Finał Pucharu Polski: Piękna inicjatywa PZPN
Podczas finału Pucharu Polski 2024/25 na PGE Narodowym w Warszawie, który odbędzie się 2 maja o godzinie 16, oficjalnie zainaugurowana zostanie nowa inicjatywa – współpraca Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa z Polskim Związkiem Piłki Nożnej (PZPN). Jej celem jest symboliczne i społeczne uhonorowanie weteranów misji zagranicznych przez ich obecność i zaangażowanie podczas najważniejszych wydarzeń piłkarskich w kraju.
Legia - Pogoń: ostatnia szansa Grosickiego? Tomasz Sokołowski o emocjonalnym finale Pucharu Polski
Pierwszym krokiem w ramach tego długofalowego projektu będzie obecność weteranów na murawie Stadionu Narodowego przed meczem finałowym Pucharu Polski, w którym zmierzą się Legia Warszawa i Pogoń Szczecin. Weterani wnosić będą biało-czerwoną flagę narodową, a następnie zostaną przedstawieni publiczności. Kibice poznają ich osobiste historie i misje, w których brali udział – w Iraku, Afganistanie czy w operacjach pokojowych ONZ.
Kosiniak-Kamysz: Szacunek dla weteranów niezwykle ważny!
Inicjatywa spotkała się z entuzjastycznym odbiorem władz państwowych i piłkarskich. – Szacunek i wsparcie dla weteranów są niezwykle ważne. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się dalej rozszerzać – podkreślił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PZPN Cezary Kulesza zaznaczył, że finał Pucharu Polski to idealny moment, by „z należnym szacunkiem uhonorować ludzi, którzy poświęcili wiele dla wolności i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny”.
Finał PP: Przyszłość Goncalo Feio w Legii. Ekspert: „Jeden mecz nie powinien o tym decydować”
Dyrektor Centrum Weterana, ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, zapowiedziała, że obecność weteranów na stadionach ma stać się stałym elementem meczów piłkarskich w Polsce – jako gest pamięci, szacunku i edukacji społecznej. Centrum, podległe MON, od lat wspiera żołnierzy i ich rodziny, a teraz zamierza jeszcze szerzej integrować weteranów z resztą społeczeństwa – również poprzez sport.
