Robert Lewandowski

i

Autor: AP PHOTO Robert Lewandowski

UEFA

Ilu Polaków zagra w Lidze Mistrzów? Oto lista piłkarzy. Przykra wiadomość dla Kacpra Urbańskiego

2024-09-16 15:31

Powrót Ligi Mistrzów niemalże zawsze towarzyszy jeden temat - brak polskiego zespołu w elicie. Od tego sezonu format Champions League jest inny. UEFA wprowadziła rewolucję, powiększyła liczbę drużyn z 32 do 36 i każdej z nich zagwarantowała, w ramach fazy ligowej, co najmniej osiem spotkań. Tego lata o awansie do najbardziej elitarnych rozgrywek marzyli piłkarze Jagiellonii Białystok, ale ich ambicje zostały storpedowane w 3. rundzie. W dwumeczu lepsi okazali się piłkarze Bodo/Glimt. To oznacza, że znów polskich piłkarzy można policzyć na palcach kilku rąk. Na szczęście więcej niż dwóch.

Od sezonu 2003/2004 system rozgrywek Ligi Mistrzów zawierał fazę grupową, a potem fazę pucharową złożoną z 1/8, 1/4 i 1/2 finału. UEFA zrezygnowała z dwóch faz grupowych. Formuła jednak się wyczerpała, rzadko zdarzało się, by wielkie drużyny walczyły o awans aż do 6. kolejki fazy grupowej. Faza ligowa ma zapewnić większe emocje. Od jutra stworzy się jedna 36-drużynowa tabela ligowa. Każda z drużyn rozegra w fazie ligowej osiem meczów (4 u siebie i 4 na wyjeździe). Przed losowaniem wszystkie drużyny zostały rozstawione w czterech koszykach i każdej komputer rozlosował po dwóch rywali z każdego z nich.

W drugiej połowie lat 90. w Champions League grała Legia Warszawa i Widzew Łódź. Na początku XXI wieku kilkukrotnie do fazy grupowej UCL próbowała awansować Wisła Kraków, ale trafiała na bardzo silnych rywali: Anderlecht, Real Madryt, Panathinaikos, FC Barcelona. Najbliżej była w 2005 roku, w 3. rundzie odpadła po dogrywce z Panathinaikosem Ateny. Równie blisko było w 2011 roku. Był to drugi sezon Ligi Mistrzów z tzw. eliminacyjną fazą mistrzowską, gdzie UEFA rozszerzyła kwalifikacje o czwartą rundę eliminacji. Ten decydujący dwumecz przypominał już prawdziwy udział w rozgrywkach (odgrywany hymn Ligi Mistrzów i szerokopojęty branding UEFA na całym stadionie). Wtedy jednak wiślaków wyeliminował APOEL Nikozja. W końcu udało się w sezonie 2016/17 - do fazy grupowej awansowała Legia Warszawa. To ostatni raz, gdy polski zespół zagrał w Champions League.

I tak oto nowy sezon Ligi Mistrzów, to szansa dla - jedynie - 15 polskich piłkarzy na grę. Dwunastka w kadrach A i trójka w kadrach B. A warto o tych listach wspomnieć, bowiem Kacper Urbański, wielkie odkrycie reprezentacji przed i w trakcie Euro 2024, w Bolonii jest jedynie na liście rezerwowej. Na takiej samej znaleźli się Dariusz Stalmach (AC Milan) i Oliwier Zych z Aston Villi.

Polacy w UEFA Champions League 2024/2025

– Robert Lewandowski (FC Barcelona)

– Piotr Zieliński (Inter Mediolan)

– Arkadiusz Milik (Juventus)

– Łukasz Skorupski (Bologna)

– Jakub Kiwior (Arsenal)

– Matty Cash (Aston Villa)

– Radosław Majecki (AS Monaco)

– Kamil Piątkowski (RB Salzburg)

– Maik Nawrocki (Celtic)

– Łukasz Łakomy (Young Boys Berno)

– Michał Skóraś (Club Brugge)

– Marcel Lotka (Borussia Dortmund)

kadry B:

– Kacper Urbański (Bologna)

– Oliwier Zych (Aston Villa)

– Dariusz Stalmach (AC Milan)

Odwiedziliśmy Flashscore. Liczby nie kłamią: Lewandowski wygrał ze Świątek
Najnowsze