Maddie Groves

i

Autor: Maddie Groves/Instagram

Wstrząsające wyznanie medalistki olimpijskiej: Byłam molestowana

2021-12-08 11:08

Jej koszmar trwał pięć lat. Znana pływaczka, uczestniczka igrzysk olimpijskich, zdradziła, że jako nieletnia dziewczynka była molestowana seksualnie przez mężczyznę związanego z jej dyscypliną. Takim wyznaniem podzieliła się w mediach 26-letnia dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, Australijka Madeline Groves.

Pochodząca z Brisbane Groves jest czołową australijską pływaczką. Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku zdobyła drugie miejsce w rywalizacji na 200 m stylem motylkowym i drugie w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Jest też brązową medalistką MŚ w 2015 roku i dwukrotną zwyciężczynią Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2014 r. Jak przekazała w rozmowie ze stacją telewizyjną ABC, sprawcami jej cierpień byli trenerzy, z którymi współpracowała. Wyjawiła, że jako nastoletnia zawodniczka stała się ofiarą nieprzyzwoitych zachowań, m.in. dotykania w miejscach intymnych.

Australia dołącza do bojkotu igrzysk w Pekinie. A Chińczycy grożą odwetem

Pływanie, Madeline Groves, pływaczka, Australia

i

Autor: olympics.com.au Sylwetka Madeline Groves w portalu Australijskiego Komitetu Olimpijskiego

Traumę przeżywała pomiędzy 13. a 18. rokiem życia. „Jako nieletnia byłam wielokrotnie molestowana przez dorosłego mężczyznę” – powiedziała. Nie chce jednak zidentyfikować sprawcy. „W tamtym okresie nie wiedziałam, komu o tym powiedzieć. Zresztą obecnie w środowisku pływackim też nie ma nikogo, komu chciałabym się z tego zwierzyć” – dodała.

Porzuciła taniec dla żeglarstwa. Agata Barwińska wpłynęła na podium MŚ

Przyznała jednocześnie, że osoba, o której mówi, wciąż pracuje w sporcie. I że nigdy nie złożyła oficjalnego zawiadomienia o przestępstwie. „Chyba nie chcę iść z tym na policję. To byłoby duże przeżycie emocjonalne, a efekt nie musi być wcale pozytywny” – uważa Madeline Groves. Mówiła też o dwóch innych osobach, które dopuszczały się tego typu zachowań wobec niej.

Dodała, że nie jest jedyną ofiarą. Mówiła, że zna z pływania inne osoby, które również były molestowane i że wie, przez co przechodziły. „Zwykle kończy się rozczarowaniem, to się nie zmienia, jest zamiatane pod dywan. Gdybym złożyła doniesienie, byłoby tak samo” – skwitowała Groves, która po raz kolejny w tym roku wywołuje burzę.

Oficjalnie: Amerykanie bojkotują dyplomatycznie igrzyska zimowe w Pekinie

W czerwcu 2021 r. odmówiła wzięcia udziału w kwalifikacjach olimpijskich australijskiej kadry, w związku z czym nie pojechała na igrzyska do Tokio. W swoim profilu w mediach społecznościowych tłumaczyła to niechęcią do „mizoginistycznych zboczeńców” w środowisku pływackim. Federacja wszczęła nawet dochodzenie w tej sprawie. „To był mój krzyk rozpaczy, miałam nadzieję, że ktoś coś z tym zrobi w australijskim sporcie” – mówiła wówczas Madeline, ale dopiero teraz wychodzi na jaw – jak się wydaje – prawdziwe tło jej decyzji i wypowiedzi.

Dwa rekordy kraju w pływackich MP. Złote połowy Wasick, Juraszka i Majerskiego

Wygląda na to, że istnieje błędne koło wykorzystywania i molestowania zawodniczek, dopóki nie zostaną wypalone i złamane” – podsumowała. „Czuję, że gdybym się nie odezwała, jeśli nie będzie stosownego śledztwa i nie nastąpi zbadanie tej sprawy w Australii, ten cykl będzie trwał wiecznie”.

Sonda
Czy kary za molestowanie seksualne powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze