SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa Legia zarobi miliony za mistrzostwo. Ile dostaną Jagiellonia i Lech?

Legia zarobi miliony za mistrzostwo. Ile dostaną Jagiellonia i Lech?

06.06.2017, godz. 07:36
Legia Mistrz, 2017
foto: Super Express

Legia Warszawa obroniła mistrzostwo Polski, a to oznacza, że znów zarobi najwięcej ze wszystkich klubów Ekstraklasy. Ekipa z Łazienkowskiej może liczyć na kilkanaście milionów złotych! Jeśli znów awansuje do Ligi Mistrzów, to jeszcze mocniej odskoczy od największych rywali na krajowym podwórku. Ile za drugie i trzecie miejsce dostaną odpowiednio Jagiellonia Białystok oraz Lech Poznań?

Walka o mistrzostwo Polski toczyła się do ostatniej kolejki. Żadna z czterech zainteresowanych ekip nie odniosła zwycięstwa. Remisowe wyniki w meczach Legia - Lechia i Jagiellonia - Lech oznaczały, że trofeum znów trafiło w ręce piłkarzy z Łazienkowskiej. Oprócz tytułu, który znajdzie się w klubowej gablocie, do kasy wpłyną duże pieniądze. Za wygranie Ekstraklasy Legia zarobi 4,9 miliona złotych. Druga "Jaga" może liczyć na 3,7 mln, natomiast trzeci Lech otrzyma 2,5 mln. Te kwoty obejmują tylko premie za zajęcie najwyższych miejsc w lidze.

Do tego dojdą jeszcze pieniądze z podziału wynagrodzenia, które wypłacane są z puli Ekstraklasa S.A. Ten dochód został wypracowany dzięki sprzedaży praw medialnych i marketingowych, a za sezon 2016/2017 jest rekordowy - opiewa na kwotę 145,2 milionów złotych! Według modelu podziału pieniędzy wypłacanych klubom Ekstraklasy, Legia powinna zarobić za mistrzostwo łącznie aż 15 mln. Taka kwota jest jednak niczym przy tym, co stołeczna drużyna może otrzymać, jeśli ponownie awansuje do Ligi Mistrzów. Za zajęcie trzeciego miejsca w fazie grupowej tych rozgrywek zarobiła ponad 20 mln euro!

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: