Kasper Dolberg

i

Autor: AP Kasper Dolberg

Kasper Dolberg ma misję w Katarze

Diagnoza była bezlitosna: choroba przewlekła. Ale się nie poddał i zagra na mundialu. Będzie promować „normalne, aktywne życie”

2022-11-20 22:41

We wtorkowe popołudnie – przed meczem Polska – Arabia Saudyjska – swoje mundialowe zmagania zainauguruje reprezentacja Danii. Pierwszym rywalem Skandynawów, „przydzielonych” do grupy D, będzie reprezentacja Tunezji (godz. 14.00). Wśród podopiecznych Kaspera Hjulmanda nie zabraknie zawodnika, który od dawna zmaga się z dolegliwościami zdrowotnymi. Ze spokojem jednak podchodzi do swej choroby.

Na reprezentację Danii kibice zwykli patrzeć w ostatnich kilkunastu miesiącach przez pryzmat dramatycznych wydarzeń z turnieju finałowego EURO 2021, związanych z Christianem Eriksenem. Widzowie na całym świecie wstrzymali oddech, obserwując – za pośrednictwem kamer – walkę o życie tego piłkarza w trakcie „skandynawskich derbów” z Finlandią. Rehabilitacja i rekonwalescencja po zawale serce przebiegała jednak pomyślnie i pomocnik – choć ze wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem – wrócił do sportu. Zobaczymy go też na boiskach w Katarze.

Bezlitosna diagnoza: to choroba przewlekła

Mimo przewlekłej choroby, nominację mundialową od duńskiego selekcjonera otrzymał też 25-letni Kasper Dolberg. Rok temu u piłkarza reprezentującego wówczas barwy OGC Nice (obecnie wypożyczony do Sevilli) zdiagnozowano cukrzycę typu 1. To przypadłość wymagająca regularnego przyjmowania insuliny, i to przez całe życie. Na szczęście dla zawodnika nie wyklucza ona jednak aktywności fizycznej, i to na poziomie zawodowym.

Misja specjalna Kaspera Dolberga

Dolberg, który po tamtej diagnozie odpuścił listopadowe mecze Duńczyków w eliminacjach do mistrzostw świata, postanowił swoją chorobę wykorzystać do promocji wiedzy na temat cukrzycy. „Pomimo zdiagnozowania tej przewlekłej choroby nadal można prowadzić całkowicie normalne i aktywne życie – tak jak ja” - napisał na swych profilach w mediach społecznościowych. I ma wielką nadzieję, że do dotychczasowych 37 występach w reprezentacji, okraszonych 11 golami, na katarskich boiskach dopisze kolejne „liczby”.

Sonda
Kto wygra Mundial 2022?
Kamil Kosowski przydałby się Michniewiczowi? Mówi o asystach do Lewandowskiego
Najnowsze