Siatkówka, mistrzostwa Europy 2021, siatkarze, kadra, drużyna, hymn

i

Autor: CEV Polscy siatkarze podczas ME 2021

Nowe informacje ws. MŚ siatkarzy. Polska jednym z trzech gospodarzy? Powtórzone losowanie grup? Zamiast Rosji… Ukraina?

2022-03-08 11:39

Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) ogłosiła przetarg na organizację mistrzostw świata siatkarzy 2022 odebranych w ubiegłym tygodniu Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Już wiadomo, że zmieni się bardzo dużo: będzie nowa formuła turnieju, zorganizuje go kilka krajów, nie jest nawet wykluczone powtórzenie losowania grup.

FIVB pisze o „przyspieszonej” procedurze przetargowej wyboru nowego gospodarza. Zresztą jest praktycznie przesądzone, że MŚ 2022 zorganizuje kilka krajów – z tego co słyszymy wynika, że będą to trzy państwa. Polska zgłaszała już akces nieoficjalnie, pozostaje kwestia innych zainteresowanych współgospodarzy. Termin zgłoszeń upływa 14 marca. Najdalej tydzień później powinniśmy poznać decyzje światowej centrali. O ile obecnie nie znamy jeszcze nowych organizatorów, to już wiadomo, że zmieniono formułę rozgrywania imprezy. Turniej został znacznie skrócony i zamiast ponad 100 meczów odbędzie się ich tylko 52.

To wynik kluczowej zmiany systemu gier MŚ siatkarzy: po pierwszej rundzie grupowej z udziałem 24 zespołów (bez zmian – 6 grup po 4 drużyny) dojdzie od razu do rozegrania fazy play-off. 16 ekip awansuje do 1/8 finału i wejdzie na klasyczną ścieżkę pucharową. Wynika z tego, że by zostać mistrzem świata, wystarczy rozegrać jedynie 7 spotkań. W pierwotnej „rosyjskiej” wersji MŚ maksymalnie można było zagrać 10 meczów.

Jastrzębski Węgiel gra o półfinał Ligi Mistrzów. „Nie czujemy się gorsi od Zaksy”

Jak informuje FIVB, nowa formuła pozwala na to, by faza grupowa MŚ odbyła się w kilku krajach, 1/8 i 1/4 finału – maksymalnie w dwóch, a półfinały i finał – w jednym.

Szlachetne gesty siatkarzy wobec cierpiących Ukraińców. Artur Szalpuk zawiózł dary na granicę, Fabian Drzyzga zbierał produkty

Ile będzie kosztować organizacja MŚ w nowych okolicznościach? Niełatwo wyliczyć budżet imprezy, zwłaszcza jeśli odbędzie się ona w kilku państwach. Wiadomo jedno: Rosjanie mieli wydać gigantyczne pieniądze na mundial. Jak się okazuje, mocno zaniżone były szacunki podawane przez rosyjskie media, które twierdziły, że opłata licencyjna dla FIVB mieściła się w granicach 10 mln dolarów (padała kwota 660 mln rubli).

Wszystko jasne w Lidze Mistrzów siatkarzy: Zaksa w półfinale

– To suma wiele większa – prostuje w rozmowie z „SE” Mirosław Przedpełski, członek zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, zasiadający od lat we władzach FIVB. – Wpisowe wynosiło 40 mln dolarów, a Rosjanie przewidywali, że budżet na całe mistrzostwa będzie opiewał na 100 mln USD. W sytuacji, w której obecnie zmienia się organizator i wymagane są oszczędności, zorganizowanie mundialu powinno być zdecydowanie tańsze. Trudno mi szacować wymaganą kwotę, różne koszty są w różnych krajach, ale powiedziałbym, że może wystarczyć 20 mln euro, jeśli zrezygnuje się z fajerwerków. Proszę zauważyć, że w dokumentach opublikowanych przez FIVB nie pada suma wpisowego. Jest puste miejsce w tej rubryce, które aplikujący kraj sam wypełnia. To konkurs ofert, trochę na zasadzie kto da więcej. Sytuacja jest przecież wyjątkowa – podkreśla były prezes PZPS. – Generalnie idziemy w stronę większej liczby krajów, bo za duże są obciążenia finansowe, by poniósł je jeden organizator.

Co dalej z MŚ siatkarzy? Prezes PZPS Sebastian Świderski wyjaśnia „SE”. Gigantyczne wydatki

Pozostaje sprawa natury formalnej. Rok przed MŚ w Rosji przeprowadzono losowanie sześciu grup, przypomnijmy, że Polska trafiła do grupy C z USA, Meksykiem i Bułgarią. Rosja jako gospodarz miała grać w grupie A z Portoryko, Serbią i Turcją. Po wykluczeniu Rosjan z wszelkich siatkarskich imprez międzynarodowych trzeba dokooptować nowego uczestnika. Kto nim będzie?

Polska rozmawia z innymi krajami o organizacji MŚ siatkarzy. Mamy najnowsze informacje

– Są dwie opcje – tłumaczy Przedpełski. – Albo jeden z krajów-gospodarzy, o ile nie był w gronie zakwalifikowanych do mistrzostw, albo kolejny zespół z rankingu światowego. Co ciekawe, dzisiaj byłaby to Ukraina… A jeśli chodzi o losowanie grup, nie jest wykluczone, że zostanie powtórzone. To nie jest technicznie wielki problem – przekonuje polski działacz struktur FIVB.

MŚ siatkarzy miały się odbyć w dziesięciu miastach Rosji między 26 sierpnia a 11 września 2022 r. Te daty nie są obecnie wiążące, niemniej FIVB sugeruje w nadesłanych komunikatach, że zawody nie powinny trwać krócej niż 11 dni.

Sonda
Czy Rosja powinna zostać wykluczona ze świata sportu?

Najnowsze