Losowanie MŚ Katar 2022

i

Autor: AP PHOTO Losowanie MŚ w Katarze 2022

Boją się wielkich kibicowskich burd na MŚ Katar 2022?! Ocenili też zagrożenie terrorystyczne. Jasna ocena

2022-05-22 19:36

Czy na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze rzeczywiście będzie dochodziło do burd między kibicami? Według przedstawicieli organizatorów mundialu 2022, to właśnie potencjalne zagrożenie z fanami może być największym wyzwaniem. W jednym miejscu może znaleźć się nawet półtora miliona kibiców. Oceniono też, jak duże w porównaniu z poprzednimi mundialami jest zagrożenie terrorystyczne.

Zapanowanie nad tysiącami kibiców z różnych krajów będzie największym wyzwaniem związanym z bezpieczeństwem imprezy - uważają organizatorzy piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Dotychczas podczas piłkarskich mistrzostw świata nie występował taki problem, gdyż tylko kibice dwóch zespołów spotykali się jednego dnia w mieście, gdzie rozgrywane było ich spotkanie. Teraz w stolicy Kataru - jak przewidują organizatorzy - zbierze się w tym samym czasie od 1,2 do 1,5 mln fanów różnych drużyn, którzy nie zawsze żyją ze sobą "w pokoju".

MŚ Katar 2022: Zagrożenie z kibicami największym wyzwaniem

- Zorganizowanie najbardziej napiętego geograficznie Pucharu Świata, gdy zaledwie 75 kilometrów dzieli od siebie dwa najbardziej odległe stadiony, to największe "wyzwanie" tegorocznych mistrzostw świata w Katarze - powiedział podczas konferencji organizatora dyrektor bezpieczeństwa FIFA Helmut Spahn.

NIE PRZEGAP! Loty do Kataru. Czy da się kupić tanie bilety, by polecieć na MŚ 2022 w piłce nożnej? Ile kosztują noclegi w Dosze?

- Musimy sobie poradzić z rozgrywanymi co drugi dzień ośmioma meczami w fazie grupowej, spodziewany się wtedy około 400 tysięcy fanów w Dausze. Ale przecież będziemy tworzyć historię i jestem prawie pewien, że sobie z tym poradzimy - dodał. Z analizą zaprezentowaną przez przedstawiciela FIFA zgadza się szef ochrony mundialu w Katarze. - Jesteśmy pewni, że będziemy do tych zadań dobrze przygotowani, mam wykonane analizy poprzednich turniejów. Oczywiście wiemy, że będą nowe wyzwania, ale jesteśmy na nie przygotowani - powiedział generał dywizji Abdulaziz Al-Ansari.

Wnuczek Jana Tomaszewskiego gorąco dopinguje kadrę w walce o mundial.

Jakie zagrożenie terrorystyczne na mundialu Katar 2022?

W opinii przedstawionej przez Spahna, ryzyko, zwłaszcza zagrożenie terrorystyczne, jest "niskie i pod kontrolą" w porównaniu z tymi, jakie pojawiały się przed turniejami w Niemczech 2006, RPA 2010, Brazylii 2014 i Rosji 2018. - Wtedy przed mundialem mieliśmy groźby ataków terrorystycznych, strajki, czasem problemy z infrastrukturą na stadionach, które nie były jeszcze gotowe. W tym przypadku tak nie jest - wyjaśnił Spahn.

Al-Ansari zapowiedział, że w przyszłym miesiącu zostanie wydany przewodnik poświęcony zagadnieniem społecznym w jego kraju, dopuszczalnemu zachowaniu, m.in. w stosunku do kobiet, sytuacji członków społeczności LGBT czy spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Zobacz także: Piękny polski moment podczas losowania grup MŚ w Katarze. Na wyczyny Polki patrzył cały świat

MŚ Katar 2022: Kiedy mundial? Z kim gra Polska?

Katar wydał prawie 6 miliardów euro na renowację stadionu i budowę siedmiu innych, które będą gospodarzem mistrzostw świata. Mundial zostanie rozegrany od 21 listopada do 18 grudnia. Polscy piłkarze wystąpią w grupie C, z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską.

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na MŚ w Katarze?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze