Siatkówka, Ferdinando De Giorgi, siatkarze, Polska

i

Autor: FIVB Trener Włochów Ferdinando De Giorgi i polscy siatkarze

Polska – Włochy w finale MŚ siatkarzy

Z polskiej kadry go wyrzucono, z Zaksą był wielki. Trener Włochów De Giorgi: Semeniuk? Moja robota

2022-09-11 11:53

– Mam wiele szacunku i sympatii dla reprezentacji Polski, ale nie w niedzielę... Spędziłem w waszym kraju ponad trzy lata, mam dobre doświadczenia. To znaczy dobre z klubu, z kadry to nie za bardzo – przyznaje włoski szkoleniowiec Ferdinando De Giorgi, który poprowadzi w niedzielę 11 września finałowego rywala polskich siatkarzy w MŚ 2022. Mecz Polska – Włochy w katowickim Spodku rozpocznie się o 21.00

De Giorgi przejął rok temu włoską kadrę, którą przebudowywał po igrzyskach olimpijskich - po tym jak Italia uległa w ćwierćfinale 2:3 późniejszemu brązowemu medaliście Argentynie - z udziałem głównie młodszych graczy. Ta koncepcja święciła szybko triumf: miesiąc po turnieju olimpijskim De Giorgi i jego ludzie przeszli w znakomitym stylu przez mistrzostwa Europy i zdobyli w Katowicach złoty medal. To było sensacyjne rozstrzygnięcie, którego nikt nie oczekiwał, biorąc pod uwagę brak doświadczenia wielu zawodników i budowaną na nowo ekipę. W tym roku Włosi byli gospodarzami finałowego turnieju Ligi Narodów, ale w półfinale przegrali z Francuzami i w starciu o trzecie miejsce zostali pokonani przez Biało-Czerwonych.

Nikola Grbić po awansie do finału MŚ: Czułem niepokój, bałem się, że Brazylia wygra 3:0

– Jestem dumny z mojej młodej drużyny, która gra zawsze na maksa, ma kapitalne podejście do każdego meczu, wspólnej pracy i tworzy świetnie rozumiejący się kolektyw. Przez rok, od kiedy pracują z kadrą Włoch, przebyliśmy długą drogę. To napawa mnie szczęściem – przyznaje popularny „Fefe”, szkoleniowiec doskonale znany w Polsce.

Wielkie słowa Kuby Kochanowskiego o dramacie w tie-breaku z Brazylią. Nasz środkowy powiedział jak doszło do przełomu

Przypomnijmy, że De Giorgi w latach 2016 i 2017 zdobył mistrzostwo Polski z Zaksą Kędzierzyn, a potem został zatrudniony w reprezentacji Polski. Tu już sukcesów nie było, został bardzo szybko zwolniony po burzliwym sezonie kadrowym, zakończonym wpadką w ME 2017, jaką było odpadnięcie w barażu o ćwierćfinał ze Słowenią i zaledwie 10. lokata Biało-Czerwonych w klasyfikacji końcowej.

QUIZ. Ile wiesz o siatkarskich mistrzostwach świata?!

Pytanie 1 z 15
Ile razy reprezentacja Polski siatkarzy została mistrzem świata?

De Giorgi zdecydowanie lepiej czuje się jako trener kadry we Włoszech. Po złocie ME 2021 ma już zapewnione co najmniej srebro MŚ. W finale Italia zagra z Polską w Spodku 11 września o 21.00.

Kurek mówi o niespożytych siłach siatkarzy po awansie do finału MŚ. „Moglibyśmy grać tie-breaki codziennie przez miesiąc”!

– Kiedy zacząłem pracę w reprezentacji Włoch, zadeklarowałem: nie ma dla nas żadnego pułapu, jeśli chodzi o osiągnięcia – opowiada włoski szkoleniowiec. – Jedynymi rzeczami, które mnie interesują, są stałe poprawianie się i granie dobrej siatkówki. Takie podejście, czyli nieustalanie żadnych limitów, jest szczególnie ważne w przypadku młodych, niedoświadczonych zespołów.

Włosi zdobyli złoty medal mistrzostw Europy we wrześniu 2021 roku w katowickim Spodku. – To szczęśliwa hala dla nas, pamiętacie ubiegły rok? – śmieje się de Giorgi. – W niedzielę z Polską będzie ciężko, ale jesteśmy na to gotowi. Walka o złoto to dla nas bardzo satysfakcjonująca sytuacja, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie będzie lekko moim siatkarzom w hali pełnej polskich fanów. Jestem pewien, że dadzą z siebie maksimum. Naszą siłą jest jakość siatkarska zawodników i podejście mentalne oraz kolektywna praca. To dobra kombinacja. Dobrze też gramy blokiem, istotne, by przygotowywać sobie do niego grunt dobrą zagrywką. Ale kiedy trzeba, umiemy także grać w obronie i kontrować skutecznie – opowiada trener Włochów. I wyraźnie stawia sprawę w kwestii, kto ma większe szanse w niedzielnym finale.

Wielki horror w półfinale mistrzostw świata! Mateusz Bieniek nie ma wątpliwości. "To był mecz godny finału"

Polska jest faworytem – zastrzega od razu De Giorgi, gdy pytamy go o Biało-Czerwonych. – To bardzo dobry team, nie bazuje jedynie na szóstce, wszyscy coś wnoszą, cała czternastka. Macie wielu świetnych siatkarzy, to jest dla nas problem. Mam wiele szacunku i sympatii dla reprezentacji Polski, ale nie w niedzielę... Spędziłem w waszym kraju ponad trzy lata, mam dobre doświadczenia. To znaczy dobre z klubu, z kadry to nie za bardzo – przyznaje włoski szkoleniowiec, który na stanowisku selekcjonera Polaków wytrwał niespełna pół roku.

Kamil Semeniuk wypowiedział się na po półfinale! Kolejny horror podczas mistrzostw świata, wszyscy zapamiętają ten mecz na długo

– To nie zmienia mojego nastawienia względem Polski – zastrzega De Giorgi, który z Zaksy pamięta jeszcze wkraczającego w wielką siatkówkę Kamila Semeniuka.

– Wtedy był młody, a teraz?... Niesamowity. To wszystko moja robota – śmieje się De Giorgi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze