Olympiakos Pireus wygrywa Ligę Konferencji Europy

Autor: AP PHOTO/PETROS KARADJIAS Olympiakos Pireus wygrywa Ligę Konferencji Europy

Olympiakos wznosi w górę puchar Ligi Konferencji! Faworyt znów przegrał, Fiorentina drugi raz z rzędu ponosi porażkę w finale

2024-05-30 7:13

Starcie Olympiakosu Pireus z Fiorentiną zapowiadał się na naprawdę emocjonujący, choć to właśnie włoski klub był wskazywany jako nieco większy faworyt do końcowego triumfu. Ostatecznie oba zespoły nie zdołały rozstrzygnąć sprawy w 90 minut i potrzebna była dogrywka, a tam jedną bramkę więcej strzelili Grecy i sięgnęli po historyczny, bo pierwszy puchar europejski dla klubu z tego kraju. Z kolei Włosi stracili tym samym szansę na aż dziewięć klubów w europejskich rozgrywkach. Bohaterem Olympiakosu został Ayoub El Kaabi, strzelec decydującej bramki.

Olympiakos Pireus przeszedł do historii

Olympiakos stał się pierwszym greckim klubem, który sięgnął po europejskie trofeum. Dotychczas najbliżej tego był Panathinaikos Ateny - w 1971 roku przegrał finał Pucharu Europy z Ajaksem Amsterdam. "To niesamowite dla Olympiakosu i dla mnie. Jestem naprawdę dumny z moich kolegów. Przez cały rok spisaliśmy się świetnie i zasłużyliśmy na ten sukces" – powiedział po środowym finale 34-letni napastnik greckiego klubu Stevan Jovetic, który w przeszłości spędził pięć lat (2008-13) w Fiorentinie.

Natomiast drużyna z Florencji została pokonana drugi raz z rzędu w finale Ligi Konferencji. Rok temu przegrała z West Ham United Łukasza Fabiańskiego 1:2. W ogóle europejskie finały nie są specjalnością "Violi" - łącznie przegrała pięć z sześciu spotkań w decydującej rundzie. Triumfowała jedynie w 1961 roku w nieistniejącym już Pucharze Zdobywców Pucharów. Faworytem środowego finału była włoska drużyna, która nie doznała porażki od początku fazy grupowej obecnej edycji Ligi Konferencji.

Olympiakos nigdy wcześniej nie grał w finale żadnego z europejskich pucharów. Dużym atutem tego zespołu, oprócz miejsca rozgrywania meczów (stadion AEK Ateny jest położony bardzo blisko obiektu z Pireusu), był jednak trener Jose Luis Mendilibar. 63-letni Hiszpan wie, jak wygrywać ważne mecze - w 2023 roku poprowadził Sevillę do triumfu w Lidze Europy. Piłkarze z Pireusu zaczęli obecny sezon właśnie w Lidze Europy, ale po zajęciu trzeciego miejsca w grupie kontynuowali swoją przygodę w fazie pucharowej Ligi Konferencji.

Fiorentina przegrała drugi finał z rzędu

Środowy mecz nie przejdzie do historii jako wybitne spotkanie. O ile w pierwszej połowie było jeszcze dość ciekawie, a obie drużyny stworzyły groźne okazje, o tyle w drugiej na boisku działo się niewiele ciekawego. Szczególnie rozczarowała Fiorentina, mająca przecież doświadczenie z finału sprzed roku. Z każdą minutą coraz więcej wskazywało na to, że dojdzie do dogrywki.

"W meczu, który charakteryzował się dużą intensywnością i fizycznością, ale niską jakością w pobliżu bramki, żadna ze stron nie była w stanie trafić do siatki w regulaminowych 90 minutach" - podsumowała agencja Reuters.

W dogrywce też długo nie było konkretów w ofensywie z obu stron, ale piłkarze Olympiakosu nie zamierzali czekać do serii "jedenastek" i w 116. minucie dopięli swego. Po dośrodkowaniu z lewej strony Argentyńczyka Santiago Hezze, mającego również polskie obywatelstwo, bramkę uderzeniem głową z bliska zdobył Ayoub El Kaabi. Marokańczyk i koledzy przeżywali później chwilę niepewności, długo sprawdzano przy pomocy VAR ewentualnego spalonego, lecz ostatecznie okazało się, że bramka została zdobyta prawidłowo. To jedenasty gol El Kaabiego w tej edycji Ligi Konferencji, wszystkie w fazie pucharowej.

Jedną z korzyści środowego triumfu jest bezpośredni awans do fazy ligowej (odpowiednika dotychczasowej fazy grupowej) Ligi Europy. Obu zespołom bardzo zależało na tej nagrodzie - Olympiakos zajął bowiem trzecie miejsce w greckiej ekstraklasie, co oznaczało tylko udział w eliminacjach LK, tak samo było w przypadku Fiorentiny, która jest 8. w lidze włoskiej. To była trzecia edycja Ligi Konferencji UEFA. Pierwszą wygrała w 2022 roku AS Roma, a w ubiegłym sezonie triumfował wspomniany West Ham United. W 2025 roku finał LK odbędzie się we Wrocławiu.