Polscy siatkarze, Liga Światowa

Autor: FIVB Polscy siatkarze w czasie przerwy. Od prawej: Rafał Buszek, Karol Kłos, trener Ferdinando De Giorgi, Grzegorz Łomacz i Aleksander Śliwka

Liga Światowa. Rafał Buszek: Może nie doceniliśmy Iranu [WIDEO, TABELA]

2017-06-05 10:10

Polscy siatkarze po dwóch bardzo dobrych zwycięskich meczach z Brazylią i Włochami na otwarcie Ligi Światowej dostali lekcję siatkówki od Iranu, który do tego momentu nie wygrał spotkania. W polskiej ekipie panuje zgodna opinia, że taki kubeł zimnej wody przyda się na dalszą część sezonu.

Biało-Czerwoni w pierwszym turnieju LŚ w Pesaro odnieśli 2 zwycięstwa w 3 starciach. Po inauguracyjnym weekendzie rozgrywek podopieczni Ferdinando De Giorgiego zajmują 5. miejsce w grupie 1. Do turnieju finałowego w Kurytybie (4-8 lipca) awansuje 5 czołowych drużyn tabeli i gospodarz – Brazylia. Na czele grupy 1 usadowiła się Francja, jedyny zespół z kompletem zwycięstw.

Polacy, mimo wpadki z Iranem, i tak wypadli lepiej od oczekiwań. Jak na pierwszy etap pracy z nowym selekcjonerem, po ciężkich treningach w Spale, mistrzowie świata pokazali dobrą siatkówkę. Z Irańczykami coś stanęło w ich grze po pierwszym secie, a De Giorgi zwraca uwagę, że podejście do gry też mogło mieć znaczenie. - Iran zagrał z wielką motywacją. My też ruszyliśmy ostro i intensywnie, ale później zaczęliśmy mieć problemy z odpieraniem ataków rywali. Dostaliśmy lekcję i musimy z niej wyciągnąć wnioski. To był znak, że do meczów trzeba podchodzić z większą dojrzałością – podsumował włoski trener Polaków.

Rafał Buszek, dotychczasowy rezerwowy, który w meczu z Iranem pojawił się od pierwszej minuty, jest podobnego zdania. - Może nie doceniliśmy przeciwnika i przyszło nam przeżyć gorycz porażki po dwóch ważnych zwycięstwach przeciwko Brazylii i Włochom – powiedział Buszek. - Trzeba teraz myśleć już wyłącznie o kolejnych spotkaniach i zachować koncentrację.

Polacy wracają na chwilę do kraju, po czym szybko przesiadają się na samolot do Warny, gdzie rozegrają następny turniej LŚ. Zmierzą się kolejno z Bułgarią, Brazylią i Kanadą. Tę ostatnią drużynę prowadzi poprzedni selekcjoner Biało-Czerwonych Stephane Antiga, który zaliczył udany debiut. Siatkarze Klonowego Liścia wygrali 2 z 3 meczów, z Belgią i USA, i w tabeli są tuż za nami.