Siatkówka, siatkarze, kadra, reprezentacja, Nikola Grbić, trener

i

Autor: FIVB Trener Nikola Grbić z podopiecznymi

Grbić ma już skład na MŚ. Znany siatkarski trener o selekcji: „Trzech się bije o mundial, jeden odpadnie”

2022-06-24 13:28

Polscy siatkarze są w czołówce Ligi Narodów 2022 i jest praktycznie przesądzone, że zobaczymy ich w finałowym turnieju w Bolonii pod koniec lipca. Miesiąc po tych zawodach będą wychodzić do walki w mistrzostwach świata. Wiele wskazuje, że trener Nikola Grbić podjął już większość decyzji personalnych co do czternastki na mundial. – Nikola miał zasadniczy skład w głowie tuż po tym jak został selekcjonerem – uważa Jakub Bednaruk, trener, który współpracował z kadrą seniorów za czasów kadencji Vitala Heynena.

„Super Express”: – Czternastkę, którą trener Nikola Grbić zabrał do Sofii, zobaczymy też w mistrzostwach świata?

Jakub Bednaruk: – Na pewno trzeba jeszcze brać pod uwagę Bartosza Bednorza. Ciekawi mnie jego występ w Gdańsku w trzecim turnieju Ligi Narodów. Nie wiemy, w jakim jest stanie fizycznym i w jakiej formie sportowej. Generalnie jednak, jeśli chodzi o selekcję, to moim zdaniem trenerzy reprezentacji mają pomysł długo przed zgrupowaniami. Oczywiście, ktoś może jeszcze po drodze przekonać, a inny stracić szansę, to się zdarza. Vital Heynen od razu stawiał na Bartosza Kurka, a nikt nawet nie pomyślał, że ten gracz mu wygra mistrzostwo świata. A Vital już przed pierwszym obozem miał taki pomysł. Mogą być zmiany, ale raczej kosmetyczne. Trzon zespołu jest budowany w zamyśle jeszcze przed pierwszym spotkaniem z zawodnikami. Oczywiście, każdy szkoleniowiec powie, że wszyscy mają równe szanse, bo teoretycznie tak rzeczywiście jest. Ja jednak zakładam, że Nikola miał zasadniczy skład w głowie tuż po tym jak został trenerem kadry.

Bułgarzy skandalicznie potraktowali polskich siatkarzy! Brakuje słów, Kurek i Fornal wzięli sprawy w swoje ręce

Nikola Grbić o rozgrywającym kadry: Widzę Janusza w pierwszej szóstce

– Kto walczy o miejsce w składzie na mundial?

– Moim zdaniem przyjmujący. Mamy teraz pięciu, Semeniuk i Śliwka są pewniakami, Fornal i Kwolek walczą, dochodzi Bednorz. Jeden z nich może odpaść. Spójrzmy jak Grbić ustawia szóstki. W pierwszym turnieju Ligi Narodów Fornala wystawiał na mocnych, a Kwolka na słabszych. Mimo to Kwolek z Francją był najlepszym zawodnikiem, tak jakby podniósł do góry paluszek i powiedział „Jestem!”. Plus dla niego. W meczu z Kanadą znowu wyszedł Fornal, a Kwolek pojawił się dopiero w trzecim secie. W meczu z Australią prawdopodobnie wyjdzie druga szóstka. Teoretycznie selekcjoner może zabrać na mistrzostwa świata pięciu przyjmujących, w zależności od tego, czego będzie potrzebował, ale ja stawiam, że sięgnie po czterech. Czyli wówczas jeden odpadnie. Na środku po kontuzji Hubera rywalizacji już nie widać. Nie wiem czy Poręba dołączy, czy będzie potrzebny. Urbanowicz jest na razie na dalszym planie, ma obowiązki w kadrze juniorów. U rozgrywających też nie ma wątpliwości, dwójka z Sofii (Janusz i Łomacz – red.) jest podstawową. W Kanadzie było jedynie szukanie tego, który zmiennik może wskoczyć w sytuacji awaryjnej, mówię tu zarówno o pozycji rozgrywającego jak i atakującego. Butryn pokazał, że jest gotowy, podobnie Firlej.

Mateusz Bieniek wszedł w buty Wilfredo Leona. Przypomniał kibicom fantastyczną serię, pogrążył Brazylię

– Niektórzy uważają, że za sprawą świetnej gry w Ottawie Karol Butryn powinien zająć miejsce Łukasza Kaczmarka w ataku u boku Bartosza Kurka.

– Nie ma takiego tematu. Ci, którzy siedzą w siatkówce, wiedzą co on potrafi. I wiedzą też, że zupełnie inaczej traktuje się zawodnika podstawowego, a inaczej zmiennika. Jeżeli dobierasz gracza do polskiej kadry, nie jest to zbiór czternastu najlepszych w kraju, tylko grupa najlepszych oraz topowych rezerwowych, pasujących do pewnego systemu. Butryn zagrał fantastyczny turniej w Kanadzie. Ja tylko przypominam, że Kaczmarek doskonale wie jak się gra duże mecze, zagrał dwa zwycięskie finały Ligi Mistrzów z rzędu, wie jak dać podwójną zmianę przy grze na przewagi w końcówce seta i jak zagrać blokiem z pozycji numer dwa. Pod tym względem jest na polskim topie, do tego nie popełnia błędów w ataku. Jeśli myślimy o wstawieniu Butryna, to OK, ale jako pierwszego, który odpali na 60 procentach w ataku. Jednak zmiennika dla Kurka musimy dobierać inaczej.

Nikola Grbić robi pogadanki Marcinowi Januszowi. „Bardzo mi to pomaga”

– W sumie nie mamy zbyt wielu niewiadomych przed wyborami Grbicia na MŚ.

– To prawda. I ja nawet nie zastanawiam się teraz nad nazwiskami, tylko nad tym jak ci ludzie będą się zgrywać, dogadywać ze sobą na boisku, rozwiązywać sytuacje stresowe. Na razie w meczach w Sofii takiej nie było, a bardzo chciałbym na przykład zobaczyć Marcina Janusza w akcji przy stanie 25:25. Wolałbym, żeby z Brazylią była większa walka. Może w ostatnim meczu w Sofii z USA czegoś takiego się doczekamy. Generalnie nie powinno być tak, że walka o miejsce na mundialu trwa do ostatniego momentu. Zespół musi wcześniej wiedzieć, kto pojedzie, ci gracze są przygotowywani w pewnym cyklu fizycznym. I nie jest tak, że jeden mecz otwiera lub zamyka drzwi na mistrzostwa świata.

Sonda
Czy podopieczni Nikoli Grbicia wygrają Ligę Narodów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze