Według outsports.com, 36 olimpijczyków biorących udział w zmaganiach w Pekinie to osoby LGBT, które oficjalnie mówią o swojej orientacji. Kiedy podobny bilans robiono w 2018 roku podczas igrzysk zimowych w Pjongczangu, takich sportowców było o połowę mniej. W Pekinie 2022 11 olimpijczyków LGBT na liście to mężczyźni. Najwięcej osób reprezentuje Kanadę (10). Co ważne, środowisko LGBT na igrzyskach w Pekinie ma już na koncie dwa złote medale olimpijskie! Pierwszy wywalczyła legendarna panczenistka Ireen Wüst na dystansie 1500 m. To już piąte z rzędu igrzyska, na których Holenderka zdobywa złoto, jest prawdziwą ikoną tego sportu, a przy okazji od lat nie ukrywa orientacji homoseksualnej. Pozostaje w związku z inną zawodniczką holenderską, jej narzeczoną jest Letitia de Jong. Kilka razy panie musiały już z różnych powodów odłożyć ceremonię ślubną, ma ona w końcu nastąpić tego lata. Wüst określała się w przeszłości jako osoba biseksualna.
Kolejny dramat w Pekinie. Narciarka uległa groźnemu wypadkowi, wszystko przez pogodę
Drugi złoty medal dla członka społeczności LGBT w trakcie ZIO Pekin 2022 został zdobyty, gdy zakończono zmagania par tanecznych w łyżwiarstwie figurowym. Zwyciężyła francuska para Gabriella Papadakis – Guillaume Cizeron, która w poprzednich igrzyskach wywalczyła srebro. Francuz już dwa lata temu ujawnił w „L'Equipe”, że jest gejem. W 2020 roku po raz pierwszy zaczął o tym mówić bez ukrywania się i opublikował romantyczne zdjęcie z partnerem. – Już przedtem nie miałem poczucia, że chowam się w szafie ze swoją orientacją, więc nie uważam tego nawet za coming out – wyznał Cizeron, który na co dzień mieszka w Kanadzie.
Szokująca decyzja na igrzyskach. 15-latka oskarżona o doping dopuszczona do startu!
Także skoki narciarskie mają swoją „przedstawicielkę” w gronie osób LGBT. To austriacka skoczkini Daniela Iraschko-Stolz. W Pekinie zajęła 12. miejsce w konkursie indywidualnym i była piąta w zmaganiach drużynowych. Iraschko dołączyła do nazwiska drugi człon w 2013 roku, kiedy weszła w oficjalny związek partnerski ze swoją ukochaną Isabel Stolz.
Ojciec Kamila Stocha o jego lądowaniu poza podium: - Łzy mogą synowi przynieść ulgę
Podczas ubiegłorocznych igrzysk w Tokio również dokonano bilansu olimpijczyków o orientacji LGBT. Portal outsports.com wyliczył wówczas, że w Japonii było ich nie mniej niż 172. W tym gronie znalazła się trójka polskich zawodniczek: wioślarka Katarzyna Zillmann, strzelczyni Aleksandra Jarmolińska i żeglarka Jolanta Ogar-Hill. Ta liczba była trzykrotnie wyższa niż w trakcie igrzysk w Rio w 2016 roku.
Jak tłumaczyli twórcy listy, zdecydowany wzrost odzwierciedla rosnącą akceptację dla ludzi z grup LGBTQ nie tylko w sporcie, ale generalnie w społeczeństwie. Dużą rolę odgrywają tutaj media społecznościowe, w których sami zainteresowani mogą otwarcie manifestować przekonania oraz wymieniać opinie z obserwującymi ich internautami. Dla porównania, Outsports przypomina, że olimpijczyków o publicznie deklarowanej odmiennej orientacji w czasie igrzysk w Londynie zidentyfikowano zaledwie 23, a w Rio – 56.
Sportowcy oficjalnie przyznający się do orientacji LGBT startujący w igrzyskach Pekin 2022 (wg outsports.com):
Biathlon
Megan Bankes (Kanada)
Curling
Bruce Mouat (W. Brytania)
Łyżwiarstwo figurowe
Filippo Ambrosini (Włochy)
Kevin Aymoz (Francja)
Jason Brown (USA)
Guillaume Cizeron (Francja)
Lewis Gibson (W. Brytania)
Amber Glenn (USA)
Timothy LeDuc (USA)
Paul Poirier (Kanada)
Simon Proulx Sénécal (Armenia)
Eric Radford (Kanada)
Hokej na lodzie
Brianne Jenner (Kanada)
Erin Ambrose (Kanada)
Ebba Berglund (Szwecja)
Alex Carpenter (USA)
Emily Clark (Kanada)
Mélodie Daoust (Kanada)
Anna Kjellbin (Szwecja)
Aneta Lédlová (Czechy)
Jamie Lee Rattray (Kanada)
Jill Saulnier (Kanada)
Ronja Savolainen (Finlandia)
Micah Zandee-Hart (Kanada)
Skeleton
Andrew Blaser (USA)
Kim Meylemans (Belgia)
Nicole Silveira (Brazylia)
Skoki narciarskie
Daniela Iraschko-Stolz (Austria)
Narciarstwo alpejskie
Makayla Gerken Schofield (W. Brytania)
Gus Kenworthy (W. Brytania)
Sandra Naeslund (Szwecja)
Lara Wolf (Austria)
Snowboard
Belle Brockhoff (Australia)
Sarka Pancochova (Czechy)
Łyżwiarstwo szybkie
Brittany Bowe (USA)
Ireen Wüst (Holandia)