Włodzimierz Lubański

i

Autor: Jacek Prondzyński/FOTOPYK/Newspix.pl

Włodzimierz Lubański zmaga się z ogromnym bólem. Płaci cenę za karierę, musi podjąć trudną decyzję

2022-06-20 12:00

Nikt nie ma wątpliwości, że Włodzimierz Lubański to prawdziwa legenda polskiej piłki. Dla starszych kibiców jest bohaterem, którego z fotela dla najlepszego strzelca reprezentacji zrzucił dopiero Robert Lewandowski. Legenda Górnika Zabrze przez lata błyszczała w kadrze, jednak nie brakowało też trudnych momentów. Fatalna kontuzja wyeliminowała go z mistrzostw świata w 1974 roku, a po latach piłkarska kariera ponownie daje o sobie znać. Lubański zmaga się z ogromnym bólem i musi podjąć trudną decyzję.

Wielu kibiców uważa Lubańskiego za najwybitniejszego reprezentanta Polski w historii. Do dziś jest on zarówno najmłodszym reprezentantem Polski, jak i strzelcem gola w historii. Już w wieku 16 lat i 188 dni zadebiutował w kadrze i zanotował premierowe trafienie. Łącznie rozegrał w biało-czerwonych barwach 75 meczów, w których strzelił 48 goli. Dopiero Robert Lewandowski pobił jego wyczyn, ale legendarny napastnik wciąż zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji polskich strzelców wszech czasów. Jego legenda mogła być jeszcze większa, jednak w 1973 roku zerwał więzadło krzyżowe i pauzował przez półtora roku. Ominęły go przez to mistrzostwa świata w 1974 r. zakończone 3. miejscem reprezentacji Polski, której był kapitanem. Lubański uczestniczył jedynie w MŚ 1978, a także zdobył mistrzostwo olimpijskie w 1972 r. Po kontuzji wyjechał do Lokeren, gdzie się osiedlił. W Belgii zyskał niezwykły szacunek jako gwiazda tamtejszego Sportingu. Jednak po latach niezwykła kariera objawia się sporym cierpieniem.

Włodzimierz Lubański szczerze o alkoholu. Daje mu to niezwykłą frajdę, legendarny reprezentant Polski nie miał tajemnic

Lubański mógł nawet trafić do Realu Madryt, ale władze PRL-u zablokowały ten transfer

Lubański zmaga się z ogromnym bólem. Musi podjąć trudną decyzję

O problemach ze zdrowiem Lubański opowiedział "Super Expressowi" podczas ostatniej wizyty w Belgii z okazji meczu Ligi Narodów Belgia - Polska. Wówczas legendarny napastnik spotkał się z wysłannikami "SE" w kawiarni w Lokeren i szczerze porozmawiał o przeszłości i teraźniejszości. 75-latek nie miał tajemnic i opowiedział m.in. o nie najlepszym stanie zdrowia. Okazuje się, że wybitny reprezentant Polski ma przed sobą trudną decyzję. Waha się, czy poddać się operacji.

Włodzimierz Lubański: Ból był nie do wytrzymania. Wiłem się. Dźwięk, jakby łamało się drzewo

Sonda
Kto jest najlepszym polskim piłkarzem w historii?

Rok temu jeszcze regularnie chodziłem na fitness, dużo ćwiczyłem. Niestety gdzieś od roku zaczęły mi doskwierać problemy z kariery piłkarskiej. Artroza jedna, druga, trzecia i więcej jest wizyt lekarskich w tej chwili, niż przyjemności. Muszę uważać na to, co robię. To są bardzo duże bóle reumatyczne obu bioder i będę musiał podjąć decyzję, czy poddać się operacji. Nikt z nas nie wiedział, że na stare lata zapłaci się za karierę bólami i tym, że nie można się normalnie ruszać. Nie spodziewałem się, że w takim wieku, w jakim jestem dzisiaj, będę musiał decydować, czy kontynuować życie z bólem, czy poddać się operacji - kręcił głową i narzekał wówczas Lubański.

Całą rozmowę z Lubańskim obejrzysz poniżej:

Włodzimierz Lubański. Komuniści wyrwali mi marzenia o Realu l Futbologia
Najnowsze