Robert Lewandowski

i

Autor: Cyfra Sport Robert Lewandowski

Polskie numerki na mundialu. Komu przypadła pechowa trzynastka? Sprawdź

2022-11-15 14:30

Do historii rodzimego futbolu przeszła anegdota dotycząca pomyłki FIFA przy rejestracji numerów na koszulkach polskich zawodników zgłaszanych do mundialu w 1974 roku (liczba porządkową przed nazwiskiem piłkarza na liście wysłanej z PZPN potraktowana została jako numerek na trykocie). W jej wyniku Jan Tomaszewski w RFN bronił polskiej bramki z „2” na plecach, na środku obrony Władysław Żmuda zachwycał z „9”, a kapitan Kazimierz Deyna bodaj po raz pierwszy w życiu nosił na plecach „12”. A z jakimi numerami Biało-czerwoni zagrają w Katarze?

Znamy już oficjalny przydział numerów dla reprezentantów Polski na mundial. Licząc na gole w Katarze, polscy kibice wypatrywać będą na murawie przede wszystkim zawodnika z „9” na plecach, czyli Roberta Lewandowskiego – marka „RL9” oczywiście niezagrożona! Z numerem jeden – jak w hierarchii bramkarskiej Czesława Michniewicza – między słupkami stać będzie Wojciech Szczęsny.

Grzegorz Lato na wspomnianych mistrzostwach świata w 1974 sięgał po koronę króla strzelców turnieju z „16”. W Katarze koszulkę z tym numerem na plecach nosić będzie również napastnik, Karol Świderski. Czy uda mu się nawiązać do wyczynów słynnego poprzednika? Z kolei Piotr Zieliński – tradycyjnie reprezentacyjna „20” - ma pełne prawo, by myśleć o powtórce fajerwerków snajperskich (i nie tylko), jakie w Hiszpanii w 1982 roku stały się udziałem Zbigniewa Bońka, grającego właśnie z tym numerem.

Rzekomo pechowa „13” przypadła – a jakże! - najmłodszemu w ekipie zawodnikowi. Nosić ją będzie Jakub Kamiński.

Numery Polaków na mundialu:

bramkarze: 1. Wojciech Szczęsny, 12. Łukasz Skorupski, 22. Kamil Grabara;

obrońcy: 2. Matty Cash, 3. Artur Jędrzejczyk, 4. Mateusz Wieteska, 5. Jan Bednarek, 14. Jakub Kiwior, 15. Kamil Glik, 18. Bartosz Bereszyński, 21. Nicola Zalewski, 25. Robert Gumny;

pomocnicy: 6. Krystian Bielik, 8. Damian Szymański, 10. Grzegorz Krychowiak, 11. Kamil Grosicki, 13. Jakub Kamiński, 17. Szymon Żurkowski, 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 24. Przemysław Frankowski, 26. Michał Skóraś;

napastnicy: 7. Arkadiusz Milik, 9. Robert Lewandowski, 16. Karol Świderski, 23. Krzysztof Piątek

Piotr Świerczewski przewiduje, co stanie się na mundialu
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze