Zbigniew Mroczyński

i

Autor: materiały prasowe Zbigniew Mroczyński

przykre informacje

Legenda polskiej lekkoatletyki nie żyje. Tragiczna wiadomość tuż przed igrzyskami

Tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Zbigniew Mroczyński, były trener reprezentacji Polski w lekkoatletyce, specjalizujący się w biegach sprinterskich, skoku w dal i trójskoku. Mroczyński pełnił też inną, bardzo ważną funkcję w edukacji polskich sportowców – przez lata był rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Nie żyje Zbigniew Mroczyński, legendarny trener lekkiej atletyki

Zbigniew Mroczyński, urodzony 5 sierpnia 1931 roku w Nowym Mieście Lubawskim, był wybitnym pedagogiem i trenerem, który znacząco przyczynił się do rozwoju sportu i wychowania fizycznego w Polsce. Edukację średnią ukończył w 1951 roku w liceum ogólnokształcącym w Morągu, a w 1954 roku został absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Po studiach pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkołach podstawowych, między innymi w Gdańsku i Bydgoszczy, a także pełnił funkcje podinspektora i inspektora szkolnego w latach 1954–1964. W latach 1960–1972 był trenerem kadry narodowej Polski w lekkiej atletyce, specjalizując się w biegach sprinterskich, skoku w dal i trójskoku.

Ewa Swoboda po sukcesie na MŚ zwiedza Budapesz z Super Expressem. Co kupiiła najszybsza Polka w stolicy Węgier?
Quiz. Rozpoznasz polskich mistrzów sportu z PRL-u? 15/15 to obowiązek kibica!
Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od jednej z największych legend. Trzykrotna mistrzyni olimpijska, która przez lata dzierżyła rekord Polski w biegu na 400 m to...
Irena Szewińska

Od 1969 roku związany był z gdańską Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego, przekształconą później w AWF. Od 1995 roku nosił tytuł profesora. Pełnił funkcje dyrektora Instytutu WF i Sportu, kierownika Katedry Teorii i Metodyki Lekkiej Atletyki, a w latach 1987–1990 był prorektorem ds. nauki. W latach 1990–1996, przez dwie kadencje, pełnił funkcję rektora AWF w Gdańsku, jako pierwszy wybrany przez społeczność akademicką. W latach 1999–2002 ponownie pełnił funkcję prorektora. Podczas jego kadencji rektorskiej udało się zrealizować wiele istotnych projektów, w tym oddanie do użytku basenów: wioślarskiego i kajakowego. AWF Gdańsk stała się pierwszą placówką w kraju, gdzie działał Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka. Nawiązano również współpracę ze Stowarzyszeniem Naukowców Polskich w Wilnie oraz miejscowym uniwersytetem.

Zbigniew Mroczyński wykładał również na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kolonii oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Magdeburgu. W latach 1994–2005 był kierownikiem Katedry Kultury Fizycznej Uniwersytetu w Bydgoszczy, a także pracował w gdańskiej Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa. W latach 1985–2002 pełnił funkcję prezesa AZS AWF Gdańsk. Jest autorem wielu publikacji, w tym „Sport i motywacja osiągnięć w akademickiej edukacji wychowania fizycznego” (1993). Profesor Zbigniew Mroczyński zostanie zapamiętany jako wybitny pedagog, trener i naukowiec, który swoim zaangażowaniem i pracą przyczynił się do rozwoju sportu i edukacji w Polsce.

Listen on Spreaker.

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze