Tomas Pekhart

i

Autor: Cyfrasport

Powrót na Łazienkowską

Król strzelców może wrócić do Legii! To byłby hit, decyzja w ciągu najbliższych dni

2023-01-23 21:50

Szykuje się zupełnie niespodziewany powrót na Łazienkowską. Dyrektor Legii Jacek Zieliński rozmawia z byłym napastnikiem tego klubu Tomasem Pekhartem, który niedawno rozwiązał kontrakt z tureckim Gaziantep FK.

Fernando Santos poza boiskiem – inżynier z wykształcenia, gorliwy katolik i… nałogowy palacz

Będzie dym w kadrze

Fernando Santos (68 l.) nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Podpisał kontrakt na cztery lata, a pierwszym celem będzie zakwalifikowanie się do finałów Euro 2024. Jednym z mocnych atutów Portugalczyka jest umiejętność zarządzania ludźmi. Zanim został zawodowym trenerem, pracował jako... inżynier, zarządzając dużą grupą.

– Wykonywałem ten zawód, będąc jednocześnie zawodnikiem, a później początkującym trenerem – mówił w wywiadzie dla „Piłki Nożnej”. – Między 1981 a 1997 r. inżynieria stanowiła największą część mojego życia zawodowego. Byłem odpowiedzialny za naprawy i utrzymanie hoteli. Pracowałem z młodymi ludźmi, miałem pod sobą ponad 100 osób.

Wydaje się, że utrzymanie w ryzach dwudziestu kilku piłkarzy kadry nie powinno być więc problemem dla Portugalczyka, którego wzorem był angielski trener Jimmy Hagan.

– Spotkałem go jako piłkarz, gdy był trenerem Estoril Praia. Był człowiekiem i trenerem bardzo sprawiedliwym. Miałem z nim silną więź, bo zawsze zwracał uwagę na sposób życia, potrzebę kształcenia się i ciężkiej pracy – mówił o swoim szkoleniowcu

Santos jest też nałogowym palaczem, nieraz widzianym z papierosem nawet przy ławce rezerwowych. Czy to oznacza, że będzie będzie wyrozumiały dla Wojciecha Szczęsnego, któremu zdarzało się palić w toalecie szatni albo pod prysznicem? Najważniejsze, żeby nie było za dużo... dymu wokół reprezentacji.

W jego życiu jest także sprawa, która położyła się cieniem na jego nazwisku. To afera podatkowa, w wyniku której sąd orzekł, że musi zwrócić wspólnie z żoną i wspólnikiem do skarbu państwa 4,5 mln euro.

To już przeszłość. A od zawsze Santos deklaruje się jako osoba bardzo wierząca i nie boi się o tym mówić.

– Wiara i praca są częścią mojego życia, ale obie rzeczy nie łączą się zbyt mocno. Wiara jest częścią moich przekonań i sposobu na życie. W każdą niedzielę chodzę do kościoła. Wierzę w Boga i w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To jest moja wiara, a człowiek wierzący nie musi obawiać się tego, co się stanie. Życie i piłka nożna to jest podróż ze wzlotami i upadkami. Musimy podążać dalej, dopóki nie osiągniemy celu – mówił Santos o swojej wierze w Boga.

Jerzy Chwałek

Sonda
Czy Legia Warszawa zdobędzie Puchar Polski w sezonie 2022/23?
Najnowsze