Robert Lewandowski

Autor: cyfrasport Robert Lewandowski

El. Euro 2020: Izrael - Polska. Historia spotkań z Izraelem. Polacy lecą do Jerozolimy po siódme zwycięstwo

2019-11-15 17:45

Przed nami rewanżowe starcie Polski z Izraelem w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy 2020. Pierwsze spotkanie wygrali biało-czerwoni 4:0. Historia spotkań tych dwóch drużyn sięga aż 1959 roku. Wtedy to na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu Polacy wygrali w meczu towarzyskim 7:2. Łącznie zespoły mierzyły się ze sobą 12 razy. Polska reprezentacja zdecydowanie prowadzi w tym rankingu!

Po wygranym meczu na Stadionie Olimpijskim, Polacy nie zachwycili w kolejnych dwóch spotkaniach, które oba zremisowały. Następnie nastąpiła 22-letnia przerwa w rywalizacji. W 1988 roku na stadionie w Tel Awiwie biało-czerwoni wygrali 3:1 a bramki strzelali Dariusz Kubicki, Waldemar Prusik oraz Roman Kosecki. Pierwszy raz Izrael pokonał Polaków w 1994 roku w ramach eliminacji do Euro 1996, 2:1. Jedyną bramkę zdobył wtedy Roman Kosecki.

Polska w rewanżu odpowiedziała Izraelowi, wygrywając po kapitalnym spotkaniu w Zabrzu 4:3. Do siatki rywali trafiali Piotr Nowak, Andrzej Juskowiak, Wojciech Kowalczyk oraz niezawodny w tych starciach Roman Kosecki. Ciekawy mecz między oboma zespołami kibice zobaczyli w 2005. Wtedy to Polacy wygrali na wyjeździe 3:2, mimo że przegrywali do 76 minuty. W końcówce meczu dwukrotnie do bramki trafił Grzegorz Rasiak, co pozwoliło zdobyć 3 punkty.

Po 14 latach drogi obu zespołów znów się zeszły. W czerwcu 2019 roku na Stadionie Narodowym Polska wygrała z Izraelem 4:0. Kadra Jerzego Brzęczka kontrolowała spotkanie i pewnie zdobyła komplet punktów. Teraz czas na rewanż. Nasza reprezentacja jest pewna awansu na Mistrzostwa Europy, lecz zwycięstwo z Izraelem może pomóc nam w kontekście rozstawienia w koszykach.