SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa VAR pomoże Szymonowi Marciniakowi podczas Superpucharu. Przełom w meczu Legia - Arka

VAR pomoże Szymonowi Marciniakowi podczas Superpucharu. Przełom w meczu Legia - Arka

07.07.2017, godz. 08:45
Szymon Marciniak
foto: EAST NEWS

Już w piątek 7 lipca odbędzie się mecz Legia Warszawa - Arka Gdynia o Superpuchar Polski. I będzie to naprawdę wyjątkowe starcie. Otóż pierwszy raz w naszym kraju zostanie zastosowana technologia VAR, która pomoże sędziom w ocenie niektórych sytuacji. Arbitrem tego spotkania będzie Szymon Marciniak, który ma już doświadczenie z systemem powtórek wideo.

Mecze o Superpuchar Polski nie wzbudzają zwykle wielkich emocji. Często traktowane są po prostu jako element przygotowań do kolejnego sezonu, a drużyny biorące w nich udział nie przykładają wielkiej wagi do tego trofeum. A z pewnością nie takiej, jak do mistrzostwa czy Pucharu Polski. Tegoroczne spotkanie, które zostanie rozegrane w piątek 7 lipca, będzie jednak na swój sposób wyjątkowe.

Rywalizacja Legii z Arką to bowiem nie tylko inauguracyjny mecz kampanii 2017/2018 w naszym kraju, ale przede wszystkim pierwsze spotkanie w Polsce, w którym zostanie zastosowana technologia VAR! - Polski Związek Piłki Nożnej we wtorek uzyskał oficjalną zgodę od Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB), która zajmuje się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną, na wykorzystanie sytemu VAR podczas meczu o Superpuchar Polski - czytamy w oficjalnym komunikacie PZPN.

Mecz ten poprowadzi Szymon Marciniak, który ma już pewne doświadczenie we współpracy z powtórkami wideo. Najlepszy polski sędzia był w czerwcu rozjemcą niektórych spotkań mistrzostw świata U-20, w których też można było korzystać z VAR. Poza tym na chwilę obecną jako jedyny w naszym kraju spełnia on wymogi IFAB w kwestii prowadzenia meczów z użyciem tej technologii. Wkrótce stosowne uprawnienia ma też zdobyć Paweł Gil, który w starciu o Superpuchar będzie odpowiadał za obserwowanie poszczególnych sytuacji na ekranach monitorów i ewentualne sugestie przekazywane głównemu arbitrowi.

Mecz Legia Warszawa - Arka Gdynia o Superpuchar Polski odbędzie się w piątek 7 lipca o godz. 20:30. Sport.se.pl zaprasza na relację na żywo z tego spotkania.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: