Będzie wielki bojkot Igrzysk Olimpijskich?! W tle oskarżenia o ludobójstwo

Igrzyska Olimpijskie
Autor: AP PHOTO/LEO CORREA Igrzyska Olimpijskie

W przeciągu kilku miesięcy Igrzyska Olimpijskie odbędą się dwukrotnie! Najpierw w Tokio odbędzie się letnia edycja IO, a zimowa edycja zorganizowana ma być w Chinach. Organizacje zajmujące się prawami człowieka w tamtym regionie nawołują do bojkotu tych drugich! W tle pojawiają się oskarżenia o "zbrodnie przeciw ludzkości" i "ludobójstwo".

Ugrupowania, które zarzucają Chinom, że łamią prawa człowieka mniejszości etnicznych i narodowych, apelują o całkowity bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Pekinie, zwiększając presję na MKOl, sportowców, sponsorów i federacje sportowe - pisze w poniedziałek agencja AP. Koalicja składająca się z przedstawicieli Ujgurów, Tybetańczyków i mieszkańców Hongkongu wydała w poniedziałek oświadczenie wzywające do bojkotu sportowej imprezy.

Zbojkotują Igrzyska Olimpijskie 2022?

"Czas na rozmowy z MKOl się skończył" - powiedziała Lhadon Tethong z Tibet Action Institute w wywiadzie dla agencji Associated Press. „To nie może być zwykła gra ani zwykły biznes; nie dla MKOl i nie dla społeczności międzynarodowej" - podkreśliła. Tethong została zatrzymana i deportowana z Chin w 2007 roku - rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie - za prowadzenie kampanii na rzecz Tybetu.

Ostre słowa o igrzyskach olimpijskich w Tokio. „To misja samobójcza!”

Igrzyska w Pekinie mają się rozpocząć 4 lutego 2022 r., zaledwie sześć miesięcy po przełożonych letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. "Sytuacja, w której jesteśmy teraz, jest znacznie gorsza niż wtedy" - powiedziała Tethong, przypominając, że według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Igrzyska w Chinach w 2008 roku miały poprawić prawa człowieka w tym kraju. "Jeśli kolejne Igrzyska tam się odbędą, Pekin otrzymają międzynarodową aprobatę tego, co robi" - zauważyła.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin skrytykowało "upolitycznienie sportu" i wyraziło opinię, że każdy bojkot Olimpiady jest "skazany na porażkę". Zaprzeczyło jednocześnie oskarżeniom o ludobójstwo ludności ujgurskiej. Niedawny raport Departamentu Stanu USA wyraźnie stwierdził, że "ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości" miały miejsce w zeszłym roku na muzułmańskich Ujgurach i innych mniejszościach w regionie Sinciang na zachodzie Chin.

Złe wieści w sprawie IO Tokio! Czy Igrzyska Olimpijskie są zagrożone?

Małgorzata Hołub-Kowalik: Aż boję się myśleć, co będzie w Tokio
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze