Gianni Infantino

i

Autor: LEON NEAL/POOL PHOTO VIA AP Gianni Infantino

Niespodziewane słowa

Porażające słowa prezydenta FIFA o wojnie! Gianni Infantino wystosował szokujący apel z powodu mundialu

2022-11-15 13:23

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze. Święto piłkarskich kibiców jest w tym roku wyjątkowe, ale odbywa się w cieniu wojny w Ukrainie. W związku z nią Rosja została wykluczona z eliminacji, a Gianni Infantino na kilka dni przed mundialem gościł na szczycie G20. Podczas swojego wystąpienia wystosował szokujący apel ws. wojny. Jego słowa odbiły się szerokim echem.

Dla wielu kibiców mundial w Katarze to najważniejsze wydarzenie tego roku, ale na kilka dni przed jego rozpoczęciem odbywa się jeszcze ważniejsze spotkanie światowych liderów. Szczyt G20 to spotkanie przedstawicieli największych gospodarek świata, na którym omawiane są najważniejsze problemy dotykające świat. W trakcie obecnego na indonezyjskiej wyspie Bali największą uwagę skupiono na kryzysie ekonomicznym oraz wojnie prowadzonej przez Rosję w Ukrainie. Jednym z niespodziewanych gości wydarzenia okazał się prezydent FIFA, Gianni Infantino.

Porażające słowa Gianniego Infantino o wojnie! Szokujący apel prezydenta FIFA

52-latek wystąpił podczas szczytu G20 na kilka dni przed meczem otwarcia mundialu. Nie mógł pominąć tematu wojny w Ukrainie, która wybuchła pod koniec lutego i mocno skomplikowała europejskie eliminacje do mistrzostw świata. Rosja została wykluczona z baraży, w których miała grać z Polską, a Ukraina rozgrywała barażowe mecze w późniejszym terminie. Ostatecznie żaden z tych krajów nie wywalczył biletu do Kataru, ale Infantino i tak zaapelował o... zawieszenie broni na czas trwania MŚ.

Moja prośba jest taka, żebyście pomyśleli o tymczasowym zawieszeniu broni na jeden miesiąc, na czas trwania mistrzostw świata, lub o czymkolwiek, co prowadziłoby do wznowienia dialogu, który jest pierwszym krokiem do pokoju - powiedział prezydent FIFA. - Jesteście światowymi liderami, macie możliwość wpłynięcia na kurs historii. Piłka nożna i mistrzostwa świata oferują wam unikalną platformę do zjednoczenia i pokoju na całym świecie.

Może ten mundial, który wystartuje za pięć dni, będzie tym pozytywnym bodźcem - podkreślał znaczenie futbolu Szwajcar włoskiego pochodzenia. - Oczywiście nie jesteśmy naiwni, żeby wierzyć, że piłka nożna rozwiąże problemy świata. Jako organizacja sportowa przede wszystkim powinniśmy skupiać się na sporcie, ale ten sport może zjednoczyć świat. Ten mundial może być dla tych pięciu miliardów ludzi obserwujących go pozytywnym gestem, znakiem nadziei - dodał. Reprezentacja Polski szykuje się już do wylotu do Kataru, gdzie 22 listopada rozegra pierwszy mecz z Meksykiem:

QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?

Pytanie 1 z 12
Zaczynamy od łatwego pytania. Kim jest ten piłkarz?
QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze