targi Książki i Mediów Vivelo 2023 już w maju na PGE Narodowym!

i

Autor: AKPA Wyjątkowe Targi Książki i Mediów już w maju w Warszawie

Najnowsze informacje z warszawskiej areny

Może spaść śnieg, ale piłkarze zagrają na Narodowym... bez dachu! Wciąż są badane wady konstrukcji. „Pęknięcia powierzchniowe”

2023-02-27 14:58

Wiadomo już, że mecz Polska – Albania 27 marca 2023 r. w ramach kwalifikacji piłkarskich mistrzostw Europy 2024 odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie, wracającym do użytku po awarii konstrukcji nośnych zadaszenia. Jednak, jak poinformowano po badaniach technicznych, dach nie będzie zamykany, mimo ewentualnych opadów śniegu. Wciąż istnieją bowiem usterki.

Oznacza to, że bez względu na warunki atmosferyczne, Biało-Czerwoni i ich rywale zagrają na otwartym obiekcie. Na poniedziałkowej konferencji prasowej zarząd PGE Narodowego i eksperci z zespołu powołanego po zamknięciu obiektu w listopadzie, podzielili się szczegółami badań i ustaleniami w kwestiach bezpieczeństwa. Prezes zarządu Włodzimierz Dola zapewnił jednak, że arena jest miejscem bezpiecznym, na którym można organizować wydarzenia całostadionowe. – I takich imprez będzie w tym roku nawet 20 – podkreślił. Pierwszą z nich będzie mecz Polska – Albania, zaplanowany na 27 marca.

Nastoletni bramkarz walczy o swe marzenia w Premier League. Oliwier Zych u boku mistrza świata [ROZMOWA SE]

Sprawdzają czy powiększają się wady konstrukcji

W związku z wadami wykrytymi w jednym z odlewów, obiekt przejdzie całościowy audyt. Do czasu jego zakończenia, czyli prawdopodobnie do końca roku, eksperci nie rekomendują otwierania dachu, bo to w jego konstrukcji wykryto wady. Wyjątkowymi sytuacjami są te, kiedy na dachu mógłby się pojawić opad śniegu.

Jak powiedział dr hab. inż. Krzysztof Żółtowski z Politechniki Gdańskiej, po tym czasie zapadnie decyzja, czy pozostałe elementy konstrukcji też zostaną wzmocnione bypassami, czy nie będzie to potrzebne.

Nagrody FIFA 2022: Leo Messi z jednym trofeum, a Marcin Oleksy z drugim? To możliwe!

– To są pęknięcia powierzchniowe, które powstały na etapie wytwarzania elementu – uspokajał dr inż. Lechosław Tuz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zapewnił, że przez 10 lat użytkowania stadionu nie stwarzały niebezpieczeństwa. Ale przez fakt, że zostały wykryte dopiero w zeszłym roku, konieczne było sprawdzenie, skąd się wzięły i czy mają tendencje do powiększania się. – Łącznie przeprowadzono około 500 badań w ciągu dwóch miesięcy – podkreślili specjaliści.

PGE Narodowy zamknięty. Nowe informacje o naprawie! Przełom w sprawie

Ze względu na specyfikę obiektu zespół specjalistów zarekomendował ograniczenia. – Analizy materiałowe i wytrzymałościowe wskazują, że jest bezpiecznie, ale musimy przeprowadzić audyt całej konstrukcji – wyjaśniono.

Dach ma jednak pozostać złożony w okresie, kiedy możliwe są opady śniegu, czyli m. in. podczas meczu Polska – Albania (chodzi o uniknięcie dodatkowych obciążeń). Jeśli chodzi o czas od kwietnia do listopada, gdy możliwe są opady deszczu, eksperci mogą jeszcze cofnąć tę rekomendację.

Jan Tomaszewski ostro o transferze Lewandowskiego
Listen on Spreaker.
Najnowsze