SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa VAR wchodzi do Polski. Powtórki nawet na siedmiu meczach jednej kolejki

VAR wchodzi do Polski. Powtórki nawet na siedmiu meczach jednej kolejki

23.06.2017, godz. 18:07
Bramka
foto: EAST NEWS

To wydawało się nieuniknione. Piłka nożna z roku na rok staje się coraz szybszą grą i sędziowie mają większe problemy, by odpowiednio oceniać boiskowe zdarzenia. W związku z tym technologia powtórek wideo VAR zaczyna być powszechnie używana. Od nowego sezonu mają się nią wspomagać także rozjemcy w polskiej Ekstraklasie. Do ogłoszenia oficjalnej decyzji zostały już tylko formalności.

Według informacji "Przeglądu Sportowego" do potwierdzenia, że VAR będzie używany w polskich rozgrywkach, pozostała już tylko decyzja Międzynarodowej Rady Piłkarskiej. To ona ma wprowadzić zmiany w przepisach, wydające się formalnością. Nasza Ekstraklasa znajdzie się w gronie kilku rozgrywek na świecie, które już w sezonie 2017/18 wspomogą sędziów powtórkami wideo. Przełomowym wydarzeniem ma być spotkanie o Superpuchar Polski. W rywalizacji Legii Warszawa z Arką Gdynia arbiter zyska możliwość sprawdzenia krytycznych momentów na ekranie.

Zobacz: Szymon Marciniak użył powtórki wideo! Podyktował karnego dzięki systemowi VAR

PZPN już swoje zrobił. Na ostatnim posiedzeniu Zarządu wprowadzono poprawki do regulaminów Ekstraklasy, I ligi, II ligi i Pucharu Polski. W nowym brzmieniu sędziowie mogą używać systemu VAR podczas tych rozgrywek. Do tego rozwiązania przekonał się Zbigniew Boniek. Sternik PZPN bardzo długo był przeciwny używaniu powtórek wideo, ale kolejne błędy najlepszych arbitrów nad Wisłą i całej Europie nakłoniły go do zmiany podejścia. Nieoficjalnie wiadomo, że VAR może być obecny nawet na siedmiu meczach Ekstraklasy w jednej kolejce.

Źródło: X-NEWS
autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: