SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna liga mistrzów piłka nożna liga mistrzów UEFA robi reformę Ligi Mistrzów! Zmiany korzystne dla gigantów Europy

UEFA robi reformę Ligi Mistrzów! Zmiany korzystne dla gigantów Europy

26.08.2016, godz. 14:51
Liga Mistrzów
Liga Mistrzów foto: Twitter

Liga Mistrzów w 2018 roku przejdzie wielką reformę! Zmiany będą dotyczyć zasad kwalifikacji do fazy grupowej LM. Najsilniejsze europejskie ligi dostaną jeszcze więcej miejsc. I to bez potrzeby gry w eliminacjach! Czy na takich zmianach stracą ekipy ze słabszych lig, jak Legia Warszawa?

Nowa reforma Ligi Mistrzów ma obowiązywać od sezonu 2018/2019. Najważniejszą zmianą będzie sposób kwalifikacji drużyn z czterech najsilniejszych lig europejskich: Primera Division, Premier League, Bundesligi oraz Serie A. Ekipy, które w tych ligach zakończą sezon w TOP4, będą automatycznie wchodziły do fazy grupowej Ligi Mistrzów! Teraz jest tak, że przedstawiciele ligi hiszpańskiej, angielskiej i niemieckiej mają po trzy pewne miejsca w fazie grupowej, a włoskiej tylko dwa. Wszystkie kraje mogą do tego wystawić jeden klub w eliminacjach i to od razu w czwartej rundzie.

Nowa reforma sprawi, że najsilniejsze ligi będą w jeszcze lepszej sytuacji. Od 2018 roku łącznie wystawią aż 16 ekip z 32 w fazie grupowej. Jak wiadomo, żeby komuś coś dać, innemu trzeba zabrać. Zmiany w Lidze Mistrzów mogą, ale nie muszą oznaczać kłopotów dla słabszych drużyn, z mniej renomowanych lig europejskich. Nie ma jeszcze dokładnych informacji, ale na razie utrzymana ma zostać ścieżka mistrzowska oraz niemistrzowska kwalifikacji. Przez to zmiany mogą nie dotknąć polskich klubów. Zobaczymy, czy w eliminacjach UEFA zachowa pięć miejsc dla mistrzów słabszych państw.

Dlaczego UEFA zdecydowała się na takiej zmiany w LM? Chodzi o prestiż rozgrywek i nacisk gigantów. Najmocniejsze kluby zapowiadały, że stworzą własną "SuperLigę", z większymi pieniędzmi i z lepszymi zespołami, jeżeli europejska federacja nie przeprowadzi reformy Champions League. Od 2018 roku zwiększone będą nagrody finansowe w LM. Dodatkowo, większe znaczenie przy wypłacanych premiach będą miały wyniki, a nie prawa marketingowe. Nowy model ma przynieść większą kasę dla klubów, które odpadły w eliminacjach obu pucharów.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: