Według plebiscytu "Złotej Piłki" Ronaldo i Lewandowski to dwaj najlepsi piłkarze Europy w roku 2015. Portugalczyk zajął drugie miejsce tuż za Leo Messim, a kapitan reprezentacji Polski był czwarty, bo z podium zepchnął go inny gwiazdor Barcelony - Neymar. W meczu Polska - Portugalia w ćwierćfinale Euro to właśnie "Lewy" i CR7 mają być wiodącymi postaciami, które otworzą swoim drużynom drogę do półfinału. My zaś postanowiliśmy zestawić sylwetki obu tych piłkarzy pod różnymi względami. Kto wypada lepiej?
1. Wartość
Według portalu Transfermarkt.pl zarówno Lewandowski, jak i Ronaldo mieszczą się w dziesiątce najbardziej wartościowych piłkarzy świata. Między nimi jest jednak spora różnica. Portugalczyka eksperci wyceniają na 110 milionów euro, a w zestawieniu ustępuje on tylko Leo Messiemu. Polak zaś zajmuje siódmą pozycję, a jego wartość szacuje się na 75 milionów euro. Przed nim znalazły się m.in. takie gwiazdy jak Gareth Bale czy Luis Suarez.
2. Sukcesy indywidualne
Lewandowski póki co nie może nawet marzyć o takich nagrodach indywidualnych, jakie w trakcie kariery zdołał zebrać Ronaldo. Portugalczyk trzy razy wygrywał "Złotą Piłkę" (2008, 2013, 2014), czterokrotnie dostawał "Złotego Buta" dla najlepszego strzelca Europy (2008, 2011, 2014, 2015), pięć razy zostawał królem strzelców Ligi Mistrzów (2008, 2013, 2014, 2015, 2016), trzy razy ligi hiszpańskiej (2011, 2014, 2015) i raz ligi angielskiej (2008). "Lewy" jednak też już trochę goli w życiu zdobył i wygrywał koronę dla najlepszego strzelca polskiej Ekstraklasy (2010) i dwukrotnie Bundesligi (2014, 2016). Ponadto był też najskuteczniejszy w eliminacjach do Euro 2016, a lidze niemieckiej raz wybrano go najlepszym piłkarzem rozgrywek (za sezon 2011/2012).
3. Sukcesy klubowe
Także w przypadku trofeów klubowych Ronaldo przewyższa Lewandowskiego. Polak ma na koncie m.in. mistrzostwo Polski z Lechem Poznań (2010), po dwa mistrzostwa Niemiec z Borussią Dortmund (2011 i 2012) i Bayernem Monachium (2015 i 2016) oraz po jednym Pucharze Niemiec w barwach tych dwóch zespołów. CR7 to z kolei trzykrotny triumfator angielskiej Premier League z Manchesterem United (2007, 2008, 2009), tyle samo razy zdobywał puchar Ligi Mistrzów (2008 rok z Manchesterem oraz 2014 i 2016 rok z Realem Madryt), a do tego dołożył dwa Puchary Hiszpanii (2011, 2014), Puchar Anglii (2004), mistrzostwo Hiszpanii (2012) i dwa klubowe mistrzostwa świata (2008 rok z Manchesterem oraz 2014 rok z Realem).
4. Sukcesy reprezentacyjne
W kadrze obaj piłkarze są póki co niespełnieni. Ronaldo ma co prawda na koncie medal mistrzostw Europy z 2004 roku, ale zaledwie koloru srebrnego. Wtedy też w finale rozgrywanego w Portugalii Euro gospodarze ulegli Grecji. Dla Lewandowskiego największym sukcesem w kadrze jest... awans do ćwierćfinału trwających mistrzostw Europy we Francji. Obaj zawodnicy mają apetyty na wejście do strefy medalowej i w czwartek zrobią wszystko, by poprowadzić tam swoje reprezentacje.
5. Poprzedni sezon
Rozgrywki 2015/2016 były dla obu piłkarzy pod wieloma względami bardzo udane. Ronaldo wygrał z Realem Ligę Mistrzów i został królem strzelców tej imprezy. Łącznie w 54 meczach całego sezonu (w klubie i reprezentacji) zdobył astronomiczne 54 gole i zanotował 15 asyst. Z kolei Lewandowski wraz z Bayernem triumfował w Bundeslidze i Pucharze Niemiec. Ponadto został najskuteczniejszym piłkarzem ligi niemieckiej, a w 59 spotkaniach wszystkich rozgrywek w klubie i reprezentacji trafił do siatki rywali 50 razy i miał też 10 asyst.
6. Styl gry
Obu piłkarzy można porównywać nie tylko pod względem osiągnięć indywidualnych czy zdobytych pucharów, ale też stylu gry. Ronaldo jest nominalnym skrzydłowym (przynajmniej tak gra w Realu Madryt), który w reprezentacji Portugalii z konieczności występuje na pozycji napastnika. Jego niezwykła ruchliwość i dynamika pozwalają drużynie na budowanie niekonwencjonalnych ataków i gubienie obrony rywali. CR7 lubi jednak schodzić do skrzydła i tam dryblować w sytuacjach jeden na jeden, co często kończy się wrzutkami lub strzałami z dystansu.
Lewandowski to z kolei typowy środkowy napastnik, który swoją grę opiera na znakomitym ustawianiu, sile fizycznej i instynkcie strzeleckim. Ten ostatni podczas Euro 2016 nieco zanikł, ale może to wynikać z tego, że kapitan reprezentacji Polski w drużynie narodowej poza strzelaniem na bramkę przeciwnika często cofa się po piłkę i próbuje rozgrywać oraz absorbuje uwagę defensorów. Dzięki jego pracy dobre sytuacje ma m.in. Arkadiusz Milik.
Obaj są kapitanami swoich reprezentacji, ale widać między nimi jedną, zasadniczą różnicę - Lewandowski gra dla drużyny, a Ronaldo częściej pod siebie. Gdy drużynie nie idzie Portugalczyk nie zawsze potrafi zmobilizować innych piłkarzy, czego nie można powiedzieć o "Lewym". Wydaje się więc, że mimo braku goli to Polak jest większym wsparciem mentalnym dla kolegów, niż CR7 dla swoich.
7. Życie prywatne
W życiu prywatnym także wiele ich różni. Lewandowski od 2013 roku jest szczęśliwym mężem Anny Lewandowskiej. Ronaldo zaś partnerki zmienia jak rękawiczki, ale w przeciwieństwie do Polaka ma dziecko - sześcioletniego Cristiano Ronaldo Juniora - którym niezwykle uważnie się opiekuje i którego nie odstępuje praktycznie na krok.